Tento zlozvyk sa šíri ako prudko nákazlivá choroba, napísal britský spravodajský server The Guardian. Nedávna štúdia, ktorá zahŕňala 14-tisíc chodcov v Amsterdame, Berlíne, Bruseli, Paríži, Ríme a Stockholme, zistila, že 17 percent ľudí pri chôdzi používa smartfóny.

Najnáruživejšími používateľmi sú ľudia vo vekovej skupine od 25 do 35 rokov a takmer štvrtina z nich vykazovala známky chovania typické pre smombie. 

Pozemné semafory

Nemecké mesto Augsburg sa preto rozhodlo novej verejnej hrozbe čeliť. Po tom, čo niekoľko smombie spôsobilo dopravné nehody bezstarostným a bezohľadným prechádzaním cez koľajnice električky, sa mestskí činitelia rozhodli nainštalovať nové dopravné svetlá, ktoré sa nachádzajú priamo na zemi.

Zatiaľ sú tieto pozemné semafory na dvoch prechodoch, na troch miestach ich testuje aj Kolín nad Rýnom. Pozemný semafor tvorí 16 červených LED svetiel, pričom každé je veľké asi ako tácka pod pivo. Cestujúci sa v názoroch na ich prínos rozdeľujú.

Katja Lechnerová cez jeden zo spomínaných prechodov denne prechádza na univerzitu. „Áno, skutočne sú jasne vidieť a blikajú, keď sa blíži električka. Keď sa však ľudia ponáhľajú, aby chytili svoj spoj, nikoho to nezastaví,“ povedala s tým, že 10-tisíc eur, ktoré investovali do inštalácie pozemných semaforov, mohlo ísť radšej na vzdelanie.

S tým však nesúhlasí kaderníčka Arzu Arazová, ktorá býva neďaleko so svojou 7-ročnou dcérou. „Tie svetlá sú ideálne pre deti, okamžite si ich všimnú,“ argumentuje.

Pokuty za písanie a špeciálne chodníky

Augsburg a Kolín nie sú jedinými nemeckými mestami, ktoré sa snažia reagovať na „smombie inváziu“. V Mníchove, kde kedysi električka zabila 15-ročné dievča so slúchadlami na ušiach, boli na najnebezpečnejších prechodoch pre chodcov nainštalované špeciálne vysielače, ktoré do smartfónov vybavených zodpovedajúcou aplikáciou trefne nazvanou „Bacha!“ vysielajú varovanie.

V Spojených štátoch medzitým mestá, akými sú Portland, Seattle či Cleveland, experimentovali s „hovoriacimi“ autobusmi, ktoré varujú chodcov. A mesto Rexburg v štáte Idaho dokonca zaviedlo pokuty vo výške 50 amerických dolárov za písanie na mobile počas chôdze.

Tematický park v čínskom Čchung-čchingu sa nechal inšpirovať experimentom amerického Washingtonu a vytvoril špeciálny pruh pre chodcov s mobilom v ruke.

Nemecký Augsburg chce nechať svetlá na mieste na skúšobnú dobu, a potom sa opýtať na názor vodičov električiek, cestujúcich aj chodcov, než sa mesto rozhodne umiestniť výstražné svetlá aj na ďalších prechodoch.

„Nejde len o smartfóny. Tie prechody sú tak rušné a nebezpečné, že už sme si zvykli na škrípanie bŕzd električiek,“ povedal Sebastian Hrabak, majiteľ reštaurácie Schwarze Kiste, ktorá sa nachádza blízko stanice Haunstetterstrasse. „Ale odvtedy, čo tu minulý týždeň nainštalovali tie nové svetlá, tu nebola ani jedna nehoda.“