Keď Slovensko.Digital vlani na jeseň začalo hodnotiť pripravované vládne IT projekty metodikou Red Flags, v IT komunite to zarezonovalo. Bolo to len pár mesiacov po tom, čo sa zmenilo vedenie IT asociácie, aby vzápätí posilnilo svoju lobistickú funkciu vo vzťahu k informatizácii.
Koncom decembra sa ítečkári z oboch táborov stretli, aby si vyjasnili pozície. Nový šéf ITAS Emil Fitoš následne vyhlásil, že sa nebránia hodnoteniu projektov informatizácie formou verejnej diskusie.
Zároveň však dodal: „Nedostatočne kvalifikované hodnotenie bez potrebného odborného zázemia a skúseností z nastavovania a riadenia projektov s takýmito parametrami môže vniesť do prípravy a realizácie informatizačných projektov zmätok a následné spomalenie procesov informatizácie.“
Vyhodnotenie em-pé-ká
Prvý test vzájomnej kompatibility sa uskutočnil minulý týždeň. Vládna komisia, ktorej členom s hlasovacím právom je aj E. Fitoš (ako šéf ITAS), schvaľovala balík piatich nových informatizačných projektov. Zámery, ktorých celkové náklady na vlastníctvo (TCO) vyčíslil Útvar hodnoty za peniaze pri ministerstve financií na sto miliónov eur, prešli hladko.
Prezident IT Asociácie Slovenska (ITAS) Emil Fitoš Zdroj: ITAS
Slovensko.Digital k týmto projektom prezentovalo pomerne zásadné výhrady, vypracované metodikou Red Flags. „Vidíme, že stále žijeme v ére megalomanských projektov, bez adekvátnych zdôvodnení prínosov a nákladov. Naše pripomienky, ktoré to mali zmeniť, ostali nezapracované,“ uvádza šéf združenia Ján Hargaš.
TREND.sk zaujímalo, ako schválené projekty vidia členovia IT asociácie. To sa síce priamo nedozvedel (možno nabudúce), ale jej hovorca Juraj Kadáš zaslal vcelku rozsiahly súbor pripomienok k hodnoteniam Red Flags.
Ako uvádza, pripomienky boli sformulované na základe konzultácií so zástupcami ITAS-u v pracovných skupinách k vládnym projektom a po oboznámení sa s príslušnými štúdiami uskutočniteľnosti.
Na prvý pohľad to vyzerá ako vyhodnotenie medzirezortného pripomienkového konania (em-pé-ká). Pre neznalých tohto legislatívneho procesu, ide v ňom o to, že predkladateľ (napríklad zákona alebo stratégie) reaguje na kritiku tým, že sa snaží vyvrátiť argumenty oponentov. Inými slovami, tvrdo obhajuje svoje zámery.
Pripomienky ITAS-u k hodnoteniam Red Flags obsahujú konfrontačne ladené slovné spojenia ako „s týmto konštatovaním nemožno súhlasiť“, „tvrdenie, že ..., je nepochopením toho, že...“, „deklarované benefity budú dodané práve vďaka tomuto projektu“ alebo „bol definovaný realistický cieľ úspory vo výške 20 %“.
Viac odlišní než zhodní
Prvý dojem bokom, z detailnejšieho pohľadu na pripomienky ITAS-u vyplýva, že hoci v niektorých oblastiach sa postoje členov asociácie s watchdogom zhodujú, v omnoho väčšom rozsahu sa odlišujú. Kým watchdog je s prípravou projektov väčšinovo nespokojný, IT firmy s nimi väčšinovo zásadnejší problém nemajú.
Napríklad: Red Flags v rámci projektu na rozvoj portálu Slovensko.sk (TCO: 43,2 mil. €) kritizujú náklady na vývoj softvéru: „Sú neoveriteľné, bez uvedenia zdroja alebo metodiky. Prínosy považujeme za nadhodnotené, v niektorých prípadoch úplne neexistujúce.“
Reakcia ITAS: „Podľa našich
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?