Náboženstvo v telefóne
V súčasnosti existuje množstvo aplikácií na smartfón, ktoré používateľovi na základe GPS a dát o východe a západe Slnka v jeho lokalite pripomenú, kedy je čas na modlitbu a ktorým smerom sa nachádza Mekka. Ide o takzvané Mekka lokátory. Moslimský používateľ potom nemá problém natočiť sa v čase modlenia na správnu svetovú stranu. Pre iPhone je jednou z najpopulárnejších aplikácií Islamic Compass alebo Qibla a pre Androidy je to napríklad Muslim's Prayers Times.
Aplikácie sa stále vyvíjajú. Existujú verzie pre zrakovo hendikepovaných, ktoré používateľov navigujú pomocou zvukov, či také, ktoré umožňujú viesť si elektronický denník alebo disponujú počítadlom dobrých skutkov (napríklad Qamar Queen pre iOs) a vedia vyhľadať aj najbližšiu mešitu.
Ako sa naučiť korán
Moderný moslim nepotrebuje mať pri sebe neustále fyzickú verziu koránu. Dnes si ho už vyhľadá online, najlepšie so zvukovými nahrávkami veršov zo svätej knihy. Ak ho niektorý veriaci nemá v mobile, ľahko ho nájde napríklad na stránkach ako Quran Explorer, kde môže okrem čítania si využiť služby navyše. Portál ponúka aj online kurz či doučovanie náboženstva s lektorom cez Skype.
To však vo svete moderného moslimského vzdelávania nie je všetko. Na učenie sa totiž existuje čítacie pero na korán, ktoré je vraj skvelé najmä pre deti. Úžitok samozrejme podľa výrobcu prinesie aj dospelým. K peru dodávajú špeciálnu verziu koránu, ktorá obsahuje digitálnu stopu, takže pero verše z knihy prečíta nahlas so správnou výslovnosťou. Populárne je hlavne v Indonézii, keďže rodná reč tamojších moslimov nie je arabčina.
Zakázané a povolené skrášľovanie
Ďalšou vychytávkou je halal mejkap. Kým niektoré moslimky nevidia nič zlé na používaní bežne dostupných značiek kozmetiky, iným prekáža obsah alkoholu a živočíšnych produktov (najmä tých bravčových) v ich rúži či maskare. Tieto moslimky sa počas modlitby, kedy by mali mať za sebou proces očisty, necítili komfortne a často sa pred ňou kompletne odličovali a po nej zase nalíčili. Privítali preto postupný vznik značiek „čistej“ halal kozmetiky. V Británii zažíva boom značka Samina Pure makeup, v USA je to zasa Amara Halal.
Podľa niektorých islamských autorít je prípustné použitie výrobkov, ktoré obsahujú len veľmi malé množstvo alkoholu a iných zakázaných látok, prípadne obsahujú tieto látky upravené chemickým procesom. Podľa iných je však aj takýto mejkap v rozpore s islamom.
Moslimky sa dlho nemohli modliť s nalakovanými nechtami. Bežné laky totiž neprepúšťajú vodu, a tak vlastne pred modlitbou nedôjde k umytiu povrchu nechtu, ergo rituál očisty nie je dokonaný. Radosť niektorých moslimiek musela byť skutočne veľká po tom, čo napríklad poľská firma Inglot začala predávať priepustný lak.
Okrem zakázaných a povolených produktov vo svete moslimských žien existujú aj prípravky, na ktorých existenciu by človek mimo islamskej viery nikdy ani nepomyslel. Súvisia hlavne so ženským hijabom. Na tento závoj existuje napríklad špeciálna aviváž s poetickým názvom Aleeya Hijab Wash a pre ženy, ktoré ho nosia, aj vlasová kozmetika, ktorá má vlasy posilňovať s ohľadom na fakt, že sú stále stiahnuté pod šatkou.
V krajine s najväčšou moslimskou populáciou, v Indonézii, sa ujala značka Sariayu. Ťažko však povedať, či má rad týchto prípravkov pre zahalené ženy skutočnú pridanú hodnotu, alebo či ide len o šikovný marketingový ťah.
Aká je reakcia na produkty?
Zdá sa, že trh s halal produktami, službami a iným tovarom, ktorý súvisí s islamom, je pomerne živý. Mladí veriaci vnímajú prepojenie techniky a svojho náboženstva väčšinou pozitívne. Štyroch z nich sme sa spýtali, čo hovoria na novodobé produkty pre moslimov a či niektoré používajú.
Suzanne, 25, študentka, Egypt: Používam normálny makeup, prečo by som používala iný? Nikdy som sa nepozastavila nad obsahom živočíšnych produktov v týchto výrobkoch, lebo sú už spracované a nie v originálnej forme, teda je to v poriadku. Čo sa týka toho laku na nechty, ešte som o ňom nepočula, ale kúpim si ho. Ak je to tak, že prepúšťa vodu, bude to pre mňa doslova vykúpenie. Aplikácie na telefón nepoužívam, ale je to fakt dobrý nápad.
Fikri, 24, grafik, Indonézia: Jasné, že mám radosť z akéhokoľvek technického pokroku, ktorý dokáže podporiť moslimský životný štýl. Uľahčuje nám to život. V Indonézii máme úrad, ktorý tieto veci schvaľuje. Volá sa MUI. Týka sa to aplikácií, organizácií, jedla, produktov… oni produkt preskúmajú a povedia, či je halal. Ak to preženiem, je to niečo ako Vatikán pre katolíkov. Takže na všetky tieto gadgety sa môžeme spoľahnúť, až keď ich úrad schváli. Ja síce žiadne mobilné appky nepoužívam, ale jednu by som si prial. Takú, ktorá by ma informovala, čo nové MUI označil za OK. Inak si v Indonézii kupujem a jem všetko a neskúmam, či to je halal, nejako to všetko považujem za dobré, keďže tu máme moslimskú väčšinu a islam máme implementovaný v našej kultúre.
Aulina, 30, učiteľka angličtiny, Indonézia: Ja používam všetky vymenované aplikácie a ešte nejaké naviac. A počúvam aj korán v MP3. Hlavne mladí úradníci a manažéri dobre poznajú všetky tieto vychytávky. Okrem toho máme aj moslimský internetový vyhľadávač, volá sa Yufid. A na to, aby sme sa učili o tom, čo je v koráne, využívame aj bežné služby ako Soundcloud alebo Periscope. Čo sa týka toho laku na nechty, najpopulárnejšia je tu značka Inglot, ale je ju veľmi ťažké zohnať. A halal mejkap, ako to vidím ja, v Indonézii ide skôr o marketingový ťah. V mojom ponímaní tu totiž viac úradom ide práve o dobrý marketing produktov ako o skutočnú ochranu používateľov.
Faisal, 28, inžinier, Saudská Arábia: Aplikácie na smartfóny sú skvelé pre moslimských cestovateľov, na novom mieste im ukážu smer na Mekku a upozornia ich na čas modlenia zohľadňujúc časové pásma. Halal mejkap pre dievčatá je tiež fajn, lebo neobsahuje bravčovú zložku, ale niektoré veci s nálepkou halal sú smiešne. Napríklad také halal morské plody. Veď tie vždy boli halal aj bez nálepky. V správach som raz videl dokonca halal whisky. Čo sa týka ostatných moderných výdobytkov pre moslimov, ja by som napríklad spomenul dámske moslimské plavky (pozn. red. ide o kompletný kúpací úbor, ktorý najčastejšie tvoria legíny, tričko s dlhým rukávom, voľné šaty a hijab z umelých vlákien, aké sa používajú na výrobu bežných plaviek). Ale osobne by som si prial takú vychytávku - appku, ktorá by posielala každý deň úryvky z koránu a slová proroka a pripomínala tak moslimom, že islam je priateľský a jednoduchý.