V súčasnosti existuje niekoľko spoločností, ktoré sa špecializujú na vývoj a výrobu takzvaných bionických končatín, ktoré dokážu výrazne zvýšiť kvalitu života hendikepovaným ľuďom. Za priekopníčku v tejto oblasti môžeme označiť dnes už 15-ročné dievča Tilly Lockey, ktorá ako prvá vyskúšala bionické končatiny vo veku troch rokov.

Tilly dnes využíva bionické ruky od spoločnosti Open Bionics, ktorá sa zaoberá vývojom nízkonákladovej protetiky pre ľudí po amputácii. Tilly je jednou z veľvyslankýň spoločnosti a ruky testuje už niekoľko rokov, pričom spoločnosti pravidelne dáva spätnú väzbu. Spoločnosť chce týmto spôsobom docieliť čo najdokonalejšie končatiny, ktoré budú cenovo dostupné pre širokú skupinu hendikepovaných ľudí.

„Chceme vytvárať zariadenia, ktoré by ľuďom umožnili mať väčšiu slobodu a nezávislosť. Pre väčšinu pacientov sú tieto možnosti v súčasnosti cenovo nedostupné a my to chceme zmeniť,“ tvrdí Samantha Payne, COO spoločnosti Open Bionics. Podobné technologické možnosti spôsobujú revolúciu v zdravotníctve. Trochu iného zamerania je jedna z mnohých firiem podnikateľa Elona Muska s názvom Neuralink. Spoločnosť rieši prepojenie mozgu človeka so strojmi napríklad s počítačom či smartfónom. Technológia má byť pôvodne zameraná na pacientov trpiacich paralýzou, no neskôr je v pláne aj ako komerčný produkt pre kohokoľvek.

Počas prvej verejnej demonštrácie technológie Neuralink predstavil, ako dokáže zaznamenať mozgovú aktivitu potkana. Možné to bolo vďaka miniatúrnym elektródam, ktoré boli implantované do mozgu hlodavca. V ďalekej budúcnosti je dokonca v pláne, že ľudia, ktorí podstúpia operáciu, si budú môcť do mozgu stiahnuť napríklad cudzí jazyk či komunikovať prostredníctvom vzájomnej výmeny myšlienok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa