Právo používať nové mobilné frekvencie tak okrem Slovak Telekomu (ST), Orangeu a Telefónicy (O2) získal aj ďalší telekomunikačný operátor, Swan.

Účasť štvrtého záujemcu v aukcii - a jeho úspech - očakával málokto. Aj šéf regulátora Ladislav Mikuš hovorí, že je  „príjemným prekvapením“.

O tom, že sa Swan do tendra zapojil, sa oficiálne nevedelo. Ani nemohlo: uchádzači mali regulátorom pod hrozbou vylúčenia z aukcie zakázané komunikovať akékoľvek informácie.

Ako najvážnejší potenciálny uchádzač sa pred vyhlásením aukcie ukazoval PPF Mobile Services z rovnomennej skupiny českého boháča Petra Kellnera. Ten však medzičasom kúpil Telefónicu (O2), a tak sa o frekvencie mohol uchádzať cez ňu.

Ostatní potenciálni záujemcovia - vietnamský Viettel či americko-ruský Velatel - po jednom-dvoch mediálnych výstupoch onemeli. Nezapojili sa ani do verejnej konzultácie regulátora.

Možno predpokladať, že ich záujem o Slovensko opadol aj preto, lebo regulátor v priebehu prípravy podmienok otočil. Z finálneho znenia vypadli tie, ktoré mali uľahčiť vstup a pôsobenie štvrtého hráča na trhu.

Swan to evidentne neodradilo. Tento operátor sa dosiaľ zameriaval predovšetkým na fixné služby. Vo vlastnej optickej a optometalickej sieti (v 17 mestách) poskytoval internetové, televízne a hlasové služby. V portfóliu má aj internetové DSL služby na klasických pevných linkách.

Na mobilnom trhu je prítomný vo forme (nie veľmi výrazného) virtuálneho operátora Swan Mobile. Pri tomto projekte používa sieť O2. Teraz chce veľkú trojku vyzvať na priamy súboj. Bližšie informácie o 4G projekte Swanu zisťujeme.

Swan v 4G aukcii získal frekvencie z pásma 1 800 MHz. Toto pásmo je vhodné na poskytovanie hlasových aj dátových služieb. Vrátane ultrarýchleho mobilného internetu (LTE). Na tento účel kmitočty v pásme 1 800 MHz začal koncom vlaňajška používať Slovak Telekom.

Limitom pásma 1 800 MHz môže byť pokrytie a teda poskytovanie služieb v hraničných oblastiach, vrátane silných trhov Bratislavy či Košíc. Telekom tieto lokality vo svojom projekte vynechal, pretože nechce riskovať pokuty za rušenie signálu rakúskych a maďarských operátorov.

ST, Orange aj Telefónica (O2) by s celoplošným pokrytím problém mať nemali. V aukcii získali aj frekvencie z pásiem 800 MHz, respektíve a 2 600 MHz.

Napríklad O2 si vydražila frekvenčné bloky v pásmach 1 800 MHz aj 800 MHz, ktoré podľa jej vyhlásenia umožňujú „vybudovať novú celoštátnu sieť“ na poskytovanie vysokorýchlostného mobilného internetu aj v odľahlejších regiónoch. Za nové kmitočty zaplatí celkovo 40,3 milióna eur.

Aj bublinkový operátor už s LTE v pásme 1 800 MHz v minulosti experimentoval. Služby na báze tejto technológie spustil v auguste 2012 v troch obciach v blízkosti Bratislavy (Bernolákovo, Ivanka pri Dunaji, Zálesie).

Celkovo štvorica účastníkov 4G aukcie za kmitočty zaplatí 163,9 milióna eur. Je to o jedenásť percent viac, ako pôvodne regulačný úrad očakával. Súčet vyvolávacích cien za jednotlivé bloky pri vyhlásení aukcie stanovil na 142 milióna eur.

Na porovnanie, v susednej Českej republike aukcia na porovnateľný objem frekvencií (prebehla v novembri) vyniesla v prepočte 311 mil. €. Štvrtý operátor z nej nevzišiel, pretože sa jej zúčastnili len traja existujúci operátori: Telefónica, T-Mobile a Vodafone.