Dizajnovo sa Xperia Z1 drží konceptu Omnibalance, čo značí súmernosť a jednoliatosť. Kus čiernej tabličky však prešiel menšími úpravami. Predovšetkým, inžinieri Sony použili kovový rám, ktorý celú konštrukciu drží pohromade. Zároveň tieto hrany zaoblili viac než naposledy.

Rozloženie ovládacích prvkov je podobné ako pri Xperii Z, a tiež o chlp lepšie. Drobný reproduktor v pravom dolnom rohu, ktorý sa pri predošlom modeli držaním ruky úplne zakrýval, sa nachádza na veľkej časti dolnej hrany. Zakrytie tak hrozí azda len pri držaní mobilu na šírku. Hlasitosť sa subjektívne zvýšila aj zlepšila.

Hlavný kovový vypínač je o niečo menší, na ľavej strane pribudol konektor pre stolovú nabíjačku (predáva sa samostatne). Veľmi vítaná je hardvérová spúšť fotoaparátu. Pri zariadení, ktorým sa dá fotiť pod vodou, je to logický krok.

Ďalšou zmenou je, že konektor pre slúchadlá už nie je zakrytý. Použitie Xperie Z1 ako walkmana je teda o niečo praktickejšie. Slot pre pamäťovú aj SIM kartu a tiež micro USB sú umiestnené za vodotesnými dvierkami. Aj zet-jednotka je teda odolná voči prachu a vode. S certifikátom IP58 by mala zvládať polhodinové ponorenie do hĺbky 1,5 metra oproti Xperii Z s certifikátom IP57 (hĺbka pol metra).

Prednú aj zadnú časť mobilu tvorí tvrdené sklo. Celkovo patrí Xperia Z1 spolu s HTC One či Lumiou 925 k najlepšie spracovaným smartfónom na trhu. Iba znalcov Xperie Z môže trošku zamrzieť, že novinka je o 23 gramov ťažšia a o pár milimetrov väčšia vo všetkých rozmeroch. Konkurenti vedia rovnako veľký displej natlačiť do menšieho tela. Dôležité je, že aj Z1 sa dá ovládať jednou rukou.

Sony Xperia Z1: Keď sa dohodnú divízie koncernu

Xperia Z1 Zdroj: Sony

Displeju ostala päťpalcová uhlopriečka a full HD rozlíšenie. O niečo sa zlepšili pozorovacie uhly, ktoré sú pri Xperii Z pomerne slabé (hoci pri mobile to nie je až taký veľký problém). Na druhej strane, aj pri Z1 možno sledovať posun farieb pri naklonení.

Sony v displeji nového smartfónu použila technológiu Triluminos. Lepšie podsvietenie, mierne širší farebný gamut softvérový zlepšovák X-Reality sa odzrkadľujú vo výborných farbách a kontraste. Oproti ostatným vlajkovým smartfónom vidieť rozdiel v teplote farieb či jase.

Výkon Xperie Z1 je taký, ako od vlajkovej lode treba čakať. Snapdragon 800 taktovaný na viac ako 2 GHz z nej urobil tabuľkovo najsilnejší smartfón na trhu. Necháva za sebou Samsung Galaxy S4 aj HTC One. Z pohľadu bežného používateľa to znamená, že sa minimálne rok nemusí zaoberať plynulosťou najnovších hier, grafického rozhrania či multitaskingu.

Ďalšia dobrá správa je, že Sony zapracovala na chladení: Xperia Z1 sa nezahrieva tak citeľne ako zetko. Extra výkon sa hodí aj pre nové funkcie fotoaparátu, ktorý marketing Sony označuje za prelomový. Faktom je, že ide o prvý snímač v androidovom mobile s rozlíšením 20,7 megapixla.

Dopĺňa ho objektív G Lens so svetelnosťou f/2.0. Maximálne rozlíšenie je povolené len pri manuálnom režime. A ten je, žiaľ, použiteľný len pri veľmi dobrých svetelných podmienkach. Hoci aj vtedy dochádza k viditeľnému šumu. Zmena ISO síce trochu pomôže, no za cenu slabšieho ostrenia.

Tak či onak, primárne je na fotenie určený mód Super Auto, ktorý robí osemmegapixlové zábery. Rozoznávanie scén a ostrenie sú presné a rýchle, s novými funkciami, ktoré sú zatiaľ dostupné len pre Xperiu Z1, bolo fotenie zábava. Napríklad Social Live streamuje živé video na Facebook, kde ho priatelia môžu komentovať. Timeshift Burst zasa spraví 30 obrázkov pred stlačením spúšte a 30 obrázkov potom. Z nich sa dá posunom prsta vybrať ten najlepší.

Sony Xperia Z1: Keď sa dohodnú divízie koncernu

Zdroj: Sony

Batéria si takisto zaslúži pochvalu. Má väčšiu kapacitu než pri Xperii Z. To je dôvod pre rozmernejšie šasi, ale tiež výdrž jeden deň aj pri veľmi intenzívnom používaní. V štandardnejšom režime sme nabíjačku vyberali v pondelok ráno a potom až v utorok po obede. Pri zapnutí režimu Stamina až v utorok v noci. Xperia Z1 štartuje na cene 650 eur, čo je porovnateľné s konkurenciou.

Záverečné hodnotenie: Xperia Z bol dobrý smartfón. Xperia Z1 nie je dokonalá, no jednoznačne lepšia.

Sony Xperia Z1 v kocke

plusy

mínusy

farebnosť a ostrosť displeja

väčšie rozmery a hmotnosť oproti predchodcovi

spracovanie

manuálne fotografovanie

výkon

stále nie úplne dokonalé pozorovacie uhly

výdrž batérie

funkcie fotoaparátu

kvalita fotografií pri automatickom snímaní

Zariadenie zapožičala Sony.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.