Dell sa rozhodol ukončiť vývoj tabletov so systémom Android. Čaká podobný osud aj Pro Slate tablety HP? Profiluje sa HP ako výrobca týchto zariadení najmä na prácu?

Presne tak. Android tablety Pro Slate postupne končia a zatiaľ nemáme žiadne informácie o ich nástupcoch. Nič ale nie je definitívne. Máme rôzne typy tabletov pre rôzne typy zákazníkov. Napríklad pre retail s integrovaným platobným terminálom, tablety určené pre školy so zvýšenou odolnosťou alebo pre oblasť medicíny.

Fungujú všetky na platforme Windows?

Áno, budeme sa zameriavať na zariadenia s týmto operačným systémom.

Záujem o počítače a notebooky klesá, trh sa nasycuje. Dá sa ešte zákazníka niečím novým osloviť? Stačí stenčovať? Alebo sú budúcnosťou zariadenia 2v1?

Každý formfactor mal, má a pravdepodobne bude mať svojich zákazníkov. Napríklad desktopy v kancelárskom nasadení, pre grafikov a hráčov. Toto je dosť stabilná skupina. Potom sú ďalšie dve skupiny zákazníkov, ktorých hlavným motívom je mobilita. Klasické laptopy chce zákazník, ktorý je v pohybe, ale vyžaduje aj výkon. Zariadenia 2v1 je najrýchlejšie rastúca kategória, lebo ponúkajú to najlepšie z oboch svetov. Pre konzumáciu obsahu stačí tablet a keď chce pracovať, pripojí si klávesnicu alebo dokovaciu stanicu. HP sa však neplánuje väčšmi špecializovať na jednu či druhú skupinu zariadení.

HP Elite X3 je prémiový hardvér. Prečo sa ale HP rozhodlo pre minoritný softvér Windows 10 Mobile?

Pretože ide o zariadenie na prácu. A pre takého zákazníka je kľúčovým prostredím práve Windows. V spolupráci s Windows 10 Mobile dokázalo HP efektívne do jedného zariadenia spojiť smartfón, tablet aj počítač.

Dá sa teda tvrdiť, že Microsoft urobil správny krok pre budúce motivovanie partnerov pre výrobu zariadení vytvorením funkcie Continuum?

Áno, je to zásadná aplikácia pre vytvorenie mobilného zariadenia schopného zmeniť sa na plnohodnotný pracovný nástroj.

Šéfka HP Windowsu v mobile verí

Erika Lindauerová, generálna riaditeľka spoločnosti HP Inc. pre Česko a Slovensko Zdroj: HP

Ako vidí HP budúcnosť Windows 10 Mobile? Všeobecne sa mu neprorokuje ružová budúcnosť.

To by z mojej strany bola len polemika, je to stratégia Microsoftu. Podľa mňa mobilné Windowsy budúcnosť majú.

Už ale iba v biznis sfére?

HP sa s touto platformou zameriava na podnikateľov a firmy. Ale verím, že pre Microsoft je aj spotrebiteľská časť dôležitá. Okrem mobility je ďalším trendom prepájanie domáceho a pracovného prostredia. Je už možné mať jedno zariadenie na pozeranie videí a hranie hier doma a potom na prácu v kancelárii s plnou manažovateľnosťou, bezpečnosťou a ďalšími prvkami. Práve preto sa bude Microsoft zameriavať stále aj na spotrebiteľskú časť zákazníkov. To je ale len môj osobný názor.

Takže HP smartfón pre bežného spotrebiteľa sa neplánuje?

Nie, v tejto oblasti sa zameriavame výhradne na biznis zákazníka. Takto je smerovaná aj Elite X3. Samozrejme, kúpiť si ju bude môcť ktokoľvek. Budeme len radi, ak sa rozhodne pre HP.

HP začína v USA predávať svoju 3D tlačiareň Jet Fusion. Je plánovaný vstup aj na slovenský trh? S akým cieľom?

Prvé modely na západoeurópsky trh prídu v prvej polovici budúceho roka, koncom roka 2017 dorazia na český trh. Slovensko bude v tretej vlne. Je to špecifické zariadenie určené na produkciu a nie pre spotrebiteľov. Zákazník, ale aj predajca týchto tlačiarní musí rozumieť problematike 3D tlače. Preto práve prebieha budovanie siete partnerov, ktorí poskytnú zákazníkom relevantné informácie a podporu.

Šéfka HP Windowsu v mobile verí

HP Fusion Jet 3D tlačiareň Zdroj: HP

Ako vyzerá štandardný zákazník pre profesionálnu 3D tlačiareň?

Zatiaľ sa používa hlavne v oblasti prototypov, už onedlho sa ale táto technológia presunie do sféry výroby. Najprv v malých objemoch ako napríklad špecifické náhradne diely. Vo vzdialenejšej budúcnosti vidí HP nasadenie 3D tlače aj do masovej výroby. Voláme to ďalšia priemyselná revolúcia. Najprv si nejaký kováč produkt navrhol, vyrobil a aj sám predal. Henry Ford rozbehol masovú výrobu a oddelil vývoj, hoci boli pod jednou strechou. Teraz je štandardnom presun výroby aj na opačný koniec sveta oproti centru vývoja. 3D tlač umožní vyrábať priamo pri spotrebiteľovi, masovo a pritom na mieru. Odpadá veľká časť logistiky ako transport a skladovanie.

3D tlačiarne pre bežného používateľa a aj veľké profesionálne tlačiarne sú dostupné už niekoľko rokov. V čom majú byť tie od HP iné?

Tlačiarne Jet Fusion budú vedieť pracovať s rôznymi materiálmi, od plastu až po kov a v omnoho detailnejšej mierke. Hlavným benefitom ale je, že prichádzajúce dva modely sú oproti ostatným používaným technológiám desaťnásobne rýchlejšie a to pri polovičných nákladoch.

Dočkáme sa, že v ponuke predajní k atramentovým a laserovým HP tlačiarňam pribudne aj 3D tlačiareň?

Zatiaľ nie, smerujeme výhradne do produkčnej sféry.