Zakladateľ Telegramu Pavel Durov sa nedávno pochválil, že jeho spoločnosť zamestnáva iba 30 vývojárov. Odborníci na bezpečnosť však varujú, že toto vyhlásenie je dôvodom na obavy skôr než na oslavy.
Matthew Green, odborník na kryptografiu z Univerzity Johnsa Hopkinsa, poukázal na to, že Telegram štandardne neposkytuje end-to-end šifrovanie, čo znamená, že správy môžu byť čitateľné pre spoločnosť alebo iné osoby. Okrem toho služba používa vlastný šifrovací algoritmus, ktorého kvalita bola v minulosti spochybňovaná.
Microsoftu hrozí pokuta od EÚ. Slack bojuje proti Teams
Eva Galperinová, riaditeľka pre kybernetickú bezpečnosť v Electronic Frontier Foundation, zdôraznila, že Telegram nie je len aplikácia na odosielanie správ, ale aj platforma sociálnych médií, ktorá zhromažďuje obrovské množstvo údajov o používateľoch. S iba 30 vývojármi je nepravdepodobné, že by Telegram dokázal efektívne bojovať proti hekerom, najmä tým, ktorí sú podporovaní svetovými vládami.
Telegram má takmer miliardu používateľov, vrátane ľudí pracujúcich v oblasti kryptomien, extrémistov, hekerov a šíriteľov dezinformácií. To z neho robí veľmi zaujímavý cieľ pre kriminálnych aj vládnych hekerov.
Odborníci na bezpečnosť už roky varujú, že ľudia by nemali považovať Telegram za skutočne bezpečnú aplikáciu na odosielanie správ. Vzhľadom na Durovove nedávne vyhlásenia môže byť situácia ešte horšia, než sa pôvodne predpokladalo.