Slovenská technologická spoločnosť Tachyum oznámila, že prijala prvú veľkú objednávku od americkej firmy na vybudovanie rozsiahleho systému založeného na 5-nanometrových univerzálnych procesoroch Prodigy. Systém bude disponovať výpočtovým výkonom presahujúcim 50 exaflopov, čo výrazne prekoná súčasné najrýchlejšie superpočítače určené pre umelú inteligenciu.
Procesor Prodigy je navrhnutý tak, aby transformoval dátové centrá vďaka špičkovému výkonu pre hyperškálovanie, vysokovýkonné výpočty a úlohy umelej inteligencie. Po dokončení bude systém postavený na čipoch Prodigy 25-krát rýchlejší ako aktuálne najrýchlejší konvenčný superpočítač na svete a bude mať 25 000-krát väčšiu kapacitu pre umelú inteligenciu, než potrebujú modely ako ChatGPT-4.
Intel sa snaží oživiť niekdajšiu slávu. Prichádzajú škrty a predaj aktív
Superpočítače v kategórii exascale dokážu rýchlo analyzovať a spracovať obrovské množstvá dát na riešenie zložitých problémov. Čip Prodigy prekonáva tradičné exascale schopnosti tým, že poskytuje špičkový výkon, výrazne znižuje spotrebu energie a zlepšuje využiteľnosť serverov. Exponenciálny nárast kapacít pamäte, úložného priestoru a výpočtovej kapacity čipu Prodigy umožňuje prelomové riešenia v oblasti dátových centier, umelej inteligencie a HPC (vysokovýkonný computing) pre rôzne odvetvia.
Systém postavený na čipoch Prodigy bude mať so stovkami petabajtov DRAM stonásobne viac pamäte, ako je potrebné na simuláciu ľudského mozgu. Inštalácia tohto riešenia s podporou Prodigy sa začne v roku 2024 a úplnú kapacitu dosiahne v roku 2025.
Podľa šéfa spoločnosti Tachyum Radoslava Daniláka táto objednávka potvrdzuje pozíciu firmy na trhu a jej schopnosť dosiahnuť pozitívny vplyv na celosvetové trhy s umelou inteligenciou.
Bezprecedentný rozsah a výpočtový výkon, ktorý je vyžadovaný ako súčasť tejto inštalácie, by jednoducho nemohol poskytnúť žiadny výrobca čipov na súčasnom trhu.