Takéto vyšetrenie je však podstatne lacnejšie a rýchlejšie, čo je pri obdobných typoch ochorení veľmi dôležité – odhalenie choroby včas môže pacientovi zachrániť život. Výskumný ústav nemocnice Massachusetts General Hospital v americkom Bostone nový spôsob diagnostiky zatiaľ skúšal len v rukách lekárov, no do budúcnosti predpovedajú aj možnosť samovyšetrenia v domácom prostredí s vlastným smartfónom. 

Diagnostika rakoviny krčku maternice je nákladná a časovo náročná – a to najmä v krajinách s obmedzenými zdrojmi. Ralph Weissleder, jeden z výskumníkov, je presvedčený, že digitálna holografia - konštrukcia 3D obrázkov pomocou aplikácie v smartfóne - by mala identifikáciu tohto druhu rakoviny výrazne uľahčiť. Informoval o tom New Scientist

Samozrejme, až také jednoduché to nie je. Ak chcete použiť holografiu ako diagnostický nástroj, musíte zmeniť lom svetla na prípadnom chorobnom náleze. Vedci tak urobili pridaním mikročiastočiek, ktoré sa viažu na špecifické molekuly, napríklad na častice rakovinovej bunky alebo DNA HPV vírusu, do vzorky pacienta. Tá bola potom vyfotografovaná telefónom.

Čím viac boli svietiace mikroguľôčky na zábere vidieť, tým bolo riziko karcinómu maternice vyššie. Snímky následne poslali do počítača, ktorý zrekonštruoval obraz prítomných buniek. Následne ho poslal späť do telefónu spolu s výsledkom. Celý proces stojí len 1, 80 dolára a trvá iba 45 minút.

Tento systém je schopný rozlišovať riziko ochorenia a prítomnosť HPV vírusu, ktorý spôsobuje tento typ rakoviny, s rovnakou presnosťou ako konvenčné testy.

Tím výskumníkov testuje diagnostickú metódu aj na detekciu leukémie. V pilotnej verzii štúdie boli tieto mikroguľôčky testované na vzorkách ľudí, ktorí mali zväčšené lymfatické uzliny. Analýza smartfónom potvrdila prítomnosť nádorových buniek u niekoľkých z nich – výsledky sa taktiež presne zhodovali s ďalšími testami, ktoré sa v zdravotníctve používajú bežne.

Krôčik k lepšiemu svetu aj domácej diagnostike

R. Weissleder najnovšie plánuje projekt v Botswane, aby otestoval schopnosť prístroja na detekciu rakoviny, ktorá je napríklad zhoršená prítomnosťou HIV. Výskumníci si uvedomujú veľké možnosti rozbehnutia ich revolučného systému práve v tejto africkej krajine. V celej zemi sú totiž k dispozícii menej ako desiati patológovia, pripomína člen tímu Cesar Castro, tiež zamestnanec Massachusetts General Hospital, pre New Scientist.

Smartfóny pomáhajú diagnostikovať rakovinu. Rýchlo a lacno

Zúfalé podmienky v afrických nemocniciach Zdroj: flickr.com/unamid

Aj preto by tam nová technológia mohla priniesť citeľný zlom – umožnila by rýchlo a lacno roztriediť vzorky do kategórií a pomôcť tak lepšie organizovať finančné a materiálne prostriedky k optimálnemu využitiu.

Zatiaľ, čo v krajinách s nízkymi príjmami by mohli ťažiť z lacného smartfónového vyšetrenia, budúce vylepšenia tohto prístroju sľubujú domácu diagnostiku, ktorá by mohla zaujať vlastníkov smartfónov po celom svete.

„Každý človek si bude môcť podobným spôsobom skontrolovať svoj zdravotný stav z kvapky krvi z prsta,“ hovorí C. Castro pre New Scientist. Odraz svetla na mikroguľôčkach by mohol identifikovať aj iné typy rakoviny či rôzne infekčné choroby. „Používateľ by si následne obraz a analýzu výsledkov jednoducho odoslal svojmu lekárovi,“ dopĺňa.