Sledovanie 3D obrazu nemusí byť vždy len príjemný zážitok. Poukazujú na to prieskumníci organizácie EyeCare Trust. Pri skúmaní vplyvu 3D na zdravie obyvateľov Veľkej Británie zistili, že desatina obyvateľstva sa pri jeho sledovaní sťažuje na bolesti hlavy, pálenie očí a rozmazané videnie. Podľa EyeCare Trustu však vinu nemožno prisudzovať samotnej 3D technológii.
Štúdia EyeCare Trustu ukazuje, že 12 percent populácie Veľkej Británie nemôže sledovať 3D obraz vytvorený pomocou súčasnych technológií. Podľa nej ide o zhruba šesť miliónov ľudí, ktorí majú problémy s binokulárnym videním, respektíve vnímaním priestoru oboma očami súčasne. „Toto vedie k nesúladu v sledovaní troch priestorových dimenzií - výšky, šírky a hĺbky,” uvádza EyeCare Trust.
Do istej miery za nepríjemnosti spôsobené sledovaním 3D videa môže ešte stále nedokonalá technológia, no do väčšej miery najmä zdravotný stav človeka, tvrdí ExpertReviews.co.uk. Ako poznamenávajú výskumníci z EyeCare Trustu, ľudia so zdravým zrakom môžu 3D sledovať takmer úplne bez problémov. Bolesti hlavy a pálenie očí je predzvesťou zhoršeného zraku a po takýchto problémoch by mal človek navštíviť lekára.
Súčasné 3D technológie ešte stále fungujú na princípe, ktorý sa líši od ľudského priestorového vnímania. To je v ľudskom mozgu nastavené tak, že problémy s vnímaním priestoru v bežnom živote dokáže kompenzovať. Latentné problémy môže odhaliť práve súčasná 3D technológia a to tak, že si ľudský mozog v niektorých prípadoch nevie poradiť, čo sa prejavuje rôznymi ťažkosťami, tvrdí EyeCare Trust.
Problémy sa netýkajú len stereoskopického 3D vysielania. Nebezpečenstvo hrozí aj pri hraní hier cez hracie konzoly ako Nintendo 3D-S alebo PlayStation3. Ako píše portál EuroGamer.net, hranie 3D hier prostredníctvom týchto konzol nie je vhodné pre deti do 6 rokov, nakoľko to je doba, kedy je vizuálne vnímanie človeka vo vývoji. Sony prednedávnom dokonca do návodov PS3 začal písať, že 3D hry by mali hrať s menšími prestávkami.
Niektorí sa zhodnú aj na tom, že 3D technológia dá zarobiť aj farmaceutickému priemyslu. Ako píše Unthinkable.com, s príchodom 3D televízorov a 3D vysielania môže úmerne pribúdať ľudí v čakárňach u očného lekára.
Foto na titulke - Flickr.com