Technická univerzita v Košiciach získala od spoločnosti IBM Slovensko grant vo výške deväťtisíc amerických dolárov, ktorý jej má pomôcť pri budovaní Virtuálneho laboratória hospodárskej informatiky. Cieľom grantu je implementovať efektívne metódy a nástroje pre praktickú výučbu podnikovej analytiky.
Katedra kybernetiky a umelej inteligencie (KKUI) na Technickej univerzite sa už viac ako trinásť rokov venuje problematike získavania znalostí z rôznych typov dát. Popri výskumných aktivitách zaviedla aj špeciálne navrhnutý predmet, ktorého ambíciou je implementovať získané poznatky a skúsenosti do praktickej výučby.
Profesor Ján Paralič z katedry kybernetiky hovorí, že už sedem rokov rozvíjajú akreditované študijné programy v študijnom odbore Hospodárska informatika, ktorý sa zameriava na rozvoj špecifických požiadaviek na profil absolventov v tomto odbore: „Napríklad pri výučbe podnikovej analytiky je dôraz vo výučbe kladený už nielen na používané algoritmy, ale stále viac na ich praktickú aplikovateľnosť a použiteľnosť.“
Experti z univerzity a IBM pripravia podporné materiály pre výučbu, napríklad prípadové štúdie, aby sa študenti oboznámili s podrobnosťami pri reálnych úlohách z rôznych aplikačných oblastí, a to tak z podnikového, ako aj technického hľadiska. „Vytvorené materiály umožnia študentom lepšie chápať podnikové aspekty riešených problémov a prakticky riešiť úlohy podnikovej analytiky v rôznych sektoroch,“ mieni manažér IBM pre vzťahy s univerzitami a vedúci IBM inovačného centra v Bratislave Martin Nemeček.
Virtuálne laboratórium hospodárskej informatiky buduje Technická univerzita v Košiciach v rámci projektu KEGA (Kultúrna a edukačná grantová agentúra rezortu školstva SR). Zastrešuje Laboratórium znalostných technológií a Laboratórium podnikových procesov, ktoré sú vybavené výpočtovou technikou a softvérom pre podporu procesu objavovania znalostí.
Funkčná serverová platforma pozostáva z hlavného servera poskytujúceho webový a výpočtový priestor pre vyučujúcich a študentov. Ďalšie dva servery sú prioritne určené pre experimentálne využitie v oblastiach dolovania znalostí a procesného modelovania, zvyšné dva stroje slúžia ako vývojárske servery pre záverečné diplomové a bakalárske práce študentov.
Foto na titulke - Technická univerzita v Košiciach