Sony sa od lanského nástupu CEO Kazua Hiraia snaží značke prinavrátiť symbol vrcholného japonského inžinierstva. Tak ako v smartfónoch a herných konzolách sa jeho zástupcovia usilujú preraziť aj v ultrabookoch. Sony Vaio Pro 13 nemá k bezchybnosti až tak blízko. No má veľa silných stránok.
Menší súrodenec trinástky, Vaio Pro 11 s 11-palcovým displejom, je s 870 gramami aktuálne najľahším ultrabookom na trhu. Avšak ani Vaio Pro 13, ktorého diagonála je o dva palce dlhšia, nepatrí k robustným notebookom. Práve naopak. Po prvom poťažkaní človek nadobudne dojem, že vzhľadom na veľkosť zariadenia ide o počítačové pierko.
Druhý dojem môže trocha zaklamať. Vaio Pro 13 je ako z papiera: oproti konkurentom z hliníka je oveľa ohybnejší. Keď človek chytí tenučký displej a poľahky ho ohne, podvedome to v ňom evokuje lacný nepodarok. V skutočnosti výrobca na šasi použil uhlíkové vlákna, čo zvyšuje jeho odolnosť, lebo pri náraze nedochádza k napätiu materiálu ako pri kove či skle. Navyše, vďaka tejto konštrukcii sa podarilo stlačiť hrúbku ultrabooku na 17 milimetrov a hmotnosť (vrátane batérie) na 1 060 gramov. Vo finále je tak 13-palcový Vaio Pro ľahší než 11-palcový MacBook Air.
Dizajn ultrabooku je sparťanský, no úhľadný. Na zadnej strane dokonca nevidieť skrutky na otvorenie zariadenia. Rovnú plochu prerušuje len krytka špeciálneho konektora pre tenkú externú batériu. Displej zasa celý prekrýva tvrdené sklo.
Sony Vaio Pro 13 Zdroj: Sony
Veľmi veľa si Pro berie z modelu Vaio Z, ktorý sa svojho času predával (už sa nevyrába) za viac ako dvetisíc eur. Vaio Pro 13 má podstatne ľudovejšiu cenovku: 1 200 eur, vo verzii so silnejším procesorom o dve stovky vyššiu.
Na tenkom tele sa našiel priestor pre dvojicu trojkových USB konektorov a veľké HDMI, nechýba ani slot na SD karty. Veľmi prakticky a funkčne inžinieri Sony vyriešili chýbajúci ethernetový konektor. Umiestnili ho na nabíjačku, ktorá zároveň slúži ako WiFi router. Na hotelovej izbe, kde majú len káblovú prípojku, tak nehrozí večer bez doriešených e-mailov.
Displej s uhlopriečkou 13,3 palca má full HD rozlíšenie. To už samo osebe nie je úplne bežné. Navyše, Sony pri ňom použila technológiu Triluminos z prémiových televízorov Bravia. V kombinácii s IPS typom displeja tak Vaio Pro 13 ponúka jeden z najlepších vizuálnych zážitkov na ultrabookoch.
Obrazovka podporuje dotykové ovládanie, čo pri niektorých aplikáciách môže prísť vhod. Azda jedinou výhradou voči displeju je jas. Je dostatočne vysoký, no konkurenti, napríklad Asus Zenbook, sú na tom o štvrtinu lepšie. Na priamom slnku by ich zrejme neporazil.
Sony Vaio Pro bol prvý ultrabook so štvrtou generáciou procesorov Intel Core s kódovým označením Haswell (konkrétne i5 a i7). Výkon sa oproti predchodcom zvýšil len mierne, no výdrž batérie poskočila citeľne. Vaio Pro 13 zvláda na jedno nabitie desať hodín prehrávania videa s polovičným jasom, respektíve deväť hodín kancelárskej práce. S tenučkou externou batériou to má byť dokonca dvojnásobok. Tiež mierne narástol grafický výkon.
Na slovenskom trhu sa predáva Vaio Pro 13 len vo verzii so štyrmi gigabajtmi operačnej pamäte a 128-gigovým SSD diskom. Niežeby to bolo málo. No záujemcovia o tento druh laptopu vedia, ako ho plnohodnotne využiť. Dvojnásobné kapacity by – napriek istému zvýšeniu ceny – zaiste privítali. Kvôli úplne uzavretému šasi si používateľ sám pamäť či disk rozšíriť nedokáže.
Sony Vaio Pro 13 Zdroj: Sony
Na druhej strane, SSD disk je pripojený cez rozhranie PCIe (nie cez bežné mSATA), čo zrýchľuje jeho chod. Pri bežnom surfovaní po webe sa to možno nepozná, no prebúdzanie zo spánku, bootovanie alebo pri editovaní fotografií to už cítiť.
Slabším miestom tohto ultrabooku môže byť hlučnosť. Pri ľahkej záťaži ho takmer nepočuť. No keď dôjde na sťahovanie updatov alebo hranie hier, je až na počudovanie, že taká žiletka vie hučať ako splašená.
Záverečné hodnotenie: Sony Vaio Pro 13 momentálne kope prvú ligu. Konkurovať mu môže len nový Acer Aspire S7 alebo Asus Zenbook Touch.
plusy | mínusy |
---|---|
rozmery a hmotnosť | hlučný ventilátor pri záťaži |
konštrukcia | nedá sa rozšíriť operačná pamäť a SSD disk |
displej | |
výkon | |
výdrž batérie a možnosť jej rozšírenia | |
v rámci svojej triedy prijateľná cena | |
rýchlosť SSD disku |
Zariadenie zapožičala Sony.
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- tablet Samsung Ativ Tab 7
- ultrabook Lenovo ThinkPad X1 Carbon Touch
- smartfón Prestigio MultiPhone 5430
- fotoaparát Nikon Coolpix A
- smartfón Sony Xperia SP
Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.