Samsungovské kompakty série NX stavajú na vlastnostiach zrkadloviek, možno na nich meniť objektívy, ale zrkadlovú komoru nemajú. Kórejská značka v tomto smere nie je priekopníkom, skôr sa snaží inšpirovať skúsenejšími výrobcami fototechniky. S modelom NX100 sa jej to veľmi nevydarilo. Stredný zástupca toho radu, NX11, je na tom podstatne lepšie.
Canonovská inšpirácia
Ergonomické nedostatky, ktorými sa vyznačoval NX100, sme pri jedenástkovom modeli nepostrehli. Telo aparátu sa v ruke drží dobre, nemá tendenciu vyšmyknúť sa zo zovretia prstov, ani keď sú spotené. Tlačidlá sú umiestnené s rozvahou a dostatočným odstupom, nie sú tesne pri sebe, a preto nehrozí ich nechcené stlačenie. Ich rozloženie pripomína low-endové zrkadlovky od Canonu či Nikonu.
Zvonka by sa naozaj mohlo zdať, že NX11 je zrkadlovka. Že to tak nie je, naznačuje (okrem manuálu) absencia štandardného optického hľadáčika. Používateľ si musí vystačiť s elektronickým, ktorý zobrazuje iba spracovaný obraz z hlavného snímača. Okrem toho, jeho reakcie sú mierne oneskorené – to, čo snímač zosníma, zobrazí približne o 50 milisekúnd neskôr.
Zato menu NX1 je prehľadné, intuitívne a svižné, hoci obsahuje množstvo voliteľných prvkov. Samsung sa evidentne inšpiroval canonovskými zrkadlovkami. Ovládanie aparátu zlepšuje aj zostava funkčných tlačidiel. Za zmienku stojí i skupina funkcionalít i-Function, umožňujúca jednoduchý a rýchly prístup k najčastejšie meneným fotoparametrom.
Navyše, menu (a tiež náhľad fotografie) sa zobrazuje na kvalitnom, trojpalcovom displeji typu Amoled, ktorý charakterizujú živé farby a relatívne nízka spotreba energie. Jeho rozlíšenie 0,614 megapixla je vcelku priemerné.
Poslabšia uzávierka
Pokiaľ ide o hardvér, jadrom NX11 je typický zrkadlovkový snímač, typu APS-C s rozlíšením 14,6 milióna efektívnych pixlov. CMOS senzor dokáže vytvárať fotografie s pomerom strán 3:2 a 16:9. Širokouhlé fotografie môžu mať rozlíšenie najviac 12 megapixlov.
Dáta zo snímača spracúva obrazový procesor DRIM Engine. Ten vie fotky komprimovať do formátov RAW a JPEG s nízkou, strednou a vysokou jemnosťou. ISO sa dá navoliť v rozsahu sto až 3 200 a ani pri vyšších hodnotách sme sa nestretli s dramaticky zvýšenou hladinou šumu.
Automatické zaostrovanie je založené na detekcii kontrastného vzhľadu fotených objektov. Má k dispozícii pätnásť ostriacich bodov a šesticu ostriacich režimov. Celoplošný režim dokáže využiť všetky ostriace body, v ďalšom si používateľ sám navolí konkrétny bod, na ktorý mu fotoaparát zaostrí, nechýba ani režim plynulého zaostrovania na pohyblivé či statické objekty, režim rozpoznávania tváre a režim živého zobrazenia.
Samsungu NX11 nechýba prisvetľovacia dióda na automatické zaostrovanie v sťažených svetelných podmienkach či integrovaný blesk. Oceňujeme krytku na sánky pre pripojenie externého blesku či GPS modulu, prípadne kompaktnej vodováhy.
Maximálna hodnota sekvenčného snímania pri tomto fotoaparáte dosahuje približne tri snímky za sekundu. NX11 dokáže nahrávať aj video so stereofónnym zvukom, hoci len v HD rozlíšení (nie full HD).
Na zoznam nedostatkov zaraďujeme poslabšie schopnosti uzávierky, konkrétne jej maximálnu rýchlosť – jedna štyritisícina sekundy. To sa môže ukázať ako slabé miesto pri fotení portrétov či kvetín za slnečného prostredia s bežným objektívom so svetelnosťou nad 2.0.
Keď chce fotograf využiť optiku naplno a navolí si čo najnižšie priclonenie, darmo zníži ISO na minimum, stále hrozí riziko prepálenia fotografie, lebo maximálna rýchlosť klapnutia uzávierky nestačí. Ostáva len priclonenie, čím sa však stráca potenciál dobrého a drahého objektívu, ktorým je rozmazanie pozadia foteného objektu (čo je pri portrétoch vcelku užitočná vec).
NX11 spolupracuje s pamäťovkami SD/SDHC. K počítaču sa pripája pomocou dvojkového USB rozhrania, no obsahuje i miniatúrny HDMI port a podporuje ovládanie diaľkovou spúšťou. Pribalená lítiová batéria vydrží 450 snímok na jedno nabitie. Telo aparátu má hmotnosť pol kilogramu a rozmery 12 x 9 x 4 centimetre – čo sú pomerne luxusné parametre vzhľadom na to, čo všetko tento fotoaparát dokáže.
Záverečné hodnotenie: Kórejčania si na NX11 dali záležať. Ergonómiu výrobca zvládol, kompaktné rozmery neublížili ovládaniu. Funkcionalita aparátu je na vysokej úrovni, čo sa týka zaostrovania, kvality snímok a farieb, či ich zobrazovania na amoledovom displeji. Škoda elektronického hľadáčika. Za štyri a pol stovky eur (aj so základným objektívom) ide o vydarený kompakt s možnosťou výmeny objektívov.
+ | ergonómia |
---|---|
+ | prehľadné a intuitívne menu |
+ | Amoled displej |
– | uzávierka |
– | elektronický hľadáčik |
Zariadenie zapožičal Samsung.
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- tablet Samsung Galaxy Tab 10.1
- zrkadlovka Nikon D7000
- 3D televízor LG LW5500
- konvertibilný notebook Dell Inspiron Duo
- smartfón HTC Sensation
Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.
Foto v článku a na titulke - Samsung