Bežný smartfón má väčšinou takmer celú plochu pokrytú veľkým dotykovým displejom. Jeho ochrane proti poškriabaniu a rozbitiu sa venuje viacero firiem. Spolu s vystavením vode je rozbitie displeja najčastejšou príčinou reklamácií. Najviac používaným materiálom na ochranu displeja je Gorilla Glass od spoločnosti Corning. Prichádzajúce high-endové zariadenia ale môžu presedlať na oveľa tvrdší materiál než tvrdené sklo – na priemyselný zafír.
Zafírové sklíčko sa používa v armáde na neprestrieľné okná. V civile zasa ako ochranný prvok značkových náramkových hodiniek. So znižovaním výrobných nákladov sa už v blízkej budúcnosti môže dostať na rádovo väčšie plochy dotykových displejov inteligentných zariadení, tvrdí spoločnosť GT Advanced Technologies.
Priemyselný zafír je forma oxidu hliníka, ktorá pri špeciálnom spracovaní pri teplote nad dvetisíc stupňov Celzia získava formu priehľadného kryštálu. Ten sa potom reže na pláty potrebnej hrúbky a veľkosti.
Zafírové sklíčko je po diamante druhý najtvrdší prírodný materiál, je približne trojnásobne odolnejší voči poškriabaniu než tvrdené sklo používané v dnešných smartfónoch. A až desať násobne tvrdší než bežné okenné sklo.
Zafírové sklíčko používa zatiaľ len Apple, a aj to len na ochranu objektívu na iPhone a nie na displeji. Pred piatimi rokmi ho použila Nokia pri luxusnom modeli 8800 Sapphire Arte za vtedajších 40-tisíc korún. Z nových smartfónov má displej pokrytý zafírovým sklíčkom jedine ešte luxusnejšie Vertu Ti.
Nevýhodou tohto materiálu je vyššia cena. Momentálne stojí Gorilla Glass na jeden displej v priemere tri doláre. Rovnako veľké zafírové sklíčko by stálo desaťnásobok.
GT Advanced Technologies tvrdí, že so vylepšovaním výrobného procesu a pri masovejšom nástupe môže cena klesnúť len na trojnásobok oproti terajšiemu tvrdenému sklu. Firma tiež pracuje na technológii, ktorá by vytvorila zafírové sklíčko hrubé ako ľudský vlas a kombinovala ho s inou lacnejšou vrstvou.
Foto v článku a na titulke - Flickr