Národný roaming je režim, ktorý má novému mobilnému operátorovi pomôcť pri jeho rozbehu. V miestach, kde ešte nemá vlastný signál, pretože svoju sieť buduje postupne, môže za stanovených podmienok využívať základňové stanice konkurencie. Táto možnosť (pre Swan) a povinnosť (pre jeho konkurenta) vychádza z právoplatných licencií mobilných operátorov.

Toľko teória. V praxi to v prípade Swanu a jeho Štvorky bolo, samozrejme, komplikovanejšie. Swan narazil na výrazný odpor - najmä Orangeu, ktorý neváhal celú vec dotiahnuť na súd. Orange požadoval, aby súd preveril, či Swan má na národný roaming nárok. Obával sa, že nový hráč si nesplnil svoje povinnosti a že nemá záujem investovať do rozvoja vlastnej siete.

Za poskytovanie národného roamingu pre Swan sa ešte vlani v septembri vyjadril regulačný úrad. Nestanovil však presné podmienky, rozsah poskytovaných služieb a ani ich ceny - to sa udialo až terajším aktuálnym rozhodnutím. (Rozhodnutie ako také zatiaľ nie je verejne dostupné, nakoľko niektorým účastníkom ešte nebolo doručené.) 

Štvorka odštartovala činnosť v októbri minulého roka. Národný roaming si po technickej stránke dohodla a spojazdnila so Slovak Telekomom. S tým, že koľko to bude stáť, sa uvidí, až keď o tom rozhodne úrad. Inými slovami, počítadlo sa spustilo, platby však nebežali.

Dnes Swan s mobilným signálom Štvorky podľa vlastných vyjadrení pokrýva viac ako 64 percent populácie Slovenska. V mediálnej komunikácii nezabúda podčiarkovať, že do siete výrazne investuje, pričom celkové investície do Štvorky majú dosiahnuť sto miliónov eur. K pokrytiu, aké majú Telekom či Orange s hlasovými a dátovými službami, mu však stále chýba niekoľko desiatok percent.

Rozhodnutie regulátora ešte nie je pravoplatné. Účastníci konania - operátori - môžu voči nemu podať opravný prostriedok, takzvaný rozklad, ktorý by reálny nábeh podmienok a cien národného roamingu opäť odložil. Teoreticky bude môcť o národný roaming požiadať aj Orange alebo O2, lebo rozhodnutie úradu sa týka aj nich.