Sandberg vznik personálneho prepojenia s Energotelom aktívne nekomunikoval. M. Rybovič teraz pre TREND.sk uvádza, že do funkcie predsedu predstavenstva Energotelu bol nominovaný na návrh Stredoslovenskej energetiky (SSE), ktorá je jedným z jeho akcionárov.
Zakladateľ Sandbergu M. Fedor bol vtedy predsedom predstavenstva SSE. „Moja nominácia bola vopred prediskutovaná s akcionármi Energotelu, ktorí s ňou súhlasili a následne dozorná rada odhlasovala moje zvolenie,“ dodáva M. Rybovič.
SSE je členom skupiny EP Energy, ktorú vlastní Energetický a průmyslový holding (EPH). Akcionármi EPH sú Daniel Křetínský, Patrik Tkáč a J&T Private Equity Group. Majiteľ Sandbergu M. Fedor je bývalý partner J&T. J&T je tiež jedným z investorov, ktorých peniaze Sandberg podľa vlastných vyjadrení spravuje.
Nateraz bez akvizície
Podľa M. Ryboviča Sandberg neplánuje kapitálový vstup do Energotelu alebo jeho úplnú akvizíciu, ako to nedávno spravil v Benestre a ako sa to podľa informácií zo sektora chystá urobiť vo Swane. Sandberg po vstupe do Benestry deklaroval záujem podieľať sa na konsolidácii slovenského telekomunikačného sektora.
V prípade Energotelu víziu eventuálneho prevzatia komplikuje náročná vlastnícka štruktúra. Podnik vlastní rovnakým dielom trojica regionálnych energetických distribučiek, Slovenské elektrárne a Transpetrol. Viacerí z týchto akcionárov pre TREND.sk deklarovali, že svoj podiel v Energoteli aktuálne predávať neplánujú.
Okrem toho, Energotel nie je vlastníkom telekomunikačnej infraštruktúry. Historicky sa zaoberal primárne outsourcovaním telekomunikačných služieb pre svojich akcionárov, od ktorých si prenajíma telekomunikačné siete.
Má však aj externé zákazky. Voľné kapacity sietí akcionárov na veľkoobchodnej báze prenajíma iným telekomunikačným operátorom. Sú medzi nimi O2, Slovanet, Satro, Swan, Antik, UPC a tiež Benestra.
V minulosti sa Energotel pokúšal aj o poskytovanie služieb koncovým zákazníkom – firmám a domácnostiam, ale z tohto segmentu vycúval. Obsluhovať ho chcel aj s pomocou Swanu, v ktorom mal pred desiatkou rokov istý čas majetkovú účasť.
Ako väčšinový akcionár pomohol Swanu v kľúčovom období (zaručil sa za bankové úvery, poskytol mu pôžičku na nákup technológií, pozhovel mu so splatnosťou pohľadávok), aby sa z neho neskôr nechal druhým akcionárom - skupinou Danubia Invest - vytlačiť metódou neúčasti na zvyšovaní základného imania.
Žiadny že konflikt záujmov
Personálne prepojenie medzi Sandbergom (Benestrou) a Energotelom vyvoláva okrem eventuálnej kapitálovej transakcie aj ďalšie teórie. Najmä o tom, či a ako môže pomôcť Benestre v súboji s konkurenciou, ktorej Energotel poskytuje bazálne služby.
„Mojou úlohou v Energoteli je podieľať sa na strategickom riadení firmy a koordinovať rozvojové projekty s kľúčovými vlastníkmi infraštruktúry,“ tvrdí M. Rybovič. Podľa neho nejde o konflikt záujmov: biznis Energotelu predsa stojí na veľkoobchode, kým Benestra sa zameriava na poskytovanie služieb koncovým zákazníkom.
M. Rybovič argumentuje tiež tým, že do Energotelu ho nominoval minoritný akcionár. „Všetky rozhodnutia vo firme sa vykonávajú na základe väčšinového hlasovania. Strategické rozhodovania sú dvojstupňové. Okrem predstavenstva je nutný súhlas aj dozornej rady, ktorá má osem členov,“ dodáva.
Z pohľadu výkonov patrí Energotel medzi menšie slovenské telekomunikačné podniky. Vlani dosiahol tržby 13,7 milióna eur, medziročne mu stúpli o 3,5 percenta. Koncom minulého roka zamestnával 83 ľudí. Na porovnanie, ročné tržby Benestry boli 46 miliónov eur.