Spoločnosť Flir presne pred rokom ukázala svoju miniatúrnu termálnu kameru stavanú na použitie so smartfónmi. Druhá generácia modulu, ktorý sa pripája cez Lightning alebo micro USB konektor, sa predáva za 250 eur. Firma Caterpillar je ale prvou na svete, ktorá Flir technológiu implementovala priamo do mobilu.
CAT S60 s termálnou kamerou mal premiéru pár dní pred veľtrhom MWC, ale až v Barcelone si ho záujemcovia mohli prvýkrát naživo vyskúšať.
Zdroj: Marián Biel
CAT S60 by aj bez termálnej kamery bol zaujímavý kúsok pre každého, kto trávi veľa času v teréne alebo jednoducho potrebuje mobil s armádnymi štandardmi. Novinka určite nepatrí medzi štíhle smartfóny, ale pre chlapskú ruku to nie je nič nepohodlné. To isté sa dá povedať o hmotnosti.
Výrobca sa rozhodol pre 4,7-palcovým HD displej, osemjadrový Snapdragon 617, tri gigabajty operačnej pamäte a 32 GB na ukladanie dát. V kombinácii s 3 800 mAh batériou to môže znamenať možno aj trojdňovú výdrž. Aký vplyv má na ňu termokamera je ale zatiaľ tajomstvom.
Zdroj: Caterpilar
Zdroj: Marián Biel
Výrobca tiež pridal 13 Mpix zadnú a 5 Mpix prednú kameru, podporuje micro SD karty, NFC alebo FM rádio. Jednoducho vrchovatá výbava. A celá zabalená do tela z kovu, gumy a plastu s karbónovou úpravou, ktoré odolá pádu z výšky 1,5 metra a po mechanickom zaklapnutí reproduktora a mikrofónu vydrží celé hodiny päť metrov pod hladinou vody. Na boku je tiež SOS tlačidlo na poslanie správy alebo zavolanie vybraného kontaktu v prípade núdze.
Unikátom je ale smartfón práve pre termálnu kameru Flir, ktorej objektív je len pár milimetrov nad objektívom „normálneho fotoaparátu“. Stačí zapnúť Flir aplikáciu a na displeji sa zobrazí termálny obraz. Rovnako ako pri iných termálnych kamerách sú tmavšie oblasti modré a teplejšie červené až žlté. Termálna aj klasická kamera spolupracujú a ich kombináciou vznikne nielen termálna mapa snímanej oblasti, ale je aj dostatočne ostrá a kontrastná.
Aplikácia má rôzne funkcie ako napríklad meranie teploty konkrétneho bodu na displeji alebo robenie záznamu tepelných zmien a podobne.
Zdroj: Marián Biel
CAT S60 fungoval presne tak, ako by človek očakával. Všetky osoby červené a oranžové ako pri pohľade filmového Predátora. A chladné plochy zahriaté rukou zanechávali presné tepelné stopy. Kamera fungovala aj na vzdialenosť približne desiatich metrov, v reálnych podmienkach to môže byť aj viac.
Nevšedná funkcia sa dá využiť v rôznych situáciách. Okrem sledovania tepelných mostov alebo bodových únikov tepla sa dá kontrolovať vodovodné potrubie, elektrické vedenie, teplota pôdy a veľa ďalšieho. Už len si dávať pozor, aby neznámi ľudia nesnímali klávesnice bankomatov.
CAT S60 dorazí aj na slovenský trh v lete za odporúčanú maloobchodnú cenu 600 eur.
Zdroj: Caterpillar