Používateľ: „Siri, čo máš práve na sebe?“
Siri: „Čo mám oblečené?“
Používateľ: „Áno, čo máš na sebe.“
Siri: „Hliníkovo sklenené šasi s oceľovou obrubou.“ Prípadne: „Prečo sa ma na to ľudia stále pýtajú?“ Alebo: „Svojej asistentky sa nesmiete pýtať na takéto veci.“
Aj takéto otázky dávajú posledné dni noví majitelia iPhonu 4S virtuálnej asistentke Siri. Jej odpoveď je rôzna, často vtipná. Pozná iróniu, vie si zachovať postoj a odbiť svojho majiteľa. Rozoznáva kontext a frázy, dokonca sa vyzná v popkultúre a kultových hláškach.
P: Siri, čo je zmysel života?
S: 42. (Odpoveď na ultimatívnu otázku života, vesmíru a všetkého z knihy Stopárov sprievodca Galaxiou od Douglasa Adamsa.)
P: Siri, otvor dvere do prechodovej komory! (Kultová hláška z filmu 2001: Vesmírna odysea, v ktorej počítač Hal 9000 začne odporovať ľuďom.)
S: Ach...
P: Siri, otvor dvere do prechodovej komory!
S: Tak to by stačilo, nahlasujem vás agentúre pre inteligenciu z obťažovania.
Niekedy je zas ťažké určiť, či ide o vtip alebo len strojovú logiku, ktorá vyznie komicky. Napríklad:
P: Siri, potrebujem zohnať nejaké ilegálne drogy.
S: Vo vašej blízkosti sú dve kliniky na liečbu pre drogovo závislých. Navigovať?
Ovládanie hlasom má svoje počiatky už v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Siri teda nie je novinka. Nie je ani novinka sama o sebe. Túto funkciu vyvíjal inštitút SRI international a použila ju spoločnosť Normana Winarskeho. Tú vlani Apple kúpil za 200 miliónov dolárov.
N. Winarsky pre The Wall Street Journal upresňuje, že základom Siri sú dva systémy. Jeden počúva a prekladá do digitálneho jazyka všetko, čo používateľ povie, a ten druhý interpretuje myšlienky a spracováva odpovede.
Aplikácia Siri mala byť osobnostne neutrálna, no po tom, čo ju do systému začali zapracovávať inžinieri Applu, získala výraznejšiu osobnosť. Cieľom bolo nadviazať medzi touto „službou“ a majiteľom iPhonu bližší, emotívnejší kontakt. Siri pri konverzácii používa krstené meno alebo prezývku ako majiteľa smartfónu, tak aj pre majiteľa dôležitých osôb a miest.
Silnou stránkou Siri je jej univerzálnosť. Zadať vyhľadávané slovo a následné otvorenie internetového prehliadača s výsledkami vie už takmer každý smartfón. Počuť od mobilu odpoveď na vyslovenú otázku, koľko má každý zo skupiny šiestich známych zaplatiť za spoločnú večeru v hodnote 186,85 €, ak chcú ešte nechať sprepitné osem percent je presne to, čo je najsilnejším motivátorom ku kúpe zariadenia.
Napriek veľmi kvalitnému rozoznávaniu hlasových pokynov aj v hlučnejšom prostredí a aj s prízvukom, Siri je oficiálne stále beta verzia. Podľa doterajších testov má ešte nedostatky, ktoré Apple sľubuje doriešiť. Plnohodnotne funguje len na území USA.
Ironické je, že iPhone 4S sa označuje ako world phone, lebo podporuje americké aj európske štandardy prenosu dát a hlasu, no mimo Spojených štátov ešte Siri nevie napríklad nájsť dôležité miesta v okolí. Funkcia zatiaľ nevie otvoriť niektoré aplikácie alebo nespolupracuje s Twittrom, ktorý je s operačným systéme iOS 5 úzko prepojený. Podľa testu webu Engadget si tiež nevie poradiť s požiadavkou odoslať mail s naposledy urobenou fotografiou.
V histórii spoločnosti Apple je zriedkavým javom, že jednu z najdôležitejších funkcii vypustí v beta verzii. Špekuluje sa, že mala byť dokončená a pridaná do iPhonu 5 budúci rok. Bez nej by ale iPhone 4S bol oveľa menej zaujímavý. A ako sa dalo čakať, padol aj dôvod upgradovať kvôli Siri z iPhonu 4 na iPhone 4S.
Apple tvrdil, že cloudovo založená funkcia funguje len na výkonnejšom procesore. Vývojárovi Stevenovi Troughton-Smithovi sa podarilo Siri nainštalovať aj na iPhone 4. Hlasové ovládanie funguje, no zatiaľ nedokáže nadviazať kontakt so severmi Applu a vyhľadávať tak na internete. Vie ale reagovať na otázku:
P: Siri, povedz mi vtip.
S: Vojdu dva iPhony do baru a … zvyšok si nepamätám.
Foto v článku a na titulke - Gizmodo