Telekomunikačný úrad (TÚ) SR v stredu (28. augusta) oficiálne odštartoval tender na frekvencie pre mobilné siete 4. generácie (4G). Na svojej stránke zverejnil výzvu na predkladanie ponúk do výberového konania, ktoré prebehne formou elektronickej aukcie. Licitovať sa bude o frekvencie v pásmach 800 MHz, 1 800 MHz a 2 600 MHz.
Záujemcovia musia prihlášky do súťaže poslať do pondelka 7. októbra 2013 (do pol druhej popoludní). Úrad ich následne vyhodnotí a uchádzačovi pošle buď potvrdenie o splnení podmienok alebo rozhodnutie o vyradení z tendra. Potom prebehne aukcia - v jednom alebo viacerých primárnych kolách, v jednom doplnkovom a jednom priraďovacom kole.
Kto prihlášky do súťaže pošle, prípadne aké sú jeho predstavy o výške úhrady za frekvencie, oficiálne známe nebude. Aukčný poriadok, zakazuje uchádzačom informovať o svojich plánoch. A tiež koordinovať sa medzi sebou. Porušenie týchto pravidiel môže viesť k vylúčeniu zo súťaže.
Záujem o slovenské 4G licencie sa dá odhadnúť z prípravnej fázy aukcie. Do konzultácie, ktorú TÚ SR zorganizoval v uplynulých týždňoch, sa okrem trojice existujúcich mobilných operátorov - Orangeu, Slovak Telekomu a Telefónicy (O2) - zapojilo viacero ďalších subjektov.
Rozsah a hĺbka pripomienok naznačuje, že možnosti vstupu na trh relevantne prehodnocovali minimálne dve firmy: český PPF Mobile Services, patriaci do skupiny najbohatšieho Čecha Petra Kellnera, a slovenský Towercom, prevádzkovateľ siete televíznych DVB-T vysielačov.
Ďalší eventuálni vyzývatelia súčasnej veľkej telco trojky, ktorých záujem sa v minulosti medializoval, sa do konzultácie nezapojili. Minimálne v prípade americko-ruského Velatelu podľa informácií eTREND.sk neochladol.
Všetci adepti na post štvrtého slovenského mobilného operátora v predchádzajúcom období prezentovali názor, že ich účasť v aukcii závisí od podmienok, ktoré pre vstup nového hráča nastaví TÚ SR.
Regulátor v priebehu prípravy aukcie otočil. Kým pôvodne jeho predstava smerovala k podpore nováčika, z finálneho znenia výzvy vyplýva, že oňho až taký záujem nemá. Z podmienok vypadla povinnosť držiteľov 4G licencií predložiť veľkoobchodnú ponuku (ktorá by uľahčila príchod virtuálnych mobilných operátorov) a tiež sa skrátila povinná doba národného roamingu (ktorý zmierňuje investičné nároky na budovanie sietí).
Do popredia sa tak dostal záujem regulátora dosiahnuť z aukcie čo najvyšší výnos. Z aritmetického súčtu vyvolávacích cien za jednotlivé bloky vyplýva, že z nej očakáva prinajmenšom 142,2 milióna eur.