Prvé pokusy o kompaktný fotoaparát s možnosťou výmeny objektívu sa Samsungu veľmi nevydarili. A tak mala jeho jesenná novinka s modelovým označením NX200 oproti stovkovému predchodcovi čo naprávať.

V čom Samsung spravil významný posun, je dizajn. Náš prvý dojem bol, že v ruke držíme zástupcu nového segmentu v rodine NX. Kým stovkový model mal telo z plastu, dvestovka dostala pevnú magnéziovú zliatinu. Dizajnovo sa foťák celkovo vydaril – dielenským spracovaním aj farebnou dispozíciou (matná čierna).

Výrobca tiež akoby vyslyšal (aj našu) kritiku na ergonómiu predchádzajúceho modelu a do novinky implementoval hneď tri protišmykové gripy. Vďaka tomu sme nemali obavy, že sa aparát vyšmykne z ruky. Okrem toho, aparát na pravom boku značne zhrubol, a tak ho možno ľahko a pevne uchopiť.

Samsung NX200 mieri vysoko, no najmä cenou

Pokiaľ ide o technické parametre, Samsung v NX200 zvýšil rozlíšenie snímača. Z predošlých 15 megapixlov na takmer dvadsať. Otázka je, či to na snímač typu APS-C nie je zbytočne veľa. Zdvojnásobila sa aj maximálna citlivosť ISO (na 12 800), čo do istej miery pomáha vyvážiť absenciu vstavaného blesku.

Vo fototechnike sa nezriedka stáva, že zvýšenie rozlíšenia pri nezmenenej ploche snímača sa podpíše pod väčším výskytom šumu. Samsung sa toto riziko snažil ošetriť výkonným obrazovým procesorom a sofistikovanejším spracovaním záberu, no nie vždy to stačilo.

Šum sa počas nášho testu zopárkrát prejavil aj pri nižšej citlivosti. V tomto smere o niečo lepšie výsledky dosahoval stovkový model. Hádam sa to zlepší neskoršou aktualizáciou firmvéru, lebo inak to pre výrobcu môže znamenať problém.

Samsung NX200 mieri vysoko, no najmä cenou

Niektoré prvky Samsung v novom kompakte oproti predchádzajúcemu modelu nezmenil – a spravil dobre. Ostal amoledový displej aj dômyselné rozloženie ovládacích prvkov. A NX200 podedil dobré gény, aj čo sa týka hmotnosti a rozmerov.

Cena je zase už iná pesnička. Kde sa končí najvyššia cena stovkového modelu, tam sa začína najnižšia cena dvestovkového. Generačná výmena sa teda veľmi neoplatí. Pre fotografa začiatočníka, ktorý si hľadá vhodné železo, zasa existujú aj ďalšie (lacnejšie) alternatívy, napríklad Samsung NX11 alebo Panasonic Lumix DMC-GF3/DMC-G3.

A do vyšších segmentov už NX200 pre svoje nedostatky nedočiahne. Napríklad pre slabšie farby. Vzhľadom na triedu, do ktorej sa NX200 formálne a najmä cenovo radí, sme očakávali presnejšie podanie a vyššiu sýtosť.

Nepotešilo nás ani automatické zaostrovanie. Zdalo sa nám nie veľmi svižné. Predovšetkým pri zaostrovaní na predmety v tieni, ktoré by mal aparát mieriaci tak vysoko ako NX200 určite zvládnuť pohotovejšie.

Samsung NX200 mieri vysoko, no najmä cenou

Podobne to platí pri fotení do formátu RAW. Ukladanie na high-endovú pamäťovú kartu trvalo občas až neúmerne dlho. Čo sa odráža na nižšej kvalite HDR (High Dynamic Range) snímok. Najmä ak sa fotí priamo z ruky a nie zo statívu.

Záverečné hodnotenie: Samsung NX200 má ambíciu zaujať predovšetkým mladých a začínajúcich fotografov. Bohatá funkcionalita ho na to predurčuje. Len škoda, že cenou ho výrobca vystrelil do segmentu, v ktorom sa už jeho nedostatky nezvyknú tolerovať.

Samsung NX200 v kocke

+

dizajn, ovládanie

+

funkcionalita

zbytočne veľké rozlíšenie snímača

kvalita fotografie, autofocus, RAW

cena

Zariadenie zapožičal Samsung.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku – Samsung