Nintendo si tak musí väčšinu hier produkovať samostatne. Na druhej strane to ide Japoncom z Kyota najlepšie, pod tlakom zapriahnu vlastné tímy, aby vytvárali najkvalitnejšie hry, ktoré podnietia hráčov kupovať ich konzoly. Súčasná ponuka ponúka napríklad najlepšiu bojovku, najakčnejšiu hru, šikovnú arkádu i mix dvoch svetov v jednom. Wii U má dosť exkluzivít, silný japonský vplyv a známe série.
Super Smash Bros. – modla pre fanúšikov
Super Smash Bros
Bojové hry sú tradične doménou konzol. Hoci má Nintendo najmä rodinné hry, nechýba mu ani tento žáner. Viac ako štandardná bojovka je Super Smash Bros. Wii U pocta fanúšikom Nintendo sérií, z ktorých spája najznámejších hrdinov, pamätné svety a nechá ich bojovať medzi sebou. Na hre sú podstatné najmä dva elementy: raster bojovníkov a módy na prelúskanie.
Hra núka 49 bojovníkov, kam sa dostalo aj 15 čerstvých prírastkov z novších hier: tréneri z Wii Fit, Pokémon Greninja, Lucina a Robin z Fire Emblem: Awakening, Shulk zo Xenoblade Chronicles. A nechýba ani vaše Mii či Mega Man s Pacmanom, silná zostava – a čo postava, to vzdaný hold svojej sérii a súčasne prepracovaný charakter so známymi vlastnosťami. Keď už postavu a jej silné stránky poznáte, chcete ich využiť v boji. Všetci nie sú k dispozícii okamžite, čaro bojovky tradične spočíva aj v odomknutí nedostupných. Tí čakajú v rozličných módoch a stoja najprv proti vám, potom sa pridajú.
Na Smash Bros. Wii U je úžasná zbierka módov. Mlátenie prebieha v rozličnej podobe, od klasickej férovky 1 na 1 cez boj proti presile či arkádové verzie, kedy sa na bojisku objavujú bláznivé predmety. Samotné bojiská sú výborne spracované, často dynamické: pohyblivé plošiny, vesmírne stanice či iné zákutia. Niektoré módy vyzerajú ako mapa, kde sa musíte cez jednotlivé boje prebojovať k väčšiemu cieľu (Event Mode). Iné sú spracované ako stolová spoločenská hra pre štyroch hráčov (Smash Tour). Špecialitou Wii U verzie je súčasný boj ôsmich hráčov na jednom bojisku.
Super Smash Bros. vyšiel vlani aj na 3DS – Wii U verzia má viac hráčov, extra módy i lepšiu grafiku.
Captain Toad: Treasure Tracker – keď hráč ovláda kameru
Captain Toad
Toad bol pôvodne vedľajšou postavou v behačkách s Mariom, ale Nintendo mu venovalo samostatný titul. Na pohľad sympatická arkáda, kde Captain Toad zdoláva levely, zbiera predmety, prípadne nasadí ďalšiu postavu Toadette a prekonáva prekážky na ceste za zlatou hviezdou. Hrá má úžasné 3D svety, nepriateľov na každom kroku, no súčasne sympatickú obtiažnosť aj pre mladších hráčov.
Zvrat oproti iným behačkám prichádza v momente zistenia, že hráč môže ovládať kameru a pozrieť sa na level z rozličných strán. Dokonca je to nutnosť a zmenou uhla kamery vidíte level z viacerých strán a až potom zistíte, kam máte poslať Toada. Je to skvelý mechanizmus na odhaľovanie skrytých častí, ale aj vyjasnenie si, ako sa posunúť vpred – to čo z jednej strany vyzerá ako zatarasená chodba, je z inej bezproblémový prechod. Captain Toad sa správa inak ako ostatné postavy série: stačia mu dve rany, aby zomrel, no hríbiky ho držia pri živote. Môže kráčať i behať, no nemôže skákať, lebo vláči so sebou batoh. No výborne pracuje s predmetmi, hádže ich do nepriateľov či posúva bloky. Gamepad z Wii U sa celkom osvedčí na ovládanie kamery i jeho dotykový displej pri rôznych minihrách.
Bayonetta 2 – najlepšia akčná adventúra 2014!
Bayonetta 2
Bayonetta je vysoká brunetka a po zuby ozbrojená hrdinka najdynamickejších akčných hier. Druhé dobrodružstvo patrí exkluzívne Wii U a je excelentným pokračovaním pre nováčikov i znalcov. Je tu toľko napínavých a akčných elementov, že sa nestačíte diviť. Už intro a prvá misia (trvá necelých 30 minút) vám zoberie dych, lebo hrdinka prejde z nákupov do frenetickej akcie nad mestom, kde kosí nepriateľov, fičí na krídlach lietadla a strihači sa vyžívajú v spomalených efektoch. Je to ako Matrix v japonskej produkcii, podstatne šialenejší: rozohrá príbeh o dobre a zle, navštívite pekelné lokality a budete mlátiť anjelov i démonov. Pritom všetko robíte pre záchranu duše svojej kamarátky Jeanne.
Akčná hrateľnosť spája dva štýly. Bayonetta má fyzické útoky, meče, luky, no aj pištole v podpätkoch, ktorými páli na vzdialenejších nepriateľov. Ovládanie je prehľadné, hoci na TV či Gamepade sa deje občas príliš veľa. Bayonetta 2 je rozdelená na menšie misie, za ktoré získavate hodnotenia ako na vysvedčení a mnohé si zopakujete aj kvôli lepšiemu skóre i chuti vidieť neskutočné akčné scény znova A aj na hardvéri ako Wii U platí, že občas neviete, či sa odohráva ešte animácia alebo ste v hre.
Japonci v Bayonette 2 ukázali, že dokážu prekonať všetky západné hry nasadením, dynamikou, ale aj kamerou, strihom, štýlom a veľkosťou bossov, ktorí sú na 40“ či väčšej TV jednoducho úžasní.
Hyrule Warriors – dva svety v jednom titule
Hyrule Warriors
The Legend of Zelda je jedna z najsilnejších sérii Nintenda, kde hrdina v zelenom mundúre (Link) vždy zachraňuje princeznú Zeldu. A Dynasty/Samurai/Orochi Warriors sú známe strategické sekačky, kde hráč taktizuje proti presile (stovkám i tisícom) nepriateľov. Hyrule Warriors kombinuje dve série do jednej – zo Zeldy si berie svet a hrdinov, z Warriors takticko-bojový herný štýl. Tým pádom chce osloviť hráčov oboch táborov a ostatným priniesť unikátny zážitok.
Link bude tradične bojovať iba chvíľu – má meč, bomby i osvedčené predmety. Keď sa otvorí mapa v plnej kráse, pochopí, že treba staviť na iný postup. Úlohou hráča nie je iba boj proti presile silnými údermi a ich kombináciou. Cieľom je zajať jednotlivé časti mapy, čím silniete, zatiaľ čo nepriateľ stráca. No súčasne máte na bojisku ťažký výber: hľadať zlaté Skulltuly, bonusové truhlice, vedľajšie úlohy alebo sa vrhnúť rovno na bossa mapy? Pri rozmiestnení úloh to nie je jednoduché: prebehnúť na opačný koniec trvá príliš dlho a vy musíte rozložiť jednotky i svoje sily.
Hyrule Warriors spočiatku klame – z akčnej adventúry jedného hrdinu proti mnohým jednotkám sa stane akčná stratégia v 3D pohľade s peknou grafikou v známom svete Hyrule. Je to nový výlet pre fanúšikov i nováčikov, unikátna kombinácia dvoch japonských žánrov i svetov – ale parádne funkčná.
Recenzované hry na testovanie zapožičal Brloh (JRC SK).