Zrkadlovky sú málo prenosné, kompakty majú zasa limity v kvalite fotografií. Hybridné fotoaparáty sa snažia namiešať optimálny mix vlastností z jedného aj druhého formfactoru. Sony Cyber-shot RX100 sa to vcelku vydarilo.

Dizajnovo nejde o žiadne prekvapenie. Na strohom čiernom hliníkovom tele s ostrejšími hranami sú dôležité kompaktné rozmery (10 x 6 x 3,5 cm), vďaka ktorým sa foťák bez problémov vojde do predného vrecka pánskych nohavíc. Daňou za minirozmery je problematickejší úchop, lebo na aparát sa zmestil len maličký grip pre palec.

Stabilita pri fotení je však postačujúca, aj pre akurátnu hmotnosť 240 gramov. Ovládacie prvky sú síce drobné, no kvalitne spracované a poradia si s nimi aj väčšie prsty. Menu je pomerne prehľadné, chýbajú v ňom len drobnosti, napríklad skupinové mazanie fotiek a videa. Keďže Sony zvonku poňala RX100 ako turistický kompakt, aparát nemá koľajničky na pripojenie externých doplnkov, ako je hľadáčik, mikrofón či blesk (ten je vstavaný).

Takmer celú zadnú stranu zaberá kvalitný trojpalcový LCD displej s rozlíšením 1,2 megapixla. Je typu RGBW – okrem troch základných farieb pridal výrobca ešte biely pixel. Displej je ostrý a jasný, dobre čitateľný aj v exteriéri, hoci pre lesklý povrch slabšie na priamom slnku. Hodil by sa dotykový displej, ktorý v tejto triede ponúkajú konkurenti.

Sony RX100: Zvonka turista, vnútri profesionál

Rozlišovacím parametrom RX100 je tiež jednopalcový snímač Exmor CMOS s rozlíšením 20,2 megapixla – má zhruba štvornásobne väčšiu plochu než bežné kompakty. Väčší snímač znamená viac detailov a viac možností, ako sa umelecky vybúriť. Najmä keď mu sekunduje objektív Carl Zeiss so svetelnosťou f1.8. V praxi to znamená, že takmer každého prekvapí, aké kvalitné výstupy dokáže tento drobec vyprodukovať.

Fotoaparát si udrží dostatočné detaily do ISO 1600, potom už začína byť šum viditeľnejší. Vďaka svetelnosti začínajúcej sa pri 24 milimetroch na f1.8 nie je ani vo veľkom šere nutné otvárať blesk. RX100 zvládne aj zábery nočného veľkomesta či kamarátov v bare.

Možnosti 3,6-násobného optického priblíženia rozširuje zlepšený digitálny Clear Zoom. Nejde len o marketingovú fintu: kvalita fotky sa síce viditeľne zníži, no výsledok je stále o triedu lepší než pri bežnom digitálnom zoome. Minifotoaparát si v nutných prípadoch poradí aj s fotením športového zápasu. Hrať sa s hĺbkou obrazu je jednoduché a zábavné: bokeh záber pri portrétoch je ako z titulky magazínu.

Do polohy profesionála stavia RX100 tiež možnosť ukladania obrázkov do formátu RAW a plne manuálne ovládanie, pri ktorom sa osvedčil praktický ovládací prstenec na objektíve. Aparát nezaostáva ani v rýchlosti. Od zapnutia po uloženie automaticky zaostrenej fotografie ubehne necelá sekunda. Autofocus sa celkovo správa svižne, prepnúť sa dá aj na ručné ostrenie pomocou prstenca.

Procesor Bionz sa stará o frekvenčné snímanie až desiatich obrázkov za sekundu a full HD video v rýchlosti 50 fps. Vďaka kvalitnému objektívu a manuálnym nastaveniam môže RX100 nahradiť videokameru – najmä ak používateľ nechce počas nakrúcania zároveň fotiť.

Sony RX100: Zvonka turista, vnútri profesionál

Zdroj: Sony

Špecifickou stránkou RX100 je, že sa nabíja cez micro USB zo zásuvky alebo z počítača tak ako mobil. Pokiaľ ide o výrobcom udávanú výdrž (330 záberov na jedno nabitie), počas testu sa ukázalo, že od reality je vzdialená len minimálne. Nevýhodou je zatiaľ pomerne prémiová cena 650 eur.

Záverečné hodnotenie: Sony RX100 patrí s Fujifilmom X100 a Canonom GX1 medzi tri najlepšie kompaktné fotoaparáty na trhu.

+-
objektív a snímačslabšia ergonómia 
displej prémiová cena
rozsiahle možnosti nastavení
kvalita fotografií a videa 

Zariadenie zapožičala Sony.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku - Sony