Web regulačného úradu bude po zadaní konkrétnej geografickej adresy zobrazovať ponuky služieb internetového pripojenia, ktoré provideri v danej lokalite poskytujú, primárne pre domácnosti. Ponuky budú zoradené vzostupne od najlacnejšej po najdrahšiu, na ich triedenie budú k dispozícii aj ďalšie filtre.
Portál bude pri každej ponuke vypočítavať priemernú mesačnú platbu počas doby 24 mesiacov. To umožní porovnať ponuky s rôznou dobou viazanosti a výškou úvodných poplatkov. Porovnávať sa budú dať internetové služby poskytované samostatne, ako aj tie, ktoré sú súčasťou balíčka s ďalšími službami, ako sú telefonovanie a digitálna televízia.
Regulátor si myslí, že web, ktorý vytvára v spolupráci s Výskumným ústavom spojov, prispeje k rozvoju súťaže na trhu. Zdôrazňuje, že prostredníctvom jeho stránky získajú záujemcovia informácie aj o službách lokálnych a regionálnych providerov.
Služba s identickým obsahovým poslaním pritom existuje. Volá sa Porovnat.sk a funguje už päť rokov. Projektová manažérka Porovnat.sk Alexandra Blaasová spomína, že pred spustením služby najprv ponúkli spoluprácu vtedajšiemu Telekomunikačnému úradu: „Ten ju však odmietol s tým, že podobné aktivity nemôžu s nami realizovať.“
Hovorca regulačného úradu Roman Vavro na margo existujúcich porovnávacích webov, ako je aj Porovnat.sk, uvádza, že žiadna nezávislá služba neumožňuje porovnať ponuky všetkých providerov. „Regulačný úrad podľa zákona o elektronických komunikáciách poskytuje informácie koncovým používateľom v súvislosti so službami,“ dodáva k dôvodom spustenia servera.
Ani štátny web, ktorého databázu povinne plnia všetci registrovaní internetoví provideri, nemusí vygenerovať úplne všetky ponuky na trhu. „Neúplnosť môže vzniknúť neplnením povinností zo strany niektorého operátora, respektíve v dôsledku poskytnutia nekorektných vstupných údajov od operátorov,“ pripúšťa R. Vavro.
V Porovnat.sk je v súčasnosti zapojených zhruba päť desiatok providerov. „Okrem celoslovenských ide o väčších lokálnych providerov, ale máme aj tých najmenších, ktorí pokrývajú len jednu či viac obcí,“ dodáva A. Blaasová.
Regulátor v súčasnosti registruje niekoľko stoviek internetových providerov. Ako však vyplýva aj zo skúseností TRENDU, ktorý každoročne realizuje prieskum lokálnych providerov, mnohé podniky buď neposkytujú internetové služby pre externých klientov, alebo neposkytujú internetové služby vôbec, respektíve ide o spriaznené firmy, ktoré reálne fungujú pod jednou hlavičkou.
Záujem o porovnávanie ponúk providerov pritom reálne existuje. „Máme niekoľko desiatok tisíc vyhľadaní internetu mesačne, čo považujeme za väčšinu záujemcov o internet v danom období,“ tvrdí A. Blaasová.
Zrejme hlavný rozdiel vo funkcionalite medzi štátnym a komerčným projektom je v tom, že Porovnat.sk umožňuje vyhľadané pripojenie hneď aj online objednať, lebo je napojený na e-shopy providerov. Na webe regulátora to možné nebude. „Bude slúžiť výhradne na informačné účely,“ uvádza R. Vavro.