Možno netušíte, kde sa nachádzajú obce Slovenské Krivé a Krná, v ktorých žije dohromady 184 ľudí, ale v Slovak Telekome to vedia celkom presne a zrejme si to aj na nejaký čas zapamätajú. Za prerušenie prevádzky telefónnej služby v Slovenskom Krivom (okres Humenné) vyrúbil Telekomunikačný úrad (TÚ) SR operátorovi koncom minulého týždňa pokutu 50-tisíc eur. A teraz k podobnej kauze schyľuje aj v Krnej (okres Poltár).
Ochranné opatrenie
Život obyvateľov odľahlých dediniek v polovici tohto roka narušil list, v ktorom Slovak Telekom svojim tamojším zákazníkom oznamoval, že im od 1. januára 2013 odpojí pevné telefónne linky. V skutočnosti firma takúto správu poslala okrem Krivého a Krnej aj do Kolbasova (okres Snina) či Makova (okres Čadca). Dôvod: končiace sa povolenia TÚ SR na prevádzku rádiových spojov v pásme 1 427 až 1 530 MHz.
Nie je to preklep - pevné telefónne linky v odľahlejších regiónoch telekom ku kostrovej sieti pripájal bezdrôtovo, lebo tam nemal dotiahnuté káblové spojenie. Vzhľadom na ukončovanie povolení (frekvenčné pásmo sa má použiť na iný účel) hľadá alternatívny spôsob pripojenia, vychádzajúci z technických možností a/alebo ekonomickej návratnosti investície.
Ľudia z dediniek, v ktorých malo prísť k odpojeniu pevných liniek, vrátane verejných telefónnych automatov, sa sťažovali na TÚ SR. Regulátor vykonal kontrolu a na základe zákona o elektronických komunikáciách nariadil „ochranné opatrenie“, v ktorom telekomu prikázal obnoviť, prípadne neprerušiť v daných obciach poskytovanie telefónnych služieb.
§ 39 ods. 2 zákona: „Ak úrad zistí, že nedostatky v činnosti kontrolovanej osoby predstavujú bezprostredné a závažné ohrozenie verejného poriadku, verejnej bezpečnosti, verejného zdravia, alebo v dôsledku týchto nedostatkov môžu vzniknúť iným podnikom, užívateľom sietí alebo služieb alebo užívateľom frekvenčného spektra závažné hospodárske alebo prevádzkové problémy, môže bezodkladne v písomnom oznámení o zistených nedostatkoch nariadiť ochranné opatrenie vedúce k náprave situácie.“
Regulátor neskôr zistil, že v Slovenskom Krivom sa ochranné opatrenie plnilo len čiastočne. Telekom opätovne pripojil telefónne automaty, ale nie pevné linky všetkých účastníkov. TÚ SR mu za to uložil sankciu vo výške 50-tisíc eur.
„V obci žijú obyvatelia prevažne vo veku nad 70 rokov, ktorí sú často odkázaní na rýchlu zdravotnú službu, ku ktorej nemajú prístup prostredníctvom pevného pripojenia a signál mobilných operátorov má minimálne pokrytie. Neposkytovaním telefónnej služby v tejto obci bol ohrozený aj systém civilnej obrany,“ dôvodí TÚ SR. Rozhodnutie o pokute ešte nie je právoplatné, telekom sa voči nemu odvolal.
Zvedavý úrad
Najnovšie TÚ SR tvrdí, že telekom neplní ochranné opatrenie ani v Krnej. V tlačovej správe vcelku ostrým tónom píše, že operátor „opäť skúša trpezlivosť občanov aj úradu“, že situáciu opätovne preverí, že „bude zvedavý“, ako telekom preukáže technickú neuskutočniteľnosť ďalšieho poskytovania telefónnej služby.
Regulátor tvrdí, že ST má v obci potrebnú technológiu a pokiaľ o to požiada, predĺži mu platnosť povolení, aby ju mohol naďalej využívať a poskytovať verejnú telefónnu službu. Spomína, že aj v minulosti vyhovel žiadostiam operátora a predĺžil potrebné povolenia, tak ako to upravuje planý zákon.
Právnici telekomu majú odlišný názor. Podľa nich aktuálny plán frekvenčného spektra predĺženie povolenia jednoducho neumožňuje, pre pásme 1 427 až 1 530 MHz uvádza „žiadne nové prídely“. Operátor podľa hovorcu Martina Vidana v súčasnosti nedokáže poskytnúť služby „iným technickým riešením, prostredníctvom pevnej ani mobilnej siete“.
Obdobné problémy, vedúce k odpájaniu liniek od Nového roka 2013, sa okrem Krnej týkajú ešte účastníkov telekomu v niekoľkých odľahlých obciach: Hanková (okres Rožňava), Havrania Dolina (okr. Spišská Nová Ves) a Dedačov (okr. Humenné). V ostatných lokalitách, kde pôvodne ukončenie telefónne prevádzky takisto hrozilo, našiel telekom riešenie.
Foto na titulke - Flickr.com