Minulý rok sa z veľkej časti niesol v znamení pandémie koronavírusu. Celý svet zastihla nepripravený, úplne zmenila fungovanie spoločnosti a narušila klasické rámce vo všetkých oblastiach. Zasiahla nielen do spoločenského, ale aj pracovného života ľudí.
Počiatočný strach z neznámeho sa pretavil do hľadania možností, ako nákaze predchádzať a účinne s ňou bojovať. Práve pri hľadaní riešení spojených s pandémiou COVID-19 promptne zareagovala aj spoločnosť Siemens Healthineers.
Na boj s týmto ochorením ponúkla poskytovateľom zdravotnej starostlivosti riešenia v oblasti diagnostického zobrazovania aj laboratórnej diagnostiky. Už na jar 2020, krátko po prepuknutí globálnej pandémie, začala spoločnosť pracovať na vývoji a výrobe testov na diagnostiku SARS-CoV-2. Hlavnou motiváciou bolo účinne prispieť k zabráneniu šírenia tohto ochorenia a túto ambíciu sa jej aj podarilo naplniť.
V krátkom období Siemens Healthineers uviedol na trh širokú škálu testov na diagnostiku koronavírusu. Išlo o molekulárny PCR SARS-CoV-2 test, sérologické testy SARS-CoV-2 Total a IgG pre najrozšírenejšie analytické platformy, ako aj rýchlotest OnSite Covid-19 IgG/IgM na stanovenie protilátok vhodný pre testovanie mimo laboratória.
Neskôr prišla spoločnosť s novinkou v podobe antigénového testu CLINITEST® Rapid COVID-19 Antigen Test a v posledných mesiacoch disponuje už aj antigénovým samotestom. Všetky zo spomínaných produktov slúžia na akútne a dlhodobé testovanie umožňujúce efektívny manažment pacientov s ochorením COVID-19.
Výber správneho typu testov určuje potreba
Portfólio testov Siemens Healthineers na detekciu COVID-19 pokrýva potreby na testovanie v laboratóriu, na mobilných odberových miestach a aj samotestovanie pre laikov. Ako zdôrazňuje spoločnosť, pre garanciu výpovednej hodnoty testov je vždy potrebné, aby bol test vykonaný presne v súlade s návodom na použitie.
Výber správneho testu určuje prioritne potreba, a teda otázka, na ktorú sa testovaním práve hľadá odpoveď. Ak je potrebné jednoznačne zistiť a potvrdiť, respektíve vylúčiť, či je osoba nakazená vírusom, odporúča sa zvoliť PCR test.
Ak je však cieľom zistiť, či je vírus prítomný vo väčšej skupine ľudí a testovanie je potrebné opakovať, je vhodnou voľbou antigénový test. Pre potvrdenie obranyschopnosti organizmu jednotlivca po prekonaní ochorenia alebo očkovaní je odporúčané stanovenie hladiny protilátok pomocou sérologických testov.
Hoci väčšina Slovákov prišla do kontaktu prioritne s antigénovými testami spoločnosti Siemens Healthineers, už na jar minulého roka uviedla spoločnosť na trh aj PCR test. Produkt s názvom RT-PCR test FTD SARS-CoV-2 sa umiestnil medzi piatimi najlepšími vo výkonnostnej štúdii analytickej citlivosti a limitu detekcie spomedzi 118 testovaných súprav.
Vysokokvalitný test spĺňa požiadavku pre úspešné riešenie pandémie COVID-19 a zabezpečuje minimalizáciu rizika falošne negatívnych výsledkov testov a správnu identifikáciu vzoriek s reálne pozitívnym výsledkom. Analýzy pozitívnych vzoriek potvrdili záchyt britského, juhoafrického a indického tzv. delta variantu vírusu SARS-CoV-2.
Spoločnosť vďaka rozšíreným kapacitám prispela k boju s pandémiou aj tým, že v máji minulého roka úspešne spustila celosvetovo dodávky sérologických testov pre diagnostiku COVID-19. Siemens Healthineers sa s produkciou až 50 miliónov testov mesačne stala jednou z kľúčových firiem, ktoré sa zapojili do vývoja a výroby testov v snahe zlepšiť východiskovú pozíciu v boji s pandémiou.
Test na detekciu prítomnosti IgM a IgG protilátok SARS-CoV-2 Total v krvi dosahuje 100 % senzitivitu a 99,8 % špecificitu. Deteguje prítomnosť protilátok na koronavírus COVID-19 a poskytuje informáciu, či organizmus pacienta vytvoril adaptívnu imunitnú odpoveď, ktorá indikuje momentálnu infekciu alebo už skôr prekonané ochorenie.
Dôležitou charakteristikou testu je výber antigénu S1RBD na detekciu protilátok, ktoré blokujú preniknutie vírusu do buniek. Výber antigénu S1RBD je v súlade s dizajnom vakcín používaných proti COVID-19.
„Kľúčovou podmienkou vysoko kvalitného testu je výber správneho proteínu, ktorý sa vyznačuje značnou mierou škálovateľnosti. Je nevyhnutný na testovanie protilátok a zároveň predstavuje významnú pomoc pri zabezpečení efektívneho riadenia hrozby COVID-19“, uviedol Peter Znášik, vedúci divízie Laboratórnej diagnostiky, Siemens Healthineers na Slovensku.
„Naším cieľom bolo vytvoriť vysoko presný test na protilátky, ktorý by pomohol miliónom ľudí pri riešení súčasnej potreby identifikovať imunitnú reakciu ich organizmu a tiež by poskytol informácie z pohľadu účinnosti očkovania a dlhodobej imunity,“ dodal.
Ďalším zo skupiny sérologických testov z dielne Siemens Healthineers je SARS-CoV-2 IgG - kvantitatívny test na SARS-CoV-2 IgG protilátky. Poskytnutím číselného výsledku indexu test pomáha klinickým pracovníkom sledovať dlhodobý priebeh imunitnej odpovede človeka. To má veľký význam hlavne pri posúdení rizika opakovanej infekcie u jednotlivcov, ktorí už ochorenie prekonali a významnú úlohu to zohráva aj pri posúdení dlhodobej ochrany pred infekciou po zaočkovaní. Aj test SARS-CoV-2 IgG sa vyznačuje vysokou senzitivitou 96,4 % a špecificitou až na úrovni 99,9 %.
Do testovacieho portfólia spoločnosti parí aj rýchlotest OnSite Covid-19 IgG/IgM. Je vhodný na testovanie mimo laboratória a je určený na rýchle kvalitatívne stanovenie protilátok IgG a IgM. Výsledok je k dispozícii do 15 minút. Test sa vyznačuje 97,8% špecificitou a 97,1% senzitivitou.
Antigénové testy s najvyššou kvalitou na Slovensku
Väčšina Slovákov opakovane absolvovala práve antigénové testovanie. Za týmto účelom bolo použitých 15 miliónov kusov testov CLINITEST® Rapid COVID-19 Antigen Test. Osvedčili sa vďaka kvalite, rýchlej disponibilite výsledku, jednoduchosti a najmä a vysokej spoľahlivosti. Ich charakteristikou sú senzitivita (97,25 %) a špecificita (100 %) pri nazálnom výtere z prednej časti nosa, ktorý je menej nepríjemný ako nazofaryngeálny výter.
Vďaka tomu je možné tieto testy použiť aj pre deti nižších vekových kategórií, ako aj pre seniorov. Výtery potrebné na diagnostiku sú preto menej stresujúce a menej nepríjemné. Na porovnanie je možné si predstaviť výtery z nosohltanu, ktoré sa robia u dospelého človeka z hĺbky približne 5 - 6 cm. Výtery z nosa je možné vykonať len z hĺbky približne 2 - 4 cm, čo predstavuje pre testovaného viac komfortu a menšiu stresovú záťaž.
Tieto testy, pôvodne určené na aplikáciu vyškoleným zdravotníckym personálom, sú v ponuke aj vo forme pre samotestovanie. Testy spoľahlivo poskytujú výsledok do 15 min. a boli už úspešne nasadené na testovanie vo viacerých európskych krajinách. Štúdie výkonnosti testu CLINITEST® Rapid COVID-19 Antigen Test/Self-Test potvrdili záchyt britského, juhoafrického, brazílskeho aj indického variantu vírusu.
Krajiny ako Nemecko či Francúzsko si uvedomujú nebezpečenstvo výskytu koronavírusu v školských kolektívoch, preto s úvodom školského roka realizovali testovanie žiakov. Francúzske Ministerstvo školstva za týmto účelom objednalo 15 miliónov kusov antigénových testov CLINITEST Rapid COVID-19 Antigen Self-Testov od Siemens Healthineers určených na samotestovanie.
Študenti od 12 rokov sa vďaka tomu môžu otestovať sami. Pri menších deťoch do 12 rokov je vhodné, aby na postup samotestovania dohliadala dospelá osoba. Podobnú stratégiu zvolilo aj Nemecko.
Pre zabezpečenie prevencie v súvislosti so začiatkom nového školského roka je preto na mieste otázka, ako minimalizovať jeho šírenie medzi žiakmi, pedagogickými pracovníkmi a zamestnancami škôl. Mnoho z nich si totiž spolu s rodinami počas prázdnin užívalo dovolenky aj za hranicami, čo tiež prispelo k prenosu ochorenia a k nástupu tretej vlny pandémie.
Deti vytvárajú spojenie medzi rodinami a širokým školským kolektívom, preto je dôležité zamerať sa v rámci preventívnych opatrení práve na túto skupinu.
Digitalizácia nemocníc a riadenie na diaľku?
Zdravotníctvo bolo oblasťou, ktorá sa musela pasovať s pandémiou priamo v prvej línii. V časoch, keď do nemocníc smerovali stovky až tisícky nakazených denne, čelil zdravotnícky personál nielen obrovskému náporu práce, ale aj zníženým kapacitám vo vlastných radoch. Aj na tento aspekt sa sústredila pozornosť špecialistov zo Siemens Healthineers, ktorí ešte viac zintenzívnili svoje snahy v oblasti vývoja vzdialených prístupov.
Zatiaľ, čo väčšina ľudí bola schopná pracovať z domu, v prípade zdravotníckych pracovníkov bola situácia výrazne odlišná. Jednak sa medicínske prístroje nedajú preniesť do domácich podmienok na vykonanie vyšetrení a na druhej strane – počet odborných zdravotníckych pracovníkov je limitovaný.
Siemens Healthineers ako líder v oblasti medicínskej techniky, ktorý má celosvetovo inštalovanú bázu viac ako 600-tisíc medicínskych prístrojov od RTG, ultrazvukov až po CT a MR prístroje, ponúka riešenie v podobe softvéru syngo Virtual cockpit. Vďaka nemu zdravotnícki špecialisti dokážu v plnom rozsahu obsluhovať medicínske zariadenia a poskytnúť tak diagnostiku pacientovi aj na diaľku.
Prístup je možný z ktoréhokoľvek miesta na svete bez toho, aby museli cestovať. Do kokpitu si napríklad „sadne“ špecialista v USA či Austrálii a na diaľku môže vyšetriť pacienta napríklad v Piešťanoch. „Naše tímy v Bratislave, Žiline a Košiciach vyvíjajú softvéry, ktorými priamo zvyšujú kvalitu poskytovanej starostlivosti a efektívnosť liečby po celom svete. Napríklad v Nemecku sme v Univerzitnej nemocnici v Essene používaním nášho syngo Virtual cockpitu počas pandémie zvýšili dostupnosť personálu o 25 percent. Lekári mohli pracovať z domu, takže neboli vystavení riziku nakazenia koronavírusom, boli pod oveľa menšou stresovou záťažou a v tomto režime boli schopní na diaľku denne vykonať snímanie až 90 pacientov, čo prispelo k včasnej diagnostike, a teda aj skoršej a efektívnejšej liečbe pacientov. Doba čakania na vyšetrenie sa aj v iných nemocniciach vďaka nášmu softvéru skrátil približne o polovicu," hovorí Alexander Roth, vedúci Oddelenia vývoja softvéru Development Center Siemens Healthineers na Slovensku.
Avšak na to, aby lekári či špecialisti mohli poskytovať pacientom potrebnú starostlivosť, je potrebné, aby prístroje fungovali bezchybne. Ešte naliehavejšou sa táto potreba stala v čase, kedy bola takmer úplne utlmená mobilita.
V prípade servisných služieb a údržby prístrojov sa totiž nezraz vyžaduje, aby technik prišiel na miesto fyzicky a zariadenie skontroloval alebo opravil. Aj v tejto oblasti ponúka spoločnosť Siemens Healthineers inovatívne riešenie.
Špecialisti z vývojového centra vytvorili softvérové riešenie s názvom Smart Remote Services. Jeho podstatou je prenos dát umožňujúci technickým špecialistom na diaľku monitorovať výkon a stav zdravotníckych zariadení v reálnom čase.
Tím servisných špecialistov, ktorý zabezpečuje fungovanie medicínskych zariadení, mohol mnohé zásahy vykonávať bez fyzickej prítomnosti priamo v nemocniciach. Ide predovšetkým o diagnostické prístroje ako napr.: CT, MR či ultrazvuky. Rýchlu identifikáciu chýb, ich opravu na diaľku či preventívnu údržbu môžu programátori vďaka softvéru zo slovenskej dielne robiť aj pri menších zariadeniach, ako napríklad smart hodinkách či analyzátoroch krvi.
Výnimkou nie sú napríklad ani pľúcne ventilácie, po ktorých bol pre pandémiu zvýšený dopyt. Špecialisti zo Slovenska tak prispievajú k záchrane života pacienta z iného konca sveta napríklad v prípade, že by prístroj začal nečakane zlyhávať a ohrozoval by ho.
„Diagnostika prístrojov prebiehajúca na diaľku redukuje náklady na prevádzku prístroja a tým šetrí aj celkové náklady nemocníc. Celosvetovo hovoríme o úspore odhadom o 100 miliónov eur. Aktuálne je oprava státisícov prístrojov po celom svete rýchlejšia, vďaka čomu lekári môžu poskytnúť včasnú diagnostiku väčšiemu množstvu pacientov. Zároveň náš softvér predikuje možné chyby, čím eliminujeme vznik nečakaných situácií a možných výpadkov," vysvetľuje Ľubomír Palko, softvérový architekt projektu Smart Remote Services, Development Center Siemens Healthineers v Bratislave.
Tento článok vznikol v spolupráci s komerčným partnerom. Redakcia nie je jeho autorom, ale obsah považuje za prínosný pre čitateľa.