Spoločnosť Intel uskutočnila začiatkom roka prieskum v takmer 600 firmách so sto a viac zamestnancami na Slovensku, v Čechách, Poľsku a Maďarsku.
Výsledkom je zistenie, že vypínač firemných počítačov by v mnohých prípadoch mohol mať na sebe pavučinu. A najhustejšiu práve na Slovensku, kde ostávajú mimo pracovnej doby zapnuté počítače v 55 percentách oslovených firiem. V Českej republike je to tretina, u našich severných a južných susedov len 17 percent.
Jedným z hlavných dôvodov je správa počítačov administrátormi práve mimo pracovnej doby. Lenže podľa prieskumu sa rôzne aktualizácie a zálohy robia len v necelej tretine firiem. Prieskum ukázal, že zamestnanci nevedia rozdiel medzi stand-by režimom a režimom spánku.
Taktiež zistil, že čím väčšia firma, tým má laxnejší prístup k šetreniu energie. V stredných firmách od 200 do 500 zamestnancov ostáva cez noc zapnutá tretina počítačov, vo väčších spoločnostiach už to sú štyri z desiatich PC.
Aké sú možnosti?
Samozrejme, záleží od druhu počítača. Podľa prepočtov Intelu stolný počítač starší ako 5 rokov vie za jeden nevypnutý deň „skonzumovať“ energiu v hodnote 40 centov. Ak sa zarátajú víkendy a sviatky, za rok jeden takýto počítač vyhodí oknom aj viac ako 140 eur.
Riešením môže byť prechod v čo najväčšej miere na BYOD (bring your own device), teda nechať každého pracovať na vlastnom zariadení, ktoré by si nosil do práce. To ale nie je v mnohých prípadoch reálne riešenie, komplikuje sa administrácia, nehovoriac o bezpečnostných záležitostiach.
Druhou možnosťou je lepšia disciplína a povinné vypínanie všetkých počítačov pred odchodom z práce. Lenže v takomto prípade to znemožní IT oddeleniu starať sa o počítače mimo pracovnej doby.
Treťou možnosťou sú nové technológie. Intel má technológiu vPro, ktorá umožňuje počítač na diaľku vypnúť a hlavne, v tomto vypnutom stave, zabezpečiť servis alebo aktualizácie. Účet za elektrinu sa potom dá okresať približne o tretinu. Pri stovke starších počítačov sa dá konkrétne hovoriť o úspore viac ako 3 600 eur ročne, spresnil Intel.