Asi nebude prekvapením, že medzi nimi sú aj dva svetovo úspešné spoločnosti Eset a Sygic. Už pár rokov sa k nim pridáva Culcharge s ich väčšími aj menšími mobilnými externými batériami. Na MWC 2018 si všetci traja pripravili aj pár noviniek.
Pozor na televízor
Eset ukázal, ako funguje ich novinka Smart TV Security - bezpečnostný softvér pre televízory. Ako prvé mnohým určite napadne, akú extra ochranu už len potrebuje televízor.
Asi takú ako mobilné zariadenia. Viaceré modely od Sony, Philipsu a Sharpu, ktoré fungujú na systéme Android TV, sú prakticky veľké tablety. A útokov na tento googlovský systém je neúrekom. Dokonca aj v tých najnepríjemnejších podobách ako ransomware a cryptojacking.
Tím firmy ESET na MWC 2018 Zdroj: Marián Biel
Ransomware na televízore funguje podobne ako na počítači alebo smartfóne. Len nezablokuje prístup k dátam, ale začierni obrazovku, až kým obeť nezaplatí. V prípade počítača a mobilu sa stále dá vymazať interná pamäť a je po víruse, aj keď človek príde o nezálohované dáta. Pri televízore to, samozrejme, nemá zmysel.
Smart TV Security sa dá stiahnuť ako bežná aplikácia pre platformu Android TV priamo z televízora. Okrem toho, že ransomware pomôže zachytiť, vie pomôcť aj inak. Beží na pozadí a v prípade útoku stačí televízor odpojiť od elektrickej siete a znova zapojiť. Smart TV Security potom automaticky stiahne firmware televízora a prepíše ten poškodený.
Novinka sa tiež stará o zachytenie pokusov o cryptojacking – využívanie prostriedkov zariadenia na ťažbu kryptomien. Eset už zachytil aj takéto útoky. Podľa B. Orlíka nie sú takéto útoky navonok viditeľné, pretože nevyužívajú už aj tak pomerne nízky výkon procesorov v televízoroch naplno. Ale ak už ťažiť, tak do vlastnej a nie cudzej peňaženky.
Takto informuje Eset Smart TV Security o nájdenom malware Zdroj: Marián Biel
Hodí sa tiež funkcia automatického skenovania externých pamäťových úložísk hneď, ako sa cez USB pripoja k televízoru.
Smart TV Security je v základnej verzii zdarma. Platené sú extra funkcie ako antiphishing a časový harmonogram skenovania zariadenia.
Rozprávanie sa s autom
Sygic sa presne pred rokom stal prvou navigáciou, ktorá sa dala z mobilu preniesť a ovládať na vstavaných obrazovkách Sync 3 v automobiloch. Konkrétne šlo o partnerstvo s automobilkou Ford. Dostupná je ale aj pre autá značky Škoda, Honda, Jaguar, Peugeot a ďalšie.
Sygic na MWC 2018 Zdroj: Marián Biel
Hlavnou výhodou Car Navigation je, že sa mobilná aplikácia prepojí s multimediálnym systémom auta. Takže využíva napríklad ovládanie na volante alebo integrovaný systém reproduktorov.
Na stánku zástupcovia firmy tento rok ukázali vylepšenia - napríklad hlasové ovládanie Driving Assistant. Hlasom sa dá navigácie opýtať na najbližšie pumpy, odpočívadlá, hotely, reštaurácie alebo dopravné zápchy. Podporovaných je 24 jazykov, vrátane češtiny. Slovenčina, žiaľ, chýba. Ale nie preto, že by ju aplikácia Sygicu nepodporovala. Ale používa hlasové povely multimediálneho systému Ford, ktorý náš jazyk zatiaľ nepozná.
Podľa predstaviteľov Sygicu to má fungovať, ako keby sme mali pri sebe spolujazdca a ten nám radil, kam a ako ísť. Základným princípom je čo najviac znížiť nutnosť pozerať na akékoľvek obrazovky a teda znižovať nehodovosť.
Zdroj: Sygic
Onedlho pribudne podpora aj pre externé autorádiá s dotykovými obrazovkami od spoločnosti Pioneer.
Sygic Car Navigation s podporou funkcie prepojenia s autom stojí 80 eur. V cene je aj mobilná navigácia a doživotné aktualizácie máp pre Európu a Rusko a tiež doživotné dopravné informácie.
Kľúčenka s energiou
CulCharge to všetko začal so svojím najmenším káblom pre nabíjanie aj prenos dát na crowdfundingovej platforme Indiegogo pred troma rokmi. Neskôr portfólio rozšírili o kompaktnú externú batériu vo forme kľúčenky a dali sa aj na B2B riešenia. Medzi ne patria rôzne nabíjacie stanice až pre tucet mobilov naraz alebo stojan so solárnym panelom.
CulCharge MWC 2018 Zdroj: Marián Biel
Poslednou novinkou, ktorú aj propagovali na MWC, je vylepšená 3-in-1 PowerBank. Stále je vo vývoji, ale do obchodov sa dostane už najbližšie mesiace. Oproti prvej verzii stúpla kapacita z 1 000 mAh na dvojnásobok a pribudla aj funkcia bezdrôtového dobíjania. Takže kľúčenku môžete položiť na nabíjaciu podložku a potom ju mať pri sebe v prípade potreby, že mobilu dôjde šťava. Kľúčenka je v edícii s micro USB, USB-C aj Lightning konektorom.
Prvá verzia CulCharge batérie Zdroj: CulCharge
Ako Jozef Žemla a Viktor Reviliak povedali pre TREND, na MWC do Barcelony chodia ešte radšej ako na januárový CES v Las Vegas. „V Barcelone je sústredených omnoho viac odborníkov a šéfov spoločností, takže je väčšia šanca nadviazať zaujímavé kontakty alebo partnerstvá.“