Po dizajnovej stránke sa Sony podarilo vytvoriť jeden z najvydarenejších smartfónov za posledné mesiace. Zetková Xperia stojí na koncepte OmniBalance, zahŕňajúcom symetriu z každého pohľadu aj nový spôsob spájania materiálových vrstiev zariadenia.
Z diaľky je tak ťažké určiť, či sa človek pozerá na prednú alebo zadnú časť a či mobil nie je otočený dole hlavou. Plastové lemovanie a ostré hrany umocňujú eleganciu pevnej čiernej tabuľky, no v ruke nemusia každému vyhovovať.
Xperia Z je prvý mobil najvyššej triedy s certifikátom IP57: je odolný voči prachu a vode. Pri teste TRENDU si ho niekoľko minút „ovoniavali“ akváriové rybičky, no po vybratí z vody sa dalo hneď telefonovať či surfovať po webe. V praxi to, samozrejme, skôr znamená, že sa netreba obávať používať mobil v hustom daždi či pri bazéne.
Podobne je to s mechanickou odolnosťou. Xperia má krycie tvrdené sklo nielen na displeji, ale aj na zadnej strane. Viac ako týždeň aktívneho testovania tak na tele nezanechal ani jeden škrabanec. Otázka je, či by ochranné sklo vydržalo pád na betón, hoci aj z malej výšky (tipujeme, že nie). Na druhej strane, povrch mobilu sa vôbec nedokáže brániť odtlačkom prstov.
Zdroj: Sony
Kvôli odolnosti voči vode sú všetky konektory v mobile pod krytkou. Pri micro SIM karte to až tak neprekáža, no ten, čo chráni micro USB, môže po dlhšom čase odpadnúť, lebo tento konektor sa používa na nabíjanie. Zabrániť sa tomu dá stolovou nabíjačkou, pre ktorú sa na ľavej strane mobilu nachádza dotykový konektor.
Konštruktéri zetkovej Xperie si dali záležať na výraznom hlavnom vypínači, ktorý je kovový a detailne opracovaný. Je umiestnený v strede pravej strany, pod ním je ešte volič hlasitosti. Neštandardné rozloženie, no dá sa naň zvyknúť.
Škoda, že chýba mechanická spúšť fotoaparátu. Trochu nepochopiteľne je uložený jediný reproduktor: dole na pravej hrane. Pri normálnom držaní mobilu ho dlaň kompletne zakryje a hlasitosť klesne takmer na nulu.
Zdroj: Sony
Xperia Z je prvý mobil s full HD displejom na slovenskom trhu. A rovno s päťpalcovou uhlopriečkou. Netreba sa toho zľaknúť, lebo celkové rozmery sú stráviteľné. Navyše s hrúbkou 7,9 milimetra sa telefón javí o niečo subtílnejšie. Samozrejme, kým človek nebude mať palec dlhý ako ukazovák, jednou rukou sa takýto smartfón až tak pohodlne ovládať nebude.
Full HD sa v špecifikáciách mobilu dobre vyníma, otázka je, či používateľ pocíti, že v rukách drží miniobrazovku s rovnakým počtom pixlov, ako má veľký obývačkový televízor. Aj HD rozlíšenie je na smartfónoch viac ako dosť. Tak či onak, väčšie rozlíšenie pomáha pri čítaní textu v pdf-kách alebo na webových stránkach, lebo každé písmeno je aj pri veľkom priblížení ostré ako katana.
Podanie farieb na displeji zetkovej Xperie je realistické, no pre niektoré oči málo živé. Pozorovacie uhly majú tiež rezervy: stačí displej nakloniť o 45 stupňov a z červenej sa stáva tmavoružová či z oranžovej žltá. Našťastie, mobil nie je televízor. Takmer vždy sa naň pozerá len jedna osoba, takže slabšie pozorovacie uhly nie sú vážny problém.
Obrazu pomáha technológia Bravia Engine 2, no tá akoby fungovala len pri fotografiách a videu. Vtedy sa mdlosť obrazu stráca a prezeranie multimédií sa stáva ozajstným zážitkom. Viditeľnosť na priamom slnku je vcelku dobrá.
Zdroj: Sony
Štvorjadrový procesor Krait s taktom 1,5 GHz a dvoma gigabajtmi operačnej pamäte postačí pre plynulý chod každej aplikácie. Vrátane prehrávania full HD videa či nový Real Racing 3 s revolučnou grafikou. Na druhej strane, procesor už po krátkej aktivite zahrieva zadnú hornú časť zariadenia. Hoci to nie je nič neznesiteľné.
Zetková Xperia sa predáva len v jednej verzii, pokiaľ ide o storage: so 16-gigabajtovou kapacitou. High-endy iných značiek, ako HTC One alebo iPhone, idú aj do 32- či 64-gigových modelov, no zasa nemajú slot pre micro SD kartu. Nová vlajková loď má tiež plné možnosti konektivity: okrem WiFi a rýchlych 3G dát (s downloadom do 42 Mbit/s) podporuje mobilné siete 4. generácie (LTE), bezkontaktné NFC a satelitný systém Glonass.
Xperia Z má, podobne ako ďalšie smartfóny Sony, solídny fotoaparát. Zadná kamera s 13-megapixlovým snímačom Exmor R ostrí rýchlo a fotí čisto. No v šere už automatika pridáva príliš vysoké ISO a šum je viditeľný.
Kvalitný výstup dáva kamera pri nakrúcaní full HD videa rýchlosťou 30 obrázkov za sekundu a podporuje aj HDR nahrávanie (full HD video vie aj predná 2,2-megapixlová kamera). Jediná zvláštnosť je, že čas spustenia aplikácie je príliš dlhý. Od kliknutia na ikonu fotoaparátu po prvý záber prejde niekedy až päť sekúnd, čo u konkurencie nehrozí. Azda to napraví softvérový update.
Celkovo je však softvérová časť mobilu viac ako dobrá. Android 4.1 beží plynulo, otváranie aplikácií je okamžité a celkom praktické sú aj úpravy používateľského rozhrania od Sony. Najmä malé aplikácie, napríklad kalkulačka či prepočet mien, ktoré sa dajú umiestniť kdekoľvek na obrazovke.
Batéria pri full HD displeji a spomínanej výbave dostáva zabrať. Pracovný deň s polhodinou telefonovania, polhodinou hrania hier, hodinou surfovania a hodinou počúvania hudby cez Bluetooth zvláda. No keď sa k tomu pridá nahrávanie full HD videa či fotenie desiatok fotografií s bleskom, nabíjačku treba vyberať skôr ako pred spaním. Výkonu batérie pomáha funkcia Stamina, ktorá v pohotovostnom režime vypína takmer všetky sieťové pripojenia. Hoci reálne výdrž batérie predĺži o 30 až 50 percent, čo je ďaleko od dvesto percent, ktoré sľubuje výrobca.
Sony Xperia Z stojí 650 eur. Do leta však veľmi pravdepodobne o nejakú tu stovku zlacnie. Zatiaľ je na úrovni päťkového iPhonu (16-gigovej verzie) alebo nového HTC One.
Záverečné hodnotenie: Dvojica androidových kráľov, Samsung Galaxy S III (čoskoro S 4) a HTC One X (najnovšie bez toho X), má nového súpera, Sony Xperiu Z. O víťazovi rozhodne čo najnižší počet malých nedostatkov. Nejaké má aj nová japonská vlajková loď.
Zariadenie zapožičala Sony.
plusy | mínusy |
---|---|
dizajn a spracovanie, hrúbka | povrchová úprava je magnetom na odtlačky |
displej s Full HD rozlíšením | limitované pozorovanie uhly displeja |
možnosť rozšírenia storageu micro SD kartou | cena |
odolnosť voči prachu a vode | nepraktické rozmery pre menšie ruky |
výkon a konektivita |
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- tablet Nexus 10
- smartfónový fotoaparát Samsung Galaxy Camera
- smartfónovo-tabletové kombo Asus Padfone 2
- fotoaparát Canon EOS 6D
- smartfón Sony Xperia T
Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.
Foto na titulke a v článku - Sony