Galaxy S6 Edge má formu, vďaka ktorej je rozpoznateľná na diaľku. Nádejný obrázok kazí cena. Že by chcel Samsung zvýšiť exkluzivitu svojej novinky v štýle „také drahé, to istotne bude najexkluzívnejší a najvybavenejší kúsok na trhu“?
Viac ohúri, ako poslúži
Pri prvom dotyku treba uznať, že na toto sa čakalo roky. Edge je elegán s kovovou obrubou, prednú aj zadnú časť chráni tvrdené sklo Gorilla Glass. Hlavnou črtou je displej, po pravej aj ľavej strane zahnutý do bokov. Úplný magnet na pohľady okolia. Samsung si to vyskúšal už vlani na Galaxy Note Edge. Ten mal ale zahnutú len pravú stranu obrazovky. Rozdiel je tiež v použití. V Note šlo o samostatnú časť displeja. Pri S6 Edge sú zahnuté obe strany displeja a ide o jednoliatu obrazovku. Zahnutie či zakrivenie je ale menej výrazné ako pri Note.
Zatiaľ má táto časť obrazovky len malé využitie. Pri aktivovaní informačného streamu sa na úzkom páse môžu zobrazovať športové výsledky, zmeny na akciových trhoch alebo zmeškané hovory a prijaté správy. Prípadne čas a dátum, ktorý je zobrazený, aj keď zvyšok obrazovky je vypnutý.
Samsung pridal aj efektnú drobnosť. Piatim kontaktom z telefónneho zoznamu možno prideliť samostatnú farbu. Keď je telefón položený napríklad na stole displejom nadol a jeden z kontaktov volá, zahnutá časť začne žiariť príslušnou farbou. Takže aj v tichom režime používateľ vie, či hovor zdvihnúť. Farebné upozornenie sa rozsvieti aj po prijatí správy od dotyčnej osoby. Milé osvieženie. V každom prípade, ohnutie je skôr estetická než funkčná súčasť nového mobilu.
Zakrivenie spôsobilo aj to, že bočné hrany mobilu sú tenké a vcelku ostré. Zodvihnúť smartfón zo stola si preto vyžaduje trocha cviku. A bude tiež potrebné dávať väčší pozor, aby sa mobil pri používaní nevyšmykol z ruky. Mimochodom, ochranné sklo je pevnou súčasťou displeja. Ak sa podarí urobiť prasklinu, výmena bude drahá.
Rovnako aj kvalita displeja. Super Amoled s rozlíšením 2 560 x 1 440 bodov je doslova ukážkový. A vie byť aj veľmi jasný, čo sa s príchodom leta zíde. Len si treba zvyknúť na jeho zahnutie. Hlavne pri vertikálnom používaní. Ak je telefón na šírku, webové stránky akoby rolovali na valci a video má ovládacie prvky práve na zahnutej časti. Takže je to prirodzenejšie. Pri držaní na výšku sa napríklad Facebook a iné appky veľmi jemne deformujú.
Niečo pribudlo, niečo ubudlo
Prechod na nový dizajn priniesol aj ďalšie technické zmeny. Po novom je batéria vstavaná. Ak bol niekto zvyknutý nosiť si do terénu náhradnú, bude musieť hľadať iné riešenie. Na druhej strane, Galaxy S6 Edge podporuje bezdrôtové nabíjanie. Trvá síce dlhšie, ale so všetkými tými bezdrôtovými nabíjačkami v nábytku IKEA to bude onedlho praktický bonus. Výdrž batérie pritom nie je žiadna sláva. Bežnú jednodňovú výdrž supluje Samsung práve podporou bezdrôtového nabíjania a tiež funkciou zrýchleného nabíjania. Ale len s dodávanou nabíjačkou. Na štyri hodiny používania stačí nabíjať desať minút.
Celkovo ide o veľmi pevný kus techniky. Dielenské spracovanie je ukážkové. Len škoda, že napriek uzavretej konštrukcii nie je S6 Edge odolný voči vode a prachu. Nejaké to ošplechnutie podľa výrobcu zvládne, ale v bazéne zrejme neprežije.
Samsung zlepšil čítačku odtlačkov prstov v hlavnom tlačidle. Už netreba prstom ťahať, stačí priložiť. Citlivosť bola spoľahlivá pri väčšine skenovaní. Rýchlosť rozoznania odtlačku je pocitovo ešte rýchlejšia než na iPhonoch. Zvyknúť si, naopak, treba na to, že zmizol slot pre pamäťovú kartu.
Zdroj: Samsung
Ako to už býva zvykom, pri vlajkových lodiach je debata o výkone zbytočná. Vždy ho majú viac, než dokáže akákoľvek aplikácia využiť. Pre Galaxy S6 Edge to platí ešte viac. Mobil má nový osemjadrový čip Exynos vyrábaný 14-nanometrovou technológiou. Aj operačná pamäť s kapacitou 3 GB je už typu DDR4. Preložené do ľudskej reči, smartfón je bleskový vo všetkých situáciách. Momentálne ide podľa viacerých benchmarkov o najvýkonnejší mobil na trhu.
Isto má na tom podiel aj softvér. Grafickú nadstavbu TouchWiz používatelia už roky kritizujú. V tejto novinke je však Android 5.0 osamsungovaný viditeľne jemnejšie. Oceňujeme aj použitie grafického štýlu Material zo samotného Androidu. Prekvapením je možnosť odinštalovať predinštalované aplikácie.
Fotoaparát je papierovo rovnaký ako pri vlaňajšej galaktickej es-päťke. V praxi ale 16-megapixlový snímač dosahuje o niečo lepšie výsledky. Prostredie aplikácie fotoaparátu je omnoho prehľadnejšie a rýchlejšie. Fotografie nasnímané počas dňa sú na úrovni drahších kompaktov a niet im čo vytknúť. Celkom dobre si mobil poradil aj v šere baru. A to aj na automatike. Kto sa chce so záberom pohrať, má na výber profesionálny režim s manuálnym nastavovaním hodnôt. Niekedy prídu vhod funkcie ako zmena zaostrenia na už urobenej fotografii alebo takzvaný 3D view, keď sa objekt akoby skenoval v trojrozmernom priestore. Nahrávanie 4K videa je už štandard.
Koľko stoja obliny
Samsung popri zahnutej verzii Edge predstavil v rovnaký deň aj zvyčajnú plochú Galaxy S6. Ide o prakticky totožné zariadenie. Okrem zaobleného displeja sa odlišuje už len drobnosťami. Telo mobilu je 0,15 milimetra tenšie a o šesť gramov ťažšie, batéria je o 50 mAh slabšia. Klasická Galaxy S6 sa po dizajnovej stránke drží starých koľají, ide len o mierne upravený vlaňajší model. Za rovnakú výbavu ako S6 Edge, ale s plochým displejom, si Samsung pýta o 150 eur menej.
Samsung Galaxy S6 Edge
+
• displej
• konštrukcia
• fotoaparát
• výkon
• odľahčené používateľské prostredie
-
• priemerná výdrž batérie
• aj na unikátnosť privysoká cena
Záverečné hodnotenie
Momentálne najlepší telefón Samsungu. Vlajková loď z kvalitných materiálov, čerstvým dizajnom, výborným displejom a fotoaparátom a výkonom za tri smartfóny. Oblý displej síce veľa využitia neponúka, no mobil je vďaka nemu unikátny. Len sa treba pripraviť na vyššiu cenu. Základná verzia mobilu stojí 849 eur, edícia so 128-gigovou pamäťou o dve stovky viac. To sú čísla, na ktoré si zatiaľ netrúfol ani Apple.