Tento rok nás čaká God of War, vlani to bola Persona 5 a Mario Kart 8 a v roku 2008 vyšlo GTA IV s takou razanciou, že ostatní radšej vyčistili kalendár na 30 dní vopred.
V takom čase padne vhod dobehnúť kopu hier z bohatého marca, ktorý aj tento rok najmä v posledných dňoch vychrlil rozmanité tituly. Prekvapenie pre milovníkov lodných dobrodružstiev: hneď dve hry vám umožnia plaviť sa a objavovať bájne moria.
Sea of Thieves (Xbox One, PC)
Microsoft núka po dlhom čase vlastnú exkluzivitu a razí si pri nej vlastný štýl. Prekvapivo rezignuje na príbeh (žiadne epické rozprávanie o stratenom pirátovi či parodická bájka), povýši cestu na cieľ.
Nie je podstatné doraziť k záverečným titulkom či dať po hube čiernemu korzárovi, ale dlhé hodiny sa plaviť a užívať si detaily lodí či objavovania ostrovov. Alebo vašej postave sa síce zvyšuje level, takže sa vám otvoria ďalšie úlohy, ale nevylepšujete si vlastnosti (silu, obratnosť atď.).
Tým pádom sa aj čerstvý hráč môžete teoreticky vyrovnať veteránovi. A kontroverzná môže byť aj náplň: pri absencii lepších kusov výbavy a príbehu máte neraz pocit, že sa nikam neposúvate a že ste na rovnakej úrovni.
No Sea of Thieves nasadzuje v tomto smere horizontálny prístup objavovania. Paletu úloh objavíte na začiatku a veľmi sa nemení: objavujete ostrovy, hľadáte poklady, občas šermujete s kostlivcami alebo inými hráčmi. Môžete sa plaviť sólo na menšej lodi alebo dať šancu galeóne na väčšej, čo posilní ducha tímu a spolupráce.
Príjemným zdržaním je manažment pohybu lode: kotvu, plachty či kormidlo nebude nikto ovládať za vás, o to viac si vychutnáte presun medzi ostrovmi. Potýčky s inými loďami tvoria tiež kapitolu – menšia loď nemá šancu proti väčšej, takže pri sólo hre sa snažíte plávať skôr nenápadne, ale na väčšej si skôr trúfnete na iných.
Plníte úlohy zo súše: nosíte tovary alebo zvieratá obchodníkom. Pre pirátov získavate poklady z vrakov či iných ostrovov – pri nich sa hráte s mapou, veršami či indíciami.
Boj je decentne spracovaný. Mečom proti kostlivcom (časť úloh ráta aj so zbavovaním sa ich bývalých tiel) znamená voliť správnu taktiku. Pištole sú šikovnejšie, no munícia je obmedzená (nabíjate ju na lodi či zo sudov). Nechýba napokon ani systém predmetov – pri oblečení ide skôr o estetiku, no pri vylepšení lode budete cítiť aj väčšiu rýchlosť či vyššie renomé. A najviac sa cení v zátokách vaša hodnosť.
Sea of Thieves štartuje solídne, no cítiť, že hra má priestor pre obsah: spoločné misie viacerých hráčov, záťahy a la dungeony (zatiaľ je tu kraken a pevnosť kostlivcov), to všetko môže prísť. Zatiaľ sa môžete vyšvihnúť na level 50, užiť si čerstvý závan inej hrateľnosti a budovať renomé.
Assassin’s Creed: Rogue Remastered (Xbox One, PS4, PC)
Tento diel série troška zapadol pri next-gen ošiali (2014), UbiSoft ho prerobil do lepšej grafiky a ponúka ho na PS4 a Xbox One. Núka dve silné devízy: v príbehu sa dostanete na druhú stranu večného sporu Assassinov a Templárov a zároveň si užijete otvorený americký kontinent, aj plavbu loďami na severnej pologuli.
Príbehová zápletka štartuje zradou: Ír Shay mení klan Assassinov za Templárov. S tým príde vítaný pohľad na druhú stranu, kde azda nie sú všetci jednostranne zlí a nechcú iba ovládať svet. Majú aj iné pohnútky a v deji sa dostávate k iným úlohám: brániť vražde, nie ju organizovať alebo sledovať minulých hrdinov.
Navyše si autori opäť vyberajú iné obdobie: sedemročnú vojnu (1756-1763), ale na americkom kontinente, o ktorej našinci veľa nevedia a bojujú tu Francúzi v aliancii s domorodcami proti Angličanom. Je to pútavý kus histórie, mihnú sa tu aj známe postavy ako Benjamin Franklin alebo sa pustíte do objavovania dobového New Yorku či vybraných kolónií.
Hrateľnosť je dvojitá: na súši ide čaká Assassin prevrátený naruby: objavujete končiny, beriete poklady, likvidujete základne, lovíte zver, strieda sa stealth a akčnú hrateľnosť. Nože, pušky, bajonety, všeličo sa naučíte a objavujete arzenál druhej strany. Boj s mečom je trošku ťažkopádny na pomery série, súčasne dopĺňa kopu iných aktivít. A neprídete o ikonické pobehovanie po strechách či plazenie sa do základní.
Na mori získate loď Morrigan a hrateľnosť sa zrazu spomalí. Čas beží pomalšie a najmä boje sú taktické, náročné a neraz osudové. Plavíte sa, objavujete neznáme končiny a hoci tu nečaká toľko pokladov, neraz je radosť objaviť niečo nové, odľahlé a cenné.
Zatiaľ čo príbehom preletíte za 15-20 hodín, na mori sa dá stráviť raz toľko času a vyplniť mapu naplno. Súčasťou sú aj námorné bitky, kedy oceníte zlepšovanie lode, jej výbavy a počet kanónov: ak máte dva-tri, dá sa prežiť, no s tuctom sa už bojuje oveľa lepšie. Je tu aj bonus pre šmelinárov z nejednej zátoky: môžete obchodovať so zajatými loďami.
Na Xbox One (i PS4) prináša AC Rogue Remastered lepšiu grafiku, ktorú oceníte najmä pri námornej porcii. Spojenie otvoreného sveta a skúmanie druhej strany dlhého konfliktu dodalo výborný výsledok.
Attack on Titan 2 (PS4, Xbox One, Switch, PC)
Veľmi známa japonská séria sa u nás etabluje pomaly, no videohra má najväčšiu šancu zaujať publikum. Odohráva sa v budúcnosti, kedy sa objavili smrteľní Titani, zdecimovali väčšinu ľudstva a to sa skrýva z hrubými stenami pevnosti, no Titani zrejme našli šancu preniknúť dnu.
Preto vzniká odboj a ste vrhnutí do akcie, aby ste ich ničili a bránili aspoň zvyšok populácie. Hra je typickou japonskou záležitosťou, jej štart je však úderný a keď spoznáte situáciu i Titanov, dostanete sa k dramatickým udalostiam. Hneď na to absolvujete tréning, lebo hra z vás nechce mať svedka deštrukcie, ale osobitnosť schopnú vzdorovať.
Attack on Titan 2 vám dá dvojakú náplň – vytvoreného hrdinu môžete postupne vylepšovať, dať mu kvalitnú výzbroj i výbavu, vymieňať si skúsenosti o taktike na ďalších titanov. Menšie priestory vám dajú možnosť vydýchnuť, zatiaľ čo tie väčšie sú rezervované pre boj.
Pohybujete sa po nich s vlastnou pomocou a postavíte zoči-voči obrovským kolosom (súboje občas pripomínajú lyrický Shadow of the Colossus, no tu je predsa len do popredia dávaný efektný komiksový boj, nerieši sa duša protivníka).
Keďže Titani sú obrovskí a rýchlo pri nich zistíte, že bežný pohyb by nestačil, hra vás vybaví ODM výbavou. Pripomína jetpack a umožní vám vyletieť do výšky, aby ste mohli nájsť jedno zo slabých miest Titana a začať s efektnejšou paľbou.
Cieľom je učiť sa manévrovať rýchlo a efektne, mať šancu vystreliť projektily, inak by sa vám nepodarilo kolos zraziť k zemi. Titani neznesú akciu a budú sa vás chcieť striasť, svoje miesta si chránia a tak občas vyskočíte skôr na budovu či objekt neďaleko, aby ste neskôr mohli preskočiť na nich. Dynamika je hry je vysoká a umne spája malých ľudí s obrovskými protivníkmi a dopĺňa ju šikovnou výbavou, oblekmi i zbraňami.
Japonci vhodne odhadli aj rozsah hry. Kampaň zaberie cca 15 hodín, pričom vám dá príbehový základ a neskôr využíva dejové zvraty, čím oživí podobnú náplň zdolávania kolosov.
- Tip: Pozrite si aj naše ďalšie herné recenzie.