Švajčiarsky startup Transmutex vyvinul novú metódu na likvidáciu vysokorádioaktívneho jadrového odpadu, ktorá ho dokáže premeniť na nové palivo. Táto technológia, zvaná nukleárna transmutácia by mohla byť prínosom pre energetické spoločnosti a najmä pre spoločnosti zaoberajúce sa vývojom umelej inteligencie, ktoré majú vysoké energetické nároky.
Jadrová energia je považovaná za jeden z najčistejších a najspoľahlivejších spôsobov výroby energie, avšak produkuje odpad, ktorý musí byť skladovaný v hlbinných geologických úložiskách tisíce rokov, aby sa zabránilo vystaveniu životného prostredia škodlivému žiareniu.
Ukrajinskú študentku vydávala čínska umelá inteligencia za Rusku. Zneužila ju na propagandu
Transmutex tvrdí, že jeho technológia dokáže transformovať 99 percent svetového vysokorádioaktívneho odpadu na nové palivo. Švajčiarska agentúra Nagra, ktorá spravuje jadrový odpad, toto tvrdenie označila ako „teoreticky možné“.
Technológia Transmutex využíva vysokoenergetické subatomárne častice neutróny na likvidáciu rádioaktívneho odpadu. Kým jeho prirodzený rozpad na bezpečnú úroveň radiácie môže trvať niekoľko milénií, technológia Transmutex dokáže tento čas skrátiť na niekoľko desaťročí. Týmto spôsobom môže byť palivo opätovné použité, takže ide v podstate o recykláciu nukleárneho odpadu.
Franklin Servan-Schreiber, generálny riaditeľ spoločnosti Transmutex, verí, že jadrová energia by mohla byť jediným spôsobom, ako uspokojiť obrovské energetické nároky odvetvia umelej inteligencie. „AI vyžaduje obrovské množstvo energie v priemyselnom meradle,“ povedal Servan-Schreiber. „Len jadrová energia bude schopná dodávať toto množstvo energie spoľahlivým spôsobom.“