Ten sa po vypustení satelitov priblíži k celosvetovému pokrytiu, bude presnejší a Európa nebude naďalej závislá od amerického systému GPS, napísala agentúra AFP.
Európsky navigačný systém Galileo mal dosiaľ na obežnej dráhe sieť 22 družíc z celkovo plánovaných 30. Prvú službu začal používateľom poskytovať na konci roka 2016.
Galileo umožňuje okrem iného určiť geografickú polohu cieľového bodu s presnosťou na metre. Výrobcovia mobilných telefónov už začali nové modely vybavovať tak, aby mohli komunikovať s GPS aj s Galileom.
Podľa agentúry DPA je z doterajších 26 satelitov Galilea vo vesmíre funkčných 14. Ďalšie štyri budú uvedené do prevádzky až po zvládnutí testov.
Štyri vypustené satelity v stredu by mohli začať posielať použiteľné dáta vo februári budúceho roka. Potom bude fungovať 22 satelitov, pričom k úplnému celosvetovému pokrytiu ich Galileo potrebuje minimálne 24.
Problémy sú doteraz s dvoma satelitmi, ktoré boli vynesené do vesmíru v januári. Dostali sa totiž na nesprávnu obežnú dráhu a podľa Európskej vesmírnej agentúry (ESA) podstupujú testy a sú mimo prevádzky. Štart ďalších satelitov systému je plánovaný na rok 2020.
Francúzska Guyana je francúzsky zámorský departement na severnom pobreží Južnej Ameriky. Kourou slúži francúzskemu kozmickému programu a predovšetkým Európskej vesmírnej agentúre (ESA). Tá základňu využíva aj pre satelitný navigačný systém Galileo, ktorého administratívne centrum je v Prahe.