Intel ISEF je svätý grál každého študenta s vedeckým projektom. Aspoň to tvrdí Michaela Brchnelová, len osemnásťročná začínajúca astronómka. V roku 2013 na tomto podujatí získala druhé miesto, vlani sa v kategórii Astronómia umiestnila na 1. mieste. Na podujatí, kde mala stovky konkurentov.
Štvorica mladých vedcov sa tento rok v americkom Pittsburghu bude snažiť zaujať svojimi projektami medzi 1 700 ďalšími účastníkmi. Tí boli vybraní zo siedmich miliónov študentov, ktorí sa po celom svete zúčastnili regionálnych kôl tejto súťaže. Takže už samotná nominácia do národnej reprezentácie na Intel ISEF je obrovský úspech.
Zdroj: Intel
Globálne najväčšia udalosť „predvysokoškolských“ vedcov nie je žiaden tábor, ale štvordňový maratón prezentácií projektu stovkám odborných porotcov. Intel toto podujatie usporadúva od roku 1997 a pre výhercov a ich školy sú pripravené prémie v hodnote viac ako päť miliónov eur.
Výhercovia si odnesú štipendiá v hodnote po 75-tisíc dolárov. Hlavnou výhrou je ale pocit zadosťučinenia a hlavne množstvo kontaktov z celého sveta, ktoré vedia výrazne pomôcť pri ďalšej vedeckej činnosti, dodáva M. Brchnelová.
Zdroj: Intel
Tento rok sa do americkej Pensylvánie vydajú štyria slovenskí stredoškoláci. Podľa Asociácie pre mládež, vedu a techniku AMAVET, ktorá organizuje Festival vedy a techniky a vyberá finalistov, malo zo všetkých slovenských študentov najprepracovanejšie a najsľubnejšie projekty práve toto kvarteto.
Martin Holický (18) z Bratislavy ide s projektom NefroStat, ktorý dokáže v domácom prostredí diagnostikovať chronické ochorenie obličiek. Malé zariadenie vie analyzovať krv, ale aj iné tekutiny pomocou bežne dostupných testovacích prúžkov. Dáta potom zobrazí v mobilnej aplikácii.
Lukáš Janošík (19) z Trenčína sa zasa venuje zmenám DNA u kvasiniek. Zistil, že odlišnosti v zmutovanom kmeni týchto buniek vedú k rýchlejšiemu rastu a pomalšiemu starnutiu. Výsledky sú aplikovateľné na výskum cukrovky či ochorení súvisiacimi so starnutím.
Erik Schmotzer (17) z Košíc sa bude snažiť zaujať s projektom zmien pri pestovaní rumančeka kamilkového a objemu éterických olejov, ktoré využíva farmaceutický priemysel.
Daniel Zvara (18) zo Žiliny sa zameriava na mapovanie a orientáciu počítačov v trojrozmernom priestore. Inými slovami, skúma, ako by mohli roboty vnímať priestor na rovnakom princípe ako ľudia. Výsledky jeho výskumu môžu nájsť uplatnenie nielen v robotických vysávačoch, ale napríklad aj v horúcej novinke, ako sú samojazdiace autá.
Intel ISEF sa bude konať od 10. do 15. mája v Pittsburghu a TREND.sk z tohto podujatia prinesie exkluzívnu reportáž.
Výhercovia Intel ISEF 2013 Zdroj: Intel