Viacero portálov koncom minulého týždňa informovalo o tajomnej sociálnej sieti, ktorá podľa DNS (domain name system) mala pôvod práve na pôde Kórejskej ľudovodemokratickej republiky. Respektíve IP adresy patrili počítačom v Severnej Kórei.
Ako prvý túto kuriozitu objavil Doug Madory zo spoločnosti Dyn, ktorá sa zameriava na optimalizáciu internetovej prevádzky. „Vyzerá ako úplne čerstvá. Veľmi málo webových stránok sa objavuje v adresnom priestore Severnej Kórei. Táto sa tam zjavila,“ povedal D. Madory pre portál Motherboard. Tvorca stránky je zatiaľ neznámy. Od apríla je v KĽDR oficiálne Facebook, YouTube aj Twitter zablokovaný.
Sociálna sieť je presný klon Facebooku. S rovnakým rozložením grafických a ovládacích prvkov, v rovnakom modro-bielom šate a s rovnakou funkcionalitou zdieľať statusy a pridávať si priateľov. Registrovať sa dokonca dá použitím facebookového konta.
Hlbšie nastavenia alebo položky ako Ochrana súkromia a Podmienky používania obsahujú ale iba testovací pseudo text (lorrem ipsum). Zaregistrovať sa do služby mohol ktokoľvek z celého sveta. Zjavne išlo o testovaciu prevádzku. Sociálna sieť ani nemala meno a na hlavnej stránke bol nápis „Vitajte v našej sociálnej sieti“.
Sociálna sieť z KĽDR Zdroj: Motherboard
Ako prvé asi každému napadne, prečo by niekto zakladal sociálnu sieť v krajine, kde je pokrytie internetovým signálom minimálne a okrem armády sa k počítaču človek len tak ľahko nedostane. Náznak aktívneho používania internetu sa ukázal vlani, keď útočníci zo Severnej Kórei dokázali hacknúť servery filmových štúdií Sony ako protest proti vydaniu filmu The Interview. Dej komédie zahŕňal aj zosmiešňovanie tejto krajiny a ich vodcu.
Nevšedne vyzerá aj fakt, že stránka je v angličtine. Veľmi pravdepodobne preto, že základom je softvér phpDolphin na tvorbu stránok odvodených od Facebooku. Otázkou tiež je, prečo doména sociálnej siete starcon.net.kp patrí juhokórejskej spoločnosti, ktorá sa zameriava na tvorbu webstránok pre startupy. Samozrejme, objavili sa fámy, že KĽDR testuje vlastnú sociálnu sieť, ktorá by bola prístupná len pre domáce obyvateľstvo.
Kórejský Facebook Zdroj: Motherboard
Tak či onak, testovanie bolo pod kontrolou len niekoľko hodín. Tajomnú sociálnu sieť si pozornejšie prezrel 18-ročný škótsky študent Andrew McKean. Všimol si odkaz na spodnej časti stránky pre nastavenia, ktoré si ale vyžadovalo prihlásenie administrátora. A. McKean teda skúsil zadať banálne údaje ako meno: admin a heslo: password tak, ako to je to pri prvom spustením phpDolphin. A bolo to. Mal plný prístup ku všetkým aspektom stránky. Mohol mazať používateľov, prezerať si ich správy a obsah alebo meniť názov celej sociálnej siete. V nastaveniach administrátora bola označovaná ako „Najlepšia kórejská sociálna sieť“.