Zároveň, ak chce niekto používať drony na fotografovanie alebo filmovanie, musí mu to schváliť aj ministerstvo obrany.

Na utorkovej tlačovej besede to uviedol predseda Dopravného úradu Ján Breja a riaditeľ divízie civilného letectva Martin Němeček. Ako dodali, ak je bezpilotné lietadlo ľahšie ako 20 kilogramov a nemá kameru, nepotrebuje toto zariadenie evidovať na Dopravnom úrade.

Voľnejšie pravidlá platia pre drony do hmotnosti pol kilogramu, ktoré sú zaradené medzi hračky.

Ako uviedol J. Breja, samotná evidencia je bezplatná, vydanie povolenia na vykonávanie leteckých prác stojí 600 eur. To Dopravný úrad vydáva na dvanásť mesiacov. Ak majiteľ svoj dron nezaregistruje a napriek tomu ho používa, môže dostať pokutu až 330 eur. Podľa predstaviteľov Dopravného úradu momentálne majú zaevidovaných šesť bezpilotných lietadiel.

Ďalšou podmienkou je, že ak chce operátor dronom fotografovať alebo filmovať, môže tak robiť jedine cez deň a celý čas musí na bezpilotné lietadlo dovidieť. Prevádzkovateľ musí mať zároveň uzavretú poistku v prípade škody.

Dopravný úrad zároveň vydal rozhodnutie, ktoré špecifikuje ďalšie podmienky používania dronov, napríklad to, že bezpilotné lietadlá sa nesmú používať v obciach či v blízkosti voľného zhromaždenia ľudí a aby používateľ dostal povolenie, musí zvládnuť teoretickú aj praktickú skúšku.

Záujem o bezpilotné lietadlá v posledných troch-štyroch rokoch narástol. Okrem fotografovania či filmovania sa hovorí aj o prevoze tovaru dronmi. To na Slovensku momentálne nie je povolené, keďže bezpilotné lietadlo by sa používalo v obciach, respektíve oblastiach, kde sa nachádzajú ľudia.

„Nedokážeme si predstaviť takéto využitie bezpilotných lietadiel vzhľadom na možné škody a straty,“ povedal Němeček.

J. Breja s M. Němečkom pripomenuli, že aj keď je rozhodnutie nové, používatelia dronov aj doteraz museli dodržiavať letecký zákon a zákon o utajovaných skutočnostiach. „Vyzývame verejnosť, aby boli opatrní. Ak chcú prevádzkovať bezpilotné lietadlo, dá sa to,“ uviedol Breja. Zároveň si myslí, že v prípade používanie bezpilotných lietadiel zlyhala informovanosť ľudí, ktorí si tieto zariadenia kúpili.

Na narušenie súkromia dronom sa vlani sťažoval slovenský premiér Robert Fico, ktorý tvrdil, že pri oknách jeho bytu pravidelne lietal stroj s malou kamerou.

K nedovolenému použitiu dronov sa nedávno uchýlili aj novinári z Nového Času, ktorí snímacie zariadenie použili na mieste leteckého nešťastia pri Červenom Kameni. Polícia operátora dronu zadržala, informoval blog Omediach.com.