Adventúry postupne podľahli trendu zlepšovania vizuálu, ale boli prakticky posledné, ktoré potrebovali masívne investície do hardvéru, nové 3D akcelerátory či veľa pamäte. Aj vďaka tomu si získali popularitu, aj slabšie PC ich hladko zvládli.
Na druhej strane sveta sa tešia obľube japonské vizuálne novely. V jadre sú to adventúry, akurát sa môžu našincovi zdať relatívne pasívne, lebo dôraz kladú viac na dialógy než na interakciu s okolím.
Spoločným menovateľom západných adventúr a východných vizuálnych noviel ostávajú scenáre. Mali by byť kvalitné (nie je to vždy záruka), plné dialógov, zvratov, často s rozvetvenými možnosťami.
Keďže časť (v japonských hrách dosť veľká) je pasívna, hráča treba zaujať naráciou, osudmi postáv a eventuálne možnosťou ich smerovania. Západné adventúry sa hrajú s prostredím, predmetmi, ich spájaním a niektoré ponúkajú aj všakovaké hádanky.
Syberia III
Syberia 3 (PS4, Xbox One, PC)
Syberia je atmosférická adventúra, ktorá posiela hrdinku Kate Walker na potulky Ruskom a Európou. Prvé dva diely vyšli v rokoch 2002 a 2004, trojka prišla s veľkým odstupom, no drží vysokú latku kvality a najmä nezameniteľnú atmosféru. Vývoj trval takmer osem rokov, tvorcovia sa dlho dohadovali s autorom scenáru Benoitom Sokalom, aby trojku napísal a oni mohli tvoriť dizajn a aktívnu náplň.
Postava Kate stále patrí medzi jedny z najlepších v žánri. Povolanie právničky ju predurčuje na prieskum nevídaných miest a hľadanie spojitostí. Po opustení ostrova Syberia ju zachráni národ Youkolov a aby sa vyhla nepriateľom, stáva sa súčasťou tradičného sprievodu, ktorý sprevádza snežných pštrosov pri ich každoročnej migrácii.
Začína to pútavo a do toho prostredia sú postupne vkladané viaceré výborné prvky ako ťaživá atmosféra či pochmúrna nálada. Výborne je poskladaný aj celý región a hrateľné lokality, ich rozmiestnenie, úloha a aj architektúra. S tým sú spojené aj hádanky mechanického charakteru.
Syberia má všetky adventúrne prvky – bohatý scenár, pestré prostredia, puzzle i kvalitne riešené dialógy. Navyše, do neznámych tradícii komponuje ľudský rozmer. Hádanky sú relatívne jednoduché, v batohu nie je zbytočne veľa predmetov, akurát čaká široká paleta postáv, medzi ktorými beháte.
Krása Syberie spočíva v peknej grafike, vynikajúcej hudbe a solídnych dialógov. Nováčikovia sa úplne nestratia, znalci budú tvrdo porovnávať a po 13 rokoch budú niektorí šomrať, že trilógia je zavŕšená decentne. Vďaka svojej prístupnosti však je Syberia 3 prístupná širokému publiku na PC i konzolách.
Danganronpa 1+2
Danganronpa 1+2 Reload (PS4)
Jedna z najlepších ukážok japonských adventúr s kriminálnou zápletkou i logickými prvkami. Oba diely pošlú hrdinu na isté miesto (v jednotke škola, v dvojke ostrov), kde sa stáva súčasťou plánu. Viac ako tucet ľudí dostáva úlohu – sú uväznení na mieste a útek vedie cez vraždu iného študenta.
V stiesnených priestoroch, pocitom klaustrofóbie i chuťou dostať sa preč sú istí jedinci náchylní zbaviť sa iných. Keď sa stane zločin, nastúpi vyšetrovanie a po ňom súdny proces. Ak na ňom študenti dokážu usvedčiť páchateľa, bude potrestaný on. Ak nie, potrestaní budú ostatní a on môže opustiť toto kváziväzenie.
Je to psychologická dráma ako remeň, lebo z nástrelu je zrejmé, že vyhrať môže šikovný vrah. Na druhej strane má proti sebe viac ako tucet protivníkov, ktorí môžu rovnako dumať ako zdrhnúť alebo zdolávať nástrahy ostatných.
Hrateľnosť je štandardne delená na študentský život, kedy sa pokojne bavíte s inými, nadväzuje priateľstvá i romance, no keď nastúpi vražda, nasleduje vyšetrovanie (dôkazy, stopy, výsluch) a potom súdny proces, čo je najzábavnejšia časť hry, lebo musíte potvrdzovať či vyvracať tvrdenia, čo na vás prichádzajú.
Každá časť je poňatá ako prešpekulovaná minihra, každá si však zakladá na obsahu. Mimoriadny scenár oboch hier (na PS4 dostávate dvojbalenie) vyčnieva – toto sú majstrovské kúsky!
The Silver Case
The Silver Case (PS4, PC)
Primárne detektívna adventúra má jednoduchú grafiku a zakladá si na texte a spojitostiach. Hráč ovláda odlišné postavy v dvoch líniách. Ako Transmitter sa zhostí roly detektíva, ktorý rieši sériu vrážd. V Placebo je novinár pokrývajúci mediálne výstupy vyšetrovania.
Žánrovo má The Silver Case blízko k psychologickým trilerom. V meste 24 Wards sa dejú bizarné zločiny, ktoré sú pripisované Kamui Ueharovi, ktorý kedysi vraždil priamo členov vlády, ale dnes sú obete odlišné a Uehara má byť držaný v ústave pre mentálne labilných. Otázka znie – vraždí on? Má komplica, žiaka či niekto sa ním inšpiruje?
Na svet sa pozeráte first-person pohľadom, udalosti sa odohrávajú v menších oknách a okolo sú kvantá textu. Na rozdiel od renderovanej adventúry ako Syberia pôsobí The Silver Case takmer archaicky, ale jeho sila leží v obsahu.
Grafika si však vypomáha napríklad skutočnými fotografiami i hranými scénami a práve sledovanie deja je kľúčové – čaká vás vyšetrovanie, aj séria kvízov a hádaniek, bez ich riešenia sa nemožno dostať vpred. Veľa čerpáte aj z dvojakého pohľadu na dianie, najmä novinársky uhol môže neraz napomôcť neskôr detektívovi a naopak. Žiadne vyčačkané pozlátka, ale poctivá trilerova robota.
Zero Escape
Zero Escape: The Nonary Games (PS4)
Ideálny titul pre všetkých priaznivcov hororovej série Saw či reálnych hier Escape Room. The Nonary Games zo série Zero Escape obsahuje dve hry (999 a Virtue’s Last Reward). Každá z nich núka deväť postáv v prekérnej situácii – sú unesení na neznáme miesto a záhadná postava Zero im dáva úlohy, ktoré rozhodujú o ich živote a smrti.
Cieľom je v ideálnom prípade kooperovať a v najlepšom prežiť. Náplň sa delí na dve časti: novela pripomína klasickú adventúru s dialógmi a utužovaním vzťahov, dve postavy si vymieňajú názory, zisťujete o nich čoraz viac a viete za koho hráte. Napríklad prvý diel obsahuje šesť rozličných koncov a na jedno prejdenie štandardne nemáte šancu objaviť všetky cesty, čím si Japonci zaručili u fanúšikov vysoký stupeň opakovaného hrania.
Aktívna švanda čaká v Escape, sérii pomerne náročných puzzle. Máte k dispozícii predmety, hľadáte ich kombinácie a neraz si vytvárate vlastné pomôcky. Občas sú predstavené matematické rébusy, potom rozličné spoločenské a logické problémy.
Výhoda je, že všetko máte k dispozícii v jednej izbe, len treba dostatočne kombinovať. A občas si môžete od okolitých postáv pýtať aj radu. Prvý diel 999 vás posadí na miesto v potápajúcom sa trajekte, dvojka v čudnom sklade (začínate vo výťahu). Silnou vlastnosťou oboch hier sú pestré charaktery a postavy, dej až v druhom rade. A dve hry za cenu jednej určite potešia.
Hakuoki
Hakuoki: Kyoto Winds (PS Vita)
Hakuoki vám ukáže japonskú vizuálnu novelu v klasickom vydaní. Odohráva sa v roku 1863, končí sa éra Bakumatsu a mladá Chizuru chce nájsť svojho strateného otca. A tak sa vydá z Eda (Tokia) do Kyota a zažije množstvo nečakaných momentov.
Stratí sa v neznámom meste, zaútočí na ňu gang samurajov, zachráni ju neznámy cudzinec, nájde skupinu samurajov Shinsengumi. Vedie nový život, ale neprestáva hľadať tatka a postupne objavuje aj tajomstvo hostiteľov – za Shinsengumi sa skrýva aj skupina Démoni, záhadné Fury identity a napokon sa Chizuru musí stretnúť aj so svojou minulosťou.
Toto je jedna z exotických hier u nás, má odlišný spôsob dialógov, rozprávania, no zároveň je natoľko iná, že vám ľahko poskytne robustný pohľad na japonský seriál premenený na videohru. Výhodou je aj Vita formát – hráte koľko chcete a potom handheld odložíte. Sami si určujete tempo i dávky.
Je to sčasti sociálna dráma a fantasy adventúra, kde sú nevypovedané časti minulosti, postáv a vďaka hrdinke posilnená romantická línia, keďže sa môže pustiť do vzťahu s jedným z 12 mužov. Súčasne je to príbeh zrady, zmien v spoločnosti pred zmenou hlavného mesta a výborná sonda do histórie Nipponu. Bonusom hry je najmä viac ako 30 koncov a hra si priamo zakladá na košatých dialógoch.
- Tip: Pozrite si aj naše ďalšie herné recenzie.