Chatbot od spoločnosti OpenAI je v súčasnosti hitom internetu. Je až fascinujúce, na čo všetko dokáže umelá inteligencia odpovedať a ako si s niektorými otázkami dokáže poradiť. Komunikuje realisticky, nakoľko odpovede získava prehľadávaním internetu a dokáže odpovedať aj v českom či slovenskom jazyku. Do slovenčiny výstup automaticky prekladá cez internetový prekladač.

Niekedy sa stane, že si niektoré slovo zamení za české, no aj napriek tomu ide o veľmi dobré výsledky, nakoľko odpoveď na otázku sformuluje do niekoľkých sekúnd. Najlepšie jej však ide komunikácia v anglickom jazyku, pričom vybrať je možné britskú či americkú verziu.

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Naháňa hrôzu a očarila aj Muska. Nová umelá inteligencia vie slovensky a dokáže takmer čokoľvek

Premiéra predpovedať nevie

Odborníci však tvrdia, že chatbot je veľmi dobrý hlavne na inšpiráciu a nie na otázky postavené na faktoch. V nich sa totiž môže umelá inteligencia mýliť. Vyskúšal som sa jej napríklad spýtať, kto je Lionel Messi. Jej odpoveď je pravdivá na polovicu.

Píše, že Lionel Messi je argentínsky futbalista, čo, samozrejme, sedí, no zároveň píše, že futbal hrá za klub FC Barcelona, pričom v ňom už od roku 2021 nepôsobí, nakoľko prestúpil do francúzskeho PSG. Na konci umelá inteligencia tiež spomenula, že L. Messi hrával za klub Manchester City. V skutočnosti však za tento klub nikdy nehral.

Pri otázke, kto je Lionel Messi, umelá inteligencia zaváhala
Zdroj: Martin Miškerík/Screenshot
Pri otázke, kto je Lionel Messi, umelá inteligencia zaváhala

Na otázky, pri ktorých nie je jasná odpoveď, odpovedá veľmi dobre. Najskôr upozorní na to, že na otázku je náročné odpovedať a následne sa snaží opísať, prečo tomu tak je. Príkladom môže byť odpoveď na otázku, kto sa stane premiérom Slovenskej republiky.

Spýtal som sa jej tiež napríklad na to, aké čísla padnú v lotérii. Odpovedala tým, že je náročné na otázku odpovedať, nakoľko čísla v lotérii sú závislé od náhodného žrebovania. Následne opísala, ako podávanie lotérie funguje v praxi.

Učitelia to budú mať náročné

Nový fenomén dnes dokáže napríklad písať seminárne práce. Objavilo sa viacero prípadov, kedy dali študenti pokyn na napísanie seminárnej práce, pričom podľa slov zadávateľov boli výsledky na 90 percent postačujúce.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa