Opätovne dospel k záveru, že Swan splnil licenčnú povinnosť a začala využívať frekvencie do šiestich mesiacov po ich pridelení. Ak by sa tak nestalo, bolo by to dôvodom na odobratie licencie, čo by Swanu (Štvorke) znemožnilo poskytovať mobilné služby.
Rozhodnutie regulátora, ktorým potvrdil licenciu Swanu, sa dalo očakávať. Úrad už pred mesiacom vydal stanovisko, v ktorom tvrdil, že Swan frekvencie začal používať v stanovenej lehote a aj na nich poskytoval služby. Podľa jeho vyjadrení to bolo preukázané úradnými kontrolami.
Do opätovného preskúmania tejto povinnosti regulátora dotlačil príkaz Najvyššieho súdu SR z konca októbra tohto roka. Najvyšší súd sa licenčnými podmienkami Swanu zaoberal na podnet bratislavskej Krajskej prokuratúry, podľa ktorej ich operátor nesplnil.
Prokuratúra na súde argumentovala, že Swan mal do šiestich mesiacov pokryť celé územie Slovenska a poskytovať na ňom služby, čo evidentne nesplnil. Podľa regulátora však ide o nesprávny výklad povinnosti - podľa neho sa v zákone neuvádza 100-percentné pokrytie. Naopak, licencia formou takzvaných rozvojových kritérií ukladá konkrétne termíny pre dosiahnutie konkrétneho pokrytia: napríklad 25 percent populácie Slovenska do 31. decembra 2015.
„Ak by regulačný úrad postupoval podľa extenzívneho výkladu prokuratúry, musel by odobrať frekvencie väčšine poskytovateľov elektronických komunikačných služieb, čo by mohlo viesť k veľkému obmedzeniu podnikania a možnej likvidácii trhu elektronických služieb,“ dodal regulátor.
Karty v tejto kauze môže ešte zamiešať žaloba účastníkov konania, ktorými sú okrem Swanu aj ďalší slovenskí mobilní operátori. Teoreticky by sa mohli obrátiť na Najvyšší súd SR, kde sa budú domáhať zrušenia rozhodnutia telekomunikačného regulátora.
V súčasnosti má Štvorka podľa zverejnených informácií zhruba 70-tisíc zákazníkov. Jej vstup na trh sprevádzajú diskusie o spojení so Slovenskou poštou, masívna marketingová kampaň ako aj kontroverzie ohľadom národného roamingu.