Ultra HD alebo 4K-mánia oficiálne začala. Aj na Slovensku. Tesne po sebe sa do predaja dostávajú prvé televízory s extra vysokým rozlíšením od Toshiby, LG a teraz Sony. Ako to pri technologických novinkách býva zvykom, aj 4K si od fanúšikov veľkých obrazoviek vypýta pomerne slušnú sumu. Japonská novinka Bravia 84X9005 si nezakladá len na samotnej veľkosti a rozlíšení, kladie dôraz tiež na funkcie, ktoré terajší klasický signál vylepšia. Aby 4K nebolo do príchodu prvých 4K Blu-ray filmov zbytočnosťou.
eTREND krátko testoval jeden z prvých kusov tohto televízorového obra. Pri prvom stretnutí zaujala, samozrejme, majestátnosť obrazovky. Hoci sa aj v bežných domácnostiach stáva štandardom uhlopriečka okolo 46 až 50 palcov a časť publika si začína užívať obrazovky s viac ako 55 palcami, Bravia s 85-palcovým panelom je predsa len o niečom inom. Dalo by sa povedať, že veľkosťou obrazu začína konkurovať domácim filmovým projektorom. Jej konkrétne rozmery sú 214 x 151 x 54 centimetrov.
Televízor je pomerne tenký, no vystužený kovovým rámom v zadnej časti. Každý si vie predstaviť, aká ošemetná musí byť inštalácia 98-kilogramovej obrazovky. No Bravia 84X9005 dokonca podporuje zavesenie na stenu.
Ako sa dalo predpokladať, najlepší zážitok ponúka táto Bravia pri sledovaní natívneho 4K obrazu. Film či dokument vytvorený v rozlíšení 3840 x 2160 bodov treba jednoducho vidieť. Ako pri iných Braviách vyšších radov, aj v tomto prípade sú farby verné a jas a kontrast na výbornej úrovni.
Dobre vyzeral aj Blu-ray film v rozlíšení full HD (1920 x 1080). Bolo vidieť, že štvorjadrový obrazový procesor X-Reality PRO nie je len marketingový ťah a naozaj pomáha simulovať 4K rozlíšenie. Od polovice roka sa majú objavovať Blu-ray filmy upravené tak, aby pri 4K upscalingu vyzerali ešte lepšie.
Pokiaľ ide o obyčajné anténové (terestriálne) televízne vysielanie v SD a HD kvalite, obraz je na porovnateľnej úrovni ako pri Braviach „normálnych“ veľkostí. Len, samozrejme, štvornásobne väčší. Pravda, takýto druh televízora sa väčšinou nekupuje na sledovanie Paneláka či televíznych správ. Naplno sa dá 4K obrazovka využiť pri pozeraní fotografií, ktoré v dnešnej dobe už bežne majú osem a viac megapixelov.
Veľmi vhodná sa zdá veľká Bravia pre milovníkov trojrozmerného obrazu, v tomto prípade pasívneho 3D. Pre jej veľkosť je zážitok z hĺbky obrazu intenzívnejší. Pri pasívnom 3D sa do každého oka premieta polovica obrazových bodov. V tom má 4K výhodu, pretože to znamená plné HD pre ľavé aj pravé oko.
Novinka podporuje aj premietanie dvoch 2D signálov simultánne. Napríklad pri hraní hier vidí každý z dvoch hráčov na celej ploche len svoje auto. Pri krátkom teste sme nepozorovali rozdvojenie hrán alebo nedostatočný jas a trojrozmerné video pri najväčšej Bravii je to najlepšie, čo sa mimo kina dá vidieť.
Kvalita zvuku bola tiež dostačujúca, vstavaný subwoofer dodal hladké nízke tóny a televízor vie simulovať priestorový zvuk. Ale znova. Kto si zadováži takýto televízor, takmer určite investuje nejaké-to euro aj do samostatnej audio výbavy.
Ostatná výbava je už štandardná, rovnaká ako u ostatných Bravii radov 7, 8 a 9. To znamená vstavané Wi-Fi, DVB-T2, DVB-S2 aj DVB-C2 tuner, podpora internetových služieb, ovládanie cez mobilnú aplikáciu zo smartfónu či tabletu a podobne.
To všetko „len za“ 24 900 eur. Dobrá správa je, že v niektorých obchodoch sa už dá zohnať o tisícku lacnejšie. Ak sa to niekomu zdá príliš, stále je to ako akciová cena oproti predstavenej 85-palcovej 4K novinke od Samsungu.
Foto v článku a na titulke - Sony, TREND/Marián Biel