Intel ISEF je najväčšia vedecká súťaž stredoškolákov na svete. Tento rok sa konal jej 65.ročník. Dostať sa na túto udalosť znamená najprv zúčastniť sa a vyhrať národné kolá vedeckých súťaží. Na Slovensku je to Festival vedy a techniky, ktorý organizuje neziskovka Asociácia pre mládež, vedu a techniku. Tento rok sa to podarilo štyrom stredoškolákom. Okrem Martina Holického a Daniela Zvaru sa na Intel ISEF prebojovali aj Lukáš Janošik z Trenčína a Erik Schmotzer z Košíc.

Daniel Zvara zaujal porotu pozostávajúcu z vedcov, profesionálov aj laureátov Nobelovej ceny svojim projektom mapovania trojrozmerného priestoru a orientovania počítača v ňom. Jeho výskum môže prispieť napríklad k presnejšiemu orientovaniu robotov, napríklad robotických vysávačov, ale hlavne samojazdiacich automobilov. Daniel si tiež odniesol špeciálne ocenenie Medzinárodnej asociácie pre optiku a fotoniku SPIE.

Bronzovú „medailu“ si z Pittsburghu odniesol Martin Holický za jeho univerzálne smart zariadenie na diagnostiku látok v krvi pomocou bežne dostupných testovacích prúžkov. Jeho projekt NefroStat má nábeh stať sa onedlho komerčným produktom.

Okrem zážitku a množstva nových kontaktov medzi odborníkmi aj študentami s podobne zameraným výskumom získali Daniel a Martin aj nový záznam v ich životopisoch, ktorý vysoké školy po celom svete berú s veľkým rešpektom.

Absolútnymi víťazmi Intel ISEF 2015 sú Kanaďan Rayond Wang za systém filtrovania vzduchu v lietadle, ktorý ho čistí takmer dvojnásobne účinnejšie ako terajšie systémy a navyše znižuje koncentráciu vzduchom šíriacich sa patogénov.

Jeho len 16-ročná krajanka Nicole Ticea uspela vďaka jej unikátnemu testu HIV, ktorý nevyžaduje elektronické zariadenia a výroba by mala stáť len okolo 5 dolárov za kus. N. Ticea už stihla založiť vlastnú spoločnosť, ktorá sa týmto výskumom zaoberá.

Tretím víťazom je Američan Karan Jareth, ktorý sa zameral na efektívnejšie oddeľovanie ropy od morskej vody. 

Slovensko zabodovalo na prestížnej vedeckej súťaži Intel ISEF

Víťaz Intel ISEF 2015 Zdroj: TREND