Horúce letá zmenia dovolenkové chute

Odvetvia cestovného ruchu v južných európskych krajinách môžu byť ohrozené v dôsledku zmeny klímy, upozorňuje správa Európskej únie. V štúdii, ktorú zverejnili na svojich stránkach, bolo zistené, že zmena klimatických podmienok by mohla zapríčiniť, že slnečné južnej turistické destinácie sa stanú menej atraktívne.

Horúcejšie a suchšie letá v južných krajinách ako je Španielsko a Bulharsko, by mohli viesť k suchám, lesným požiarom, ale aj k smrti niektorých voľne žijúcich živočíchov. Pre turistov by tiež nebolo veľmi pohodlné navštíviť stredomorské krajiny vo vysokých horúčavách počas leta.

Tieto faktory by mohli odkloniť turistický ruch na krajiny ďalej na sever, s miernejšími letami, kde by mohlo dôjsť k nárastu turistických príjmov. Štúdia vraví, že benefitovať z tejto situácie by mohli pobaltské štáty, či Slovinsko a Slovensko, ktoré by mohli zažiť turistický boom.

Stredomorie bude out. Turisti si v lete radšej odbehnú na Slovensko

Zdroj: flickr.com/Mateusz Hromada | CC

Netešme sa priskoro: Vedci sa zamerali až na rok 2100. Situácia by sa však mala meniť postupne. Odhaduje sa, že krajiny južného Stredomoria by mohli stratiť príjmy z cestovného ruchu v hodnote až 0,45 percenta HDP každý rok. Španielsko by mohlo zaznamenať stratu až 5,6 miliardy eur ročne.

Príjmy z cestovného ruchu by naopak stúpli v severnejších krajinách o zhruba 0,32 percenta HDP ročne, čo ale znamená, že kontinent by celkovo stratil.

Štúdia pripomenula aj to, ako by meniaca sa klíma mohla ovlyvniť to, kedy a ako často si ľudia berú dovolenky. Turisti by si podľa výskumníkov mohli začať vyberať dovolenky rovnomernejšie v priebehu roka a na kratší úsek.

Video, ktoré zmení vaše predstavy o robotoch

Profesor Hiroshi Ishiguro z univerzity v Osake, ktorý pracuje na humanoidných robotoch niekoľko rokov, je späť s novým hyper-realistickým robotom s názvom Erica.

Tá bola vyrobená prostredníctvom spolupráce medzi Japan Science and Technology Agency, univerzitou v Osake, Advanced Telecommunications Research Institute International a univerzitou v Kyoto. Erica svoje komunikačné zručnosti už predvádzala v Národnom múzeu novo vznikajúcich vedných odborov a inovácií v Tokiu na začiatku tohto mesiaca.

Erica vie odpovedať na otázky typu „Aké sú vaše koníčky“ (šport, divadlo a anime) a pôsobí pri tom prirodzenejšie ako jej predchodcovia.

Pôsobivá je aj neverbálna komunikácia Ericy, ktorá žmurká, pohybuje tvárou, keď vyjadruje emócie, či sa opiera. Jej vynálezca tvrdí, že tento android vie rozoznať aj verbálne či neverbálne urážky na jej osobu.

Podobnými robotmi sú v Japonsku nahradené už aj recepčné v niektorých firmách.

Loptičky chránia stále vzácnejšiu vodu

V kalifornskom meste Los Angeles, ktoré bojuje s extrémnymi suchami už štyri roky, použili polyetilénové loptičky na ochranu pitnej vody.

Zásoby vody v miestnej vodnej nádrži obsahujú bromid a chlór. Pri reakcií s UV žiarením zo slnka navzájom zreagujú a vytvoria rakovinotvorný bromičnan. Čierne loptičky chránia pitnú vodu tým, že slnečné lúče odrážajú a zároveň spomaľujú jej vyparovanie.

Na ochranu vzácneho vodného zdroja ich použili milióny. Jeden kus vyjde na 36 centov, no sú recyklovateľné a vydržia funkčné až desať rokov.