Ale ak odhliadneme od technických parametrov, mnohým tiež prekáža dizajn. Až na pár výnimiek sú všetky smart hodinky také či onaké „digitálky“. Vrátane Apple Watch, ktoré bez koženého alebo kovového remienka tiež nie sú pre mnohých prototypom elegancie. Ale prichádza akási druhá vlna. 

Sony, Samsung či LG vedia robiť elektroniku, ale majstrovstvu (švajčiarskych) hodinárov aj s niekoľko storočnými skúsenosťami sa nepribližujú. Na druhú stranu hoci sú takéto hodinky malými majstrovskými dielami, človeku so záľubou aj v technológiách neponúkli nič navyše. A práve spojenie elegantných analógových náramkových hodiniek a smart funkcií chytá posledné obdobie čerstvý vietor do plachiet.

Jedným z najčerstvejších príkladov je ženevská spoločnosť Frederique Constant, ktorej produkty nosia manažéri na rukách už takmer 40 rokov. Ide ale s dobou a už má niečo aj pre manažéra, ktorý chce svoje hodinky prepojiť so smartfónom. Model Horological je navonok na nerozoznanie od iných švajčiarskych hodiniek s koženým ramienkom a zlatým rímskym číselníkom na bielom podklade (na výber sú aj edície z iných materiálov). V skutočnosti sa ale vedia bezdrôtovo spárovať s Androidom alebo iPhonom.

Smart už je stále viac analógových hodiniek

Zdroj: Frederique Constant

Podľa smartfónu sa automaticky nastavia ručičky hodiniek a pri prechode do inej časovej zóny sa zas automaticky posunú. Na spodnej časti je druhý okrúhly číselník s dvoma ručičkami. Tá menšia ukazuje dátum, väčšia zas percentá z nastaveného cieľa prejdených krokov. Z toho je jasné, že hodinky obsahujú aj pohybový senzor a gyroskop a vedia zaznamenávať pohybovú a spánkovú aktivitu. Súčasťou výbavy je aj vibračný motorček, ktorý upozorňuje na rôzne udalosti. Ovládanie a zmeny módov sa robia pomocou korunky.

A čo je najlepšie, Horological smartwatch vydržia na jedno nabitie, v tomto prípade na jednu výmenu batérie, až dva roky. Asi každý tuší, že to nebude lacná záležitosť. Cena od 995 dolárov ale za pravé švajčiarske elegantné hodinky nie je vôbec privysoká.  

Elegantný analóg kombinovaný so smart funkciami sa ale dá nájsť aj za omnoho nižšie sumy. Už pár mesiacov sú v aj na slovenskom trhu v predaji hodinky Activité, respektíve Activité Pop od spoločnosti Withings. Tá sa síce nemôže chváliť desaťročiami skúseností pri výrobe luxusných hodiniek. Minimálne ale tento ich produkt francúzskych dizajnérov vyrábaný vo Švajčiarsku pomohol zmeniť nazeranie na pojem smart hodinky. Activité sú znova klasické okrúhle elegantné hodinky so sparťanským číselníkom, ktorý chráni zafírové sklíčko. Ramienok z pravej kože je samozrejmosť, podobne ako vode odolnosť do 50 metrov. Okrem krokov tak vie zaznamenávať aj plaveckú činnosť.

Smart už je stále viac analógových hodiniek

Zdroj: Withings

Okrem ukazovania času majú v dolnej pravej časti druhý číselník, ktorý zobrazuje percentuálne splnenie denných aktivít. Je vybavený zaznamenávaním pohybu a tiež spánku. Dokáže analyzovať vhodný čas na prebudenie a používa na to tiché vibrovanie. Analógové hodinky v žiadnom prípadne netreba nabíjať každých pár dní. Activité vydržia na jednu batériu až osem mesiacov. Na tieto hodinky je potrebné investovať 350 eur. Prípadne o viac ako polovicu sú lacnejšie Activité Pop. Rovnaký dizajn, no už bez zafírového sklíčka a koženého ramienka.

Smart už je stále viac analógových hodiniek

Zdroj: Kairos

Silný ohlas mal crowfundingový projekt Kairos, ktorý sa vďaka štedrým backerom dočkal úspešného začatia predaja. Dokonca vrátane rozšírenia portfólia. Hodinky Kairos Hybrid sú z rôznych materiálov, no hlavný princíp je rovnaký. Najprv vrstva elektroniky, možno vrstva mechanických ručičkových hodiniek a na tom zas sklíčko s transparentným displejom, ktorý zobrazuje notifikácie, smer pri navigovaní alebo spálené kalórie.  Hodinky odolné do hĺbky 30 metrov už ale nevydržia bez nabíjania viac ako 3 dni. Nevýhodou môže byť aj vlastný systém Kairos OS, takže na aplikácie tretích strán treba zabudnúť.

Smart už je stále viac analógových hodiniek

Zdroj: Kairos

Vývojári v spoločnosti Kairos ale inovotívnosť nezaprú. O pár mesiacov začnú predávať aj špeciálne náramky T-Band, ktoré urobia z bežných hodiniek múdre hodinky. Náramok je totiž vybavený senzormi pohybu, srdcového pulzu a GPS a tiež farebným OLED displejom. Takže po troch dňoch netreba dobíjať hodinky, ale len samotný náramok. Kairos síce nemá cenovky ako ručne vyrábané švajčiarske hodinky, ale za model Hybrid si aj tak pýta od 1 100 dolárov a za náramok 299 dolárov.  

Smart už je stále viac analógových hodiniek

Zdroj: Kairos