Do malého škandálu s veľkými následkami je zaplatený aj Google. Respektíve terajší Alphabet. V roku 2014 spoločnosť Nest, tvorca známeho smart termostatu s rovnakým menom a dalších doplnkov pre smart domácnosť odkúpil firmu Revolv. Ten mal na trhu svoj Revolv hub, centrum ovládania smart produktov od kúrenia cez žalúzie alebo polievania kvetín cez jedinú aplikáciu. Po akvizícii Nest prestal Revolv hub predávať. Neskôr Nest odkúpil Google. Po premenovaní firmy na Alhpabet sú Google aj Nest samostatné divízie.
Na tom by nebolo nič nezvyčajné. Akvizície sú bežné, koniec firmy tiež nie je raritou. Lenže pred mesiacom sa na oficiálnej stránke Revolv objavil oznam, že od 15.mája nebude ich služba dostupná. Navždy. Ani to by nebolo také hrozné. Lenže ukončenie služby v tomto prípade neznamená, že sa prestane s podporou a vývojom nových funkcií alebo posielaniu aktualizácií systému. Nie. Od polovice mája bude Revolv hub úplne nefunkčný a ani sa nezapne.
Zdroj: Revolv
Je to ako keby po akvizícii Nokie Microsoftom zrazu vydali oznámenie, že vo vývoji končia. A to znamená, že aj ich mobily skončili a nebudú sa dať ani zapnúť.
Na stránke Revolv sa majitelia 300 dolárových škatuliek dozvedia, že Nest ich odkúpil kvôli know-how a skúseným inžinierom. Nie pre ich produkt. Ten už nikoho nezaujíma a všetky prostriedky sa budú venovať rozvoju platformy Works with Nest. Končí aj záručná lehota ich výrobku. Bez možnosti vrátenia peňazí alebo inej satisfakcie. Ako na svojom blogu spomína jeden z rozhnevaných majiteľov, je to „ako keby k vám do obývačky prišiel Tony Fadell (výkonný riaditeľ Nest) a navždy odpojil váš majetok zo zásuvky.“
Nest si týmto krokom zhoršil renomé. Nepodporovať produkt po softvérovej stránke je normálne. Ale znefunkčniť tým aj hardvér je neslýchané. Zákazníci sa pýtajú, či sa podobného narábania dočkajú aj termostat Nest alebo ich detektor dymu. Fadell sa bráni, že aj ich prvý termostat Nest z roku 2011 stále dostáva aktualizácie.
Revolv hub kontroloval aj domáci alarm. Upozornenie o ukončení služby neprišlo každému zákazníkovi na e-mail, musel si to sám vyhľadať na ich stránke. Ak to neurobil, nemusí zistiť, že jeho alarm prestane o pár dní fungovať.
Zdroj: Revolv
Aj samotný Google má v portfóliu niekoľko zariadení. Dá sa očakávať, že by nerobil okolky ak by sa rozhodol zrušiť Nexus prehrávače? Alebo rovno Nexus smartfóny? Alebo pri Chromebookoch by to mohol byť veľmi reálny scenár, keďže sú vo veľkej miere závislé od internetového pripojenia. Našťastie, prípad Revolv sa zdá byť unikátny.