Dizajn, veľká obrazovka a multitasking, dotykové pero S Pen a fotoaparát. To majú byť štyri základné piliere, na ktorých Samsung pri tvorbe Note 4 staval. Po stránke dizajnu pokračuje kórejská firma v sľúbenej filozofii, ktorú načal Galaxy Alpha a aj Note 4 má rám z kovu. Zvyšok je z plastu, vrátane zadného krytu pripomínajúceho kožu. Novinkou je jemné zaoblenie skla po okrajoch displeja. Krycie sklo má byť ešte odolnejšie ako má predchodca - Note 3.
Note 4 má 5,7-palcový Super Amoled displej s rozlíšením až 2560 x 1440 bodov. Okrem iného má širší farebný gamut a jas. Podľa prvých dojmov by mohlo ísť o najlepší mobilný displej na trhu. Veľký displej sa dá naplno využiť aj vďaka novým funkciám, ktoré umožňujú rozdelenie obrazovky na dve časti. Prípadne zminimalizovať spustené aplikácie do okna v rohu obrazovky, zatiaľ čo iná aplikácia môže byť spustená na celej ploche.
Zdroj: Marián Biel
Rozmery Note 4 sú 153,5 x 78,6 x 8,5 mm a hmotnosť 176 gramov. Inak, kto čakal odolnosť voči vode ako pri Galaxy S5, ten bude sklamaný.
Pero S Pen je takmer totožné s predchodcom. Nová je len zdvojnásobená hodnota registrovania úrovní tlaku. Pridaných je tiež niekoľko funkcií, ktoré sa ním dajú robiť. Ešte viac teraz pripomína prácu s kurzorom myši na počítači.
Napríklad inteligentný výber. Pri vystrihnutí obrázku sa dá pokračovať a vystrihovať ďalšie. Ukladajú sa do malej schránky, ktorá sa potom celá dá poslať cez e-mail. Alebo výber textu je tiež viacnásobný a až potom sa používateľ môže rozhodnúť, čo s ním chce robiť. Funkcia Snap Note zas dokáže odfotografovať ručne písaný text, ktorý sa prevedie do digitálnej formy a môže sa ďalej upravovať v smartfóne.
Samsungu sa podarilo nadviazať spoluprácu so svetoznámym výrobcom prémiových pier Mont Blanc. V ponuke už má dve digitálne perá pre Note 4. Podobajú sa na tie klasické, takže sú masívnejšie a nedajú sa vložiť do Note 4, ale len nosiť oddelene.
Zdroj: Marián Biel
Fotoaparát na zadnej strane má rozlíšenie 16 megapixelov a ako prvý zo Samsung smartfónov nielen digitálnu, ale aj optickú stabilizáciu obrazu. Nahrávanie 4K videa už je v podstate štandard. Predná kamera má rozlíšenie 3,7 megapixla a objektív so svetelnosťou f/1.9 zaručujú kvalitné selfies aj pri nedostatku svetla. Pridaná bola funkcia panoramatickej selfie. Stačí pri snímaní seba mierne otáčať s mobilom a ten potom spojí tieto zábery do jednej 120-stupňovej fotografie.
Z pohľadu výbavy je to klasická vlajková loď. To znamená štvorjadrový Snapdragon 801, 3 gigabajty operačnej pamäte a 32 gigabajtov vnútornej pamäte rozšíriteľnej o microSD kartu. Podobne aj konektivita vrátane LTE kategórie 6 či Wi-Fi.
Zdroj: Marián Biel
Trojica vstavaných mikrofónov neslúži len na rušenie okolitého hluku pri telefonovaní. Spolupracuje aj s aplikáciou diktafónu. V móde porada vie rozlíšiť až osem osôb v rôznych smeroch od telefónu a presnejšie ich nahrávať. V režime interview zas nahráva zvuk priamo pred smartfónom so zvýšením eliminácie okolitého hluku.
Batéria má takmer rovnakú kapacitu ako predchodca, konkrétne 3220 mAh. Aj keď je použitý displej s vyšším rozlíšením a výkonnejší hardvér, výdrž batérie stúpla o 7,5 percenta. Batéria tiež podporuje rýchle nabíjanie. Z nuly na 50 percent sa batéria nebije už za pol hodinu. Predošlému modelu to trvalo takmer dvojnásobok.
Zdroj: Marián Biel
Medzi príslušenstvom sú aj štyri druhy krytov, medzi nimi aj takzvaný Led Cover inšpirovaným HTC Dot View Case. V zatvorenom stave tiež dokáže pomocou miniatúrnych dierok zobrazovať základné informácie o čase, notifikáciách, počasí a podobne.
Samsung pokračuje v spolupráci so Swarovskim a aj Note 4 bude mať dvojicu špeciálnych krytov batérie s kryštálmi. Na udalosti boli znova ukázané hodinky Galaxy Gear S. Aj tie budú dostupné v edícii s kryštálmi Swarovski na ramienku. Ešte nie je isté, či sa Gear S dostanú aj na slovenský trh.
Galaxy Note 4 sa začne predávať od októbra za zatiaľ neupresnenú cenu. TREND.sk odhaduje 699 až 749 eur.
Zdroj: Marián Biel
Samsung tiež predstavil špeciálnu edíciu Galaxy Note Edge, ktorá však podľa zástupcov spoločnosti bude dostupná len na ázijskom trhu. Edge má takmer totožné parametre ako Note 4. Unikátny je ale prehnutým displejom na pravej hrane.
Vytvorí sa tak asi centimeter široký pás, na ktorom sú zobrazené vybrané funkcie či aplikácie. Pás funguje napríklad na zobrazenie správ, hodín, pravítka alebo ovládacích prvkov pri prehrávaní videa. Po prvom kontakte musíme povedať, že ide o veľmi efektnú záležitosť. Praktickú efektivitu však nevidíme tak ružovo.
Aj keď sa o tom sem tam povrávalo, veľa pozornosti sa doteraz fámam o okuliaroch Samsung nedostalo. Prekvapením tak bolo, že sa naozaj dočkali oficiálnej premiéry. Dokonca na ich vývoji spolupracovala spoločnosť Oculus stojaca za projektom Oculus Rift, ktorý ešte nie je v predaji. Uviesť ich prišiel slávny herný vývojár a momentálne už aj člen tímu Oculus John Carmack.
Gear VR funguje ale inak a jednoduchšie než Oculus Rift. V podstate to je len helma so senzormi. Na používanie do nej však musí byť vložený Galaxy Note 4. Potom cez dvojicu otvorov so šošovkami vytvorí virtuálnu realitu so šírkou 98 stupňov. A pomocou gyroskopu, akcelometra a magnetického senzora vytvára virtuálny 360 stupňový obraz.
Hlavnou otázkou je, aký obsah by takéto zariadenie podporovalo. Ako prvé prídu na um Google Street View, panoramatické fotografie a podobne. Ale Samsung sľubuje aj spoluprácu s viacerými filmovými a hernými štúdiami. Primárnou funkciou v začiatkoch asi bude skôr nerušené sledovanie filmov. Gear VR sú úplne bezdrôtové. Ich cena ani presný začiatok predaja neboli spresnené.