Problémy s národným roamingom sú známe už dlhšie. Rokovania Swanu s konkurentmi sa síce rozbehli, no postupne zamrzli, lebo predstavy operátorov sa rozchádzali na cenových podmienkach. Swan sa následne obrátil na regulátora, aby v ich spore rozhodol.
Úrad najprv koncom minulého týždňa vyjadril počudovanie nad tým, že operátori sa nevedia na národnom roamingu dohodnúť, hoci s ním pred rokom súhlasili v povoleniach na využívanie kmitočtov pre svoje mobilné siete. Úrad tiež avizoval, že s reguláciou národného roamingu nemá skúsenosti a že chýbajú aj jeho kolegom v Európskej únii. Zdalo sa, že potrvá ešte hodnú chvíľu, kým sa dospeje k nejakému progresu.
Medzičasom sa však úrad rozhodol pre skratku. V spore naďalej koná, no na obdobie, kým v ňom rozhodne, vydal predbežné opatrenie. Podľa neho Orange, O2 a Telekom musia Swanu národný roaming – bezodkladne – poskytnúť. A Swan za ne bude platiť – spätne – také ceny, ktoré buď stanoví úrad alebo vzídu z neskoršej dobrovoľnej dohody. Navyše, úrad si predĺžil lehotu na rozhodnutie v spore (stanovenie cien) o štyri mesiace.
„Keďže práva (Swanu) na využívanie národného roamingu sú časovo obmedzené do 31. decembra 2018, každý odklad v začatí ich reálneho využívania ohrozuje efektívnu súťaž na trhu, efektívne využívanie frekvenčného spektra a môže viesť v konečnom dôsledku z dôvodu nezáujmu koncových používateľov o službu s nedostatočným pokrytím k nenaplneniu ďalšej podmienky vyplývajúcej z individuálneho povolenia, a to k nedosiahnutiu pokrytia 50 percent obyvateľstva vlastnou sieťou (Swanu) do 31. decembra 2018,“ zdôvodňuje úrad vydanie predbežka.
Dá sa očakávať, že Orange, Telekom a O2 budú predbežné opatrenie s de-facto „bianco“ cenovými podmienkami vnímať kontroverzne.
O2 pre TREND uviedlo, že krok regulátora považuje za nezákonné a neprimerané zasahovanie do hospodárskej súťaže. „Predstavte si, že vás niekto núti poskytovať službu konkurencii zadarmo, s tým, že vám možno v budúcnosti za ňu zaplatí a vy ani neviete koľko,“ rozhorčil sa hovorca O2 René Parák. Dodal, že operátora pripravuje právne kroky, aby sa „takémuto bezprecedentnému zasahovaniu štátu“ bránili.
Proti predbežnému opatreniu možno podať opravný prostriedok – rozklad, o ktorom rozhodne predseda regulačného úradu Vladimír Kešjar. Nemá to však odkladný účinok. Po vydaní rozkladu prichádza do úvahy súdna žaloba na preskúmanie rozhodnutia úradu.