Združenie podalo žalobu 18. januára 2018. Žiadalo, aby sa spoločnosť Uber zdržala prevádzkovania taxislužby na Slovensku, aby pri tejto činnosti nepoužívala nevhodné vozidlá a aby ju nemohli praktikovať osoby, ktoré na to nemajú povolenie.

Odvolávali sa pritom prevažne na zákon o cestnej doprave č.56/2012. V žalobe sa ďalej uvádza, že jej podstatou je pozastaviť účinkovanie Uberu dovtedy, kým sa neprispôsobí spomínanej legislatíve.

Sudca okresného súdu Bratislava I dal žalujúcemu vo všetkých bodoch za pravdu. Rozhodnutie je právoplatné od 13. marca 2018, dá sa voči nemu odvolať. O vyjadrenie sme požiadali regionálne zastúpenie spoločnosti Uber, ktoré zverejníme po jeho obdržaní.

„Uber B. V. ani Uber Slovakia nebolo zatiaľ doručené žiadne rozhodnutie súdu,“ reaguje spoločnosť s tým, že viac informácií poskytne po doručení a analýze dokumentu.

Hopin rozhodnutie očakával

Občianske združenie koncesovaných taxikárov vzniklo v máji minulého roku. Jeho hlavnou náplňou je venovať sa právam taxikárov na Slovensku. Ako pre TREND povedal jeho predseda a hovorca Matej Krampl, považujú toto rozhodnutie súdu za veľký úspech, pretože členovia sú aktívni taxikári a združeniu sa venujú popri zamestnaní.

K rozhodnutiu súdu sa pre TREND vyjadrila aj spoločnosť Hopin: „Po udalostiach v západných krajinách, keď väčšina vodičov odmietla tento spôsob takzvanej zdieľanej ekonomiky, ako aj nedávnom vyhlásení EÚ, ktorá dala lokálnym vládam voľnú ruku s výrazným odporúčaním postaviť tento model prepravy osôb za finančnú odmenu mimo zákon, sa dalo podobné rozhodnutie očakávať. Za spoločnosť HOPIN môžeme povedať, že sme pripravení pomôcť v preprave všetkým doterajším užívateľom (nielen) tejto služby.“

Súd rozhodol: Uber už na Slovensku nemôže fungovať ako dosiaľ

Zdroj: SITA / AP

Platformy ako Uber budú platiť dane aj na Slovensku

Uberu sa v posledných mesiacoch nedarí najlepšie. Koncom minulého roka Európsky súd rozhodol, že je prepravnou službou a na jej prevádzkovanie má mať potrebné licencie. Konkrétne regulácie si ale určujú členské štáty.

Pred dvoma týždňami tiež Uber podľahol protestom taxikárov v Čechách. V memorande sa s českou vládou dohodol, že jazdiť preň budú môcť len vodiči s taxikárskou licenciou a budú evidovať tržby. Taktiež prisľúbila, že bude oficiálne podnikať aj priamo v Českej republike.

To isté od januára platí aj pre slovenské zastúpenie. Uber, Airbnb a ďalšie platformy zdieľanej ekonomiky už musia mať prevádzkareň na Slovensku a odvádzať tu aj daň.

Reputačnú ujmu Uber utrpel aj pred pár dňami, keď jeho autonómne jazdiace auto zrazilo a zabilo chodkyňu v USA. Príčina sa stále vyšetruje, no chodkyňa mala pod voz vbehnúť nečakane.