Administratíva prezidenta Bidena oznámila plány na zákaz predaja antivírusového softvéru od ruskej spoločnosti Kaspersky Lab v Spojených štátoch amerických. Ministerka obchodu Gina Raimondo uviedla, že vplyv Ruska na túto spoločnosť predstavuje významné bezpečnostné riziko.
Privilegovaný prístup softvéru k systémom počítačov by mohol umožniť krádež citlivých informácií z amerických zariadení alebo inštaláciu škodlivého kódu. Medzi zákazníkov spoločnosti Kaspersky patria poskytovatelia kritickej infraštruktúry a štátne a miestne samosprávy, čo zvyšuje potenciálne nebezpečenstvo.
Nové opatrenia zahŕňajú zákaz predaja softvéru Kaspersky v USA a zaradenie troch pobočiek spoločnosti na zoznam obchodných obmedzení. Tieto kroky vstúpia do platnosti 29. septembra, vďaka čomu firma dostane 100 dní na hľadanie prípadných riešení situácie. Spoločnosť Kaspersky vyjadrila nesúhlas s rozhodnutím a plánuje využiť právne prostriedky na zachovanie svojej činnosti.
USA rozšíria sankcie voči Rusku. Zamerajú sa na predaj čipov cez tretie strany
Tento krok je súčasťou širšieho úsilia Bidenovej administratívy o obmedzenie rizík kybernetických útokov spojených so softvérom Kaspersky a vyvíjanie ďalšieho tlaku na Moskvu v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Zároveň demonštruje využitie nových právomocí na obmedzenie transakcií medzi americkými firmami a technologickými spoločnosťami z krajín považovaných za znepriatelené.
Spoločnosť Kaspersky čelí tlaku regulátorov už dlhšie. V roku 2017 bol v USA jej hlavný antivírusový produkt zakázaný vo federálnych počítačových sieťach kvôli údajným väzbám na ruskú spravodajskú službu. Nové obmedzenia ďalej posilňujú tlak na americké aktivity spoločnosti a môžu výrazne ovplyvniť jej zahraničný predaj.