Výročia Halo, Baldur’s Gate, Gabriel Knight

Vďaka posledným HD remakom sa zrejme v autoroch pohla vlna nostalgie a túto jeseň vychádzajú viaceré staršie tituly v nových edíciách alebo boli prerobené na nové systémy. Nehovoríme iba o pár hrách, ktoré prichádzajú z minulej generácie konzol na dnešnú, ale o skutočne starších legendách, čo väčšine súčasného herného publika na prvé počutie nič nenaznačia. 

Napríklad vydanie Halo 2 Anniversary v rámci Halo The Master Chief Collection je krok na polceste. Pôvodná hra vyšla na prvom Xboxe, ďalšiu platformu (X360) minula a teraz sa s plnou parou rúti na Xbox One. Ak by vyšla na X360, bol by to bežný remake, ale jedna dekáda je už dostatočne dlhá doba na uvedomenie si dôležitosti titulu, ktorý uviedol multiplayer v súčasnej podobe a obsahuje legendárne mapy. Prvé dojmy z hry sú výborné, nostalgia a nový štýl sa úspešne miešajú.

Fanúšikovia RPG zase každý november vzhliadajú na Enhanced Edition legendárnych kúskov. V novembri 2012 vyšiel prvý Baldur’s Gate, vlani dvojka a tento rok prišiel Icewind Dale. Sú to 15-ročné klasiky, fantastické RPG s nádherným svetom a izometrickým pohľadom na púť partie vo svete plnom komplotov, záhad a malebných miest. Dnes sa už RPG hry v tomto štýle nerobia, o to sú Enhanced Edition cennejšie.

Shadow Warrior: Dvadsaťročná videoherná klasika sa vracia

Malý revival zažívajú aj adventúry. Séria Gabriel Knight mútila vodu v 90. rokoch, no potom sa na 15 rokov odmlčala. Kombinácia hororu, detektívky a ťažkých hádaniek mala výborné elementy, napríklad druhý diel koketoval s Wagnerovou stratenou operou. Tento október priniesol vylepšenú jednotku – 20. výročie bolo príležitosťou pre vydanie hry s lepšou grafikou, soundtrackom a novými puzzle.

Pri adventúrach a RPG sú to najmä dejové linky, hádanky a zápletky, ktoré by sme nemali ani po čase prehliadať. Prípadne herný systém a jeho porovnanie so súčasnou hrateľnosťou. Najmä RPG boli kedysi skôr taktické a dnes zapájajú viac akcie či dynamiky.

Shadow Warrior – bláznivý ninja v akcii (PS4, Xbox One, PC)

Shadow Warrior: Dvadsaťročná videoherná klasika sa vracia

Shadow Warrior má jedného z pamätných hrdinov 90. rokov: Lo Wang mal ísť kúpiť alebo splašiť vzácny meč. Keď dorazil na miesto, vrhla sa na neho presila nepriateľov (ktorých sa učíte porcovať v efektnom tutoriáli) a aby toho nebolo málo, otvorili sa dáke brány, vyskočili z nich démoni a proti nim sa treba postaviť. Znie to premisa ako z béčkového filmu, no nezabúdajte, že akčné hry spred dvoch dekád sa dejom príliš neunúvali a skôr sa sústredili na hrateľnosť, hrdinu, zbrane a nepriateľov. 

A presne tieto elementy môžete oceniť aj v súčasnosti, prípadne sledovať rozdiely medzi novou strieľačkou na PS4 a recenzovanou verziou Shadow Warriora na tom istom systéme. Dej je pritiahnutý za vlasy, ale hrdina je vystrihnutý z éry Duke Nukema: po vtipný bonmot nejde ďaleko a rešpekt nemá žiaden. Čo pri hľadaní meča, boji s démonmi či boji za existenciu bohato stačí. 

Shadow Warrior nebol typickou, ale nadmieru štylizovanou akciou s veľkou červenou nálepkou 18+. Hra obsahuje veľa štylizovaného násilia podobne ako Tarantinove filmy – keď budete porcovať súpera katanov, nemôžete nezájsť príliš ďaleko.

Arzenál je na prvom mieste: pištole, kuše,  samopaly, raketomety, meče – až by sme zabudli, aké môžu byť zbrane variabilné a zábavné. Deväťdesiate roky nepotrebovali trojitý či štvoritý mód zbrane, ale čo kúsok, to perla. A paleta oponentov je tiež silná, na prvé levely vám hra nasadí japonských bojovníkov a neskôr démonov od výmyslu dizajnérov. Crazy nádych sa prejaví aj v likvidácii: lietajú ruky, nohy, hlavy a keď dôjdu náboje, katana je stále po ruke.

Shadow Warrior: Dvadsaťročná videoherná klasika sa vracia

Svet Shadow Warriora je nádherne spracovaný: levely sú často rozťahané, ale obsahujú ten správny old-school nádych. Páky na odblokovanie zámkov, magicky uzavreté dvere, nutnosť obísť pol levelu a aktivovať spínač, aby ste sa dostali ďalej. Sú tu dokonca vstupné karty a meníte vodnú hladinu, aby ste sa dostali tam, kde bola doteraz cesta nedostupná.

Kedysi sme hrali tieto hry v tomto štýle neustále (Doom, Quake, Hexen, Blood), dnes je tento mechanizmus o to vzácnejší. Nehovoriac o predmetoch rozhádzaných v levelov alebo tajných skrýšach, na ktoré občas naďabíte. Všetko patrí k tomu štýlu. 

A navyše štylizovaná grafika v HD rozlíšení poteší oko fanúšika: drevené domy japonského štýlu, čerešňové sady, bambusové lesy a neskôr rozličné mestá a chrámy sú výborne a atmosféricky ladené. Netreba mať monument z metropoly, niekedy si vystačíte s menším počtom budov či predmetov. Nie sú tu typické skrýše, z ktorých budete páliť a využívať nejaký spôsob úkrytov. Nič také tu neexistuje, iba zdravie, náboje, špeciálne vlastnosti Ki a frontálna akcia vpred. A je osviežujúca aj po 17 rokoch.

Po absolvovaní Shadow Warriora sa rysuje iba jedna otázka k 20. výročiu známych hier? Vyjde takto niekedy aj legendárny Doom?