Produkty japonskej značky Sony sa často vymykajú zabehnutým štandardom. Napríklad prenosný hudobný prehrávač s reproduktormi vo forme pohyblivého vajíčka Rolly alebo digitálny binokulárny ďalekohľad Dev-5 s funkciou 3D nahrávania videa.
Do tejto kategórie patria aj videookuliare Sony HMZ-T2, ktoré vyzerajú ako zo seriálu Star Trek. V týchto zvláštnych „okuliaroch“ dva miniatúrne displeje vytvárajú v mozgu pocit sledovania jedného veľkého televízora.
Ide už o druhý pokus Sony o nasadenie televízora na hlavu používateľa. Predchádzajúca generácia okuliarov bola o niečo väčšia a mala vstavané slúchadlá. Na slovenský trh sa oficiálne ani nedostali. Nástupca je subtílnejší, slúchadlá možno použiť akékoľvek. Ako naznačuje názov, Personal 3D Viewer, zariadenie je mobilné a osobné. Jeho hlavnou úlohou je spraviť sledovanie videoobsahu súkromnejším a intímnejším.
Dizajnéri Sony na väčšiu časť okuliarov použili lesklý biely plast, čo navodzuje jemnú podobnosť so staršími produktmi Applu. HMZ-T2 pripomína okuliare len pri pohľade zvnútra. Navonok vyzerajú skôr ako nedokončená minimalistická helma. Navrchu majú nastaviteľnú mäkkú časť, ktorá slúži ako opierka na čelo. Vzadu držia okuliare na hlave plastové popruhy s nastaviteľnou dĺžkou.
Ovládacie prvky sú na spodnej časti. Nie je ich veľa: hlavný vypínač, smerové tlačidlo s potvrdením v strede a dva mechanické voliče, ktoré menia rozstup displejov v okuliaroch. Celá „osobná“časť zariadenia váži 330 gramov.
Jeho mobilitu obmedzuje, že sa musí káblom pripojiť k základnej jednotke (je súčasťou balenia). Až z tejto škatuľky veľkosti malého set-top boxu vedie klasický HDMI či optický kábel k zdroju signálu, napríklad Blu-ray prehrávaču či hernej konzole.
Dá sa očakávať, že bezdrôtové riešenie príde v tretej generácii. Kábel k základnej jednotke má však až tri a pol metra, v bežnej obývačke by s používaním nemal byť problém.
Vedľa vstupu kábla sa na okuliaroch nachádza klasický 3,5-milimetrový výstup pre slúchadlá. V balení sú prémiové štupľové slúchadlá veľkosťou prispôsobené na jednoduché pripnutie ku konštrukcii.
Zvuková stránka okuliarov je výborná. HMZ-T2 podporujú priestorový 5.1-kanálový zvuk, čo sa pri takomto zariadení celkom hodí. Aj s dodávanými štupľovými slúchadlami bol zvuk pri filmoch sýty, priestorný a aj dostatočne basový. Ešte výdatnejší zážitok sa dostaví pri videohrách.
Obraz je na tom už horšie. Papierovo by malo ísť o ideálny gadžet: v okuliaroch sú dva samostatné oledové displeje, každý s HD rozlíšením 1 280 x 720 bodov. Full HD rozlíšenie by bolo, samozrejme, príjemnejšie, no keďže ide o Oled a veľmi malú zobrazovaciu plochu, obraz je stále jemný. Porovnať to možno s pozeraním na 50-palcový televízor vzdialený dva metre od pozorovateľa.
Hry z PlayStationu a aj full HD filmy sú plynulé, veľmi kontrastné: každé oko si príde na svoje. Problém je, že obe oči dohromady nevnímajú obraz až tak jednoliato: stále tam cítiť stredovú priečku. Diváka musí dej filmu či hry ozaj vtiahnuť, aby ju prestal vnímať.
Problém sú aj pozorovacie uhly. Zrejme závisí od konkrétneho používateľa, no v teste TRENDU sa obraz na okrajoch rozostroval. Nepomohlo ani korigovanie rozstupu displejov.
To isté sa dá povedať o 3D. Je to o kus intenzívnejší zážitok ako na bežnom 3D televízore. No nerozdvojené hrany sú len v strede obrazu a aj tam dojem kazí to nenápadné, hoci neprerušované vnímanie dvoch samostatných obrazoviek namiesto jednej.
Všetko by sa možno dalo odpustiť, pretože nerušené pozeranie filmov a hranie hier pri plnej hlasitosti hoci aj uprostred kancelárie za to stojí – ak akceptujete prémiovejšiu cenu zariadenia, 700 eur. Lenže neodpustiteľným problémom je ergonómia. Každá hlava si vyžaduje nastavenie pri nasadzovaní, čo je prirodzené. No nie je to také jednoduché.
Pre správny pozorovací uhol je potrebné mať okuliare nasadené pevne. Čiže pomocou utiahnutých popruhov. Čo po necelej hodinke ústi v nepríjemné až bolestivé pocity. Celé to zhoršuje hmotnosť okuliarov (300 gramov). Takáto vecička sa musí dostať pod dvesto gramov, inak po hodine hrania otlačí čelo aj nos natoľko, že si ju treba zložiť. Škoda, prvé minúty boli ozaj zábavné.
Záverečné hodnotenie: Videookuliare môžu byť novým (mikro)segmentom spotrebnej elektroniky. Druhá generácia Sony Personal 3D Vieweru ukazuje správny smer. No do cieľa dorazí, až keď bude ľahší a bezdrôtový.
Zariadenia zapožičala Sony.
plusy | mínusy |
---|---|
inovatívny nápad | obraz vnímaný spojene |
dizajn | hmotnosť |
priestorový zvuk | ergonómia |
3D zobrazenie | len káblové pripojenie |
obraz na samostatných displejoch |
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- tablet Prestigio MultiPad 10.1 Ultimate Duo 3G
- smartfón HTC One
- hybridný fotoaparát Sony Nex-6
- smart GPS tablet Prestigio Geovision 7777
- smartfón Sony Xperia Z
Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.
Foto na titulke a v článku - Sony